Nem félünk a Gazpromtól?

2011. január 28. péntek 18:57

Nem félünk a Gazpromtól?
„Magyarország és a magyarok azt szeretnék, ha a magyar-szlovák viszony visszatérne a józan ész medrébe" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök, miután pénteken találkozott Iveta Radicová szlovák miniszterelnökkel Pozsonyban. Orbán szerint mára kialakult a bizalmi légkör a két ország között. A felek megállapodást írtak alá gázvezeték-hálózatuk összekapcsolásáról.

Magyarország és Szlovákia rövidesen tárgyalásokat kezd egy kétoldalú kormányközi egyezmény megkötéséről a kettős állampolgárságról. Ebben a magyar és a szlovák kormányfő, Orbán Viktor és Iveta Radicová állapodott meg pénteken Pozsonyban. A magyar miniszterelnököt, aki egynapos hivatalos munkalátogatásra érkezett Pozsonyba, fogadta Ivan Gasparovic szlovák államfő is.

Radicová elmondta: a kettős állampolgárság kérdése Pozsony és Budapest között feszültséget keltett, amelyet az egyezmény megkötésével lehetne feloldani. Szlovákiának több országgal van már megállapodása a kettős állampolgárságról, ezért Pozsony vállalta, hogy kidolgozza a magyar-szlovák egyezmény szövegének javaslatát, amelyet február 17-én megtárgyal az illetékes magyar-szlovák kormányközi bizottság.

„A kettős állampolgárságról szóló megállapodás kérdését nagyon fontosnak tekintjük" - szögezte le a szlovák miniszterelnök. Szerinte a szlovák javaslat összhangban lesz az elfogadott nemzetközi normákkal, s tartalmazni fogja a választójog kérdését is.

Orbán kijelentette, hogy mostani hivatalos látogatásával is erősíteni szeretné a jószomszédi és baráti kapcsolatokat Szlovákiával. „Magyarország és a magyarok azt szeretnék, ha a magyar-szlovák viszony visszatérne a józan ész medrébe" - szögezte le a magyar miniszterelnök. Orbán szerint mára kialakult a bizalmi légkör a két ország között, s ez lehetővé tette a gázvezetékek összekapcsolásáról szóló megállapodás aláírását, és segíti a kettős állampolgárság kérdésében kialakult feszültség megoldását is.

Megismételte, hogy a magyar állampolgárságot egyéni alapon lehet megszerezni, s érdemes megpróbálkozni a kormányközi egyezség megkötésével. Kérdésre válaszolva elmondta: volt ilyen próbálkozás az előző kormány idején is, de az sikertelenül végződött.

„Nem látom akadályát annak, hogy most miért ne próbálnánk meg újra" - szögezte le a kormányfő. Egyúttal biztosította Radicovát, hogy a magyar állam törődni fog a területén élő szlovák kisebbséggel. A módosított szlovák államnyelvtörvénnyel kapcsolatban megismételte korábbi álláspontját: azután fogja ezt a témát kommentálni, miután Szlovákia elfogadja a törvényt.

Orbán Viktor és Iveta Radicová a pénteki találkozón áláírt egy megállapodást Magyarország és Szlovákia gázvezeték-hálózatának összekötéséről. A tervezett magyar-szlovák gázvezeték az európai észak-déli gázvezeték része lenne, s létrehozásával jelentősen csökkenne mindkét ország függősége az orosz gázszállításoktól. A már korábban nyilvánosságra került elképzelések szerint a kelet-szlovákiai Nagykürtös és a magyarországi Vecsés közti gázvezeték szlovák oldalon mintegy 20 kilométernyi, a magyar oldalon pedig 95 kilométernyi hosszú lenne, s ennek megfelelően a várható költségek 20 millió, illetve 100 millió euró körül mozognak.

A projekt megvalósításáról szóló emlékeztetőt 2009-ben írták alá, a konkrét elképzelésekről már tárgyal a szlovák Eurstream, illetve a magyar FGSZ Földgázszállító Zrt. „Ez olyan lépés, amely nagyobb energiabiztonságot jelent nemcsak Közép-Európa, hanem egész Európa számára" - jelentette ki Iveta Radicová az aláírás utáni sajtóértekezleten. Orbán Viktor pedig úgy fogalmazott, hogy „a gázvezetékről szóló megállapodás aláírásával megnyitottuk az utat az elektromos vezetékhálózatok - magyar és szlovák - összekapcsolása előtt is".

A gázvezeték útvonalának három javasolt változata közül is kiválasztotta a tárca azt, amely a szakértők szerint leginkább figyelembe veszi az ökológiai szempontokat.

Képünkön: Orbán Viktor magyar és Iveta Radicová szlovák kormányfő kicserélik az okmányokat, miután megállapodást írtak alá egy magyar-szlovák gázvezeték létrehozásáról a pozsonyi miniszterelnöki hivatalban.

(mti) – Fotó: Kollányi Péter/MTI