Mindenhol ráfáztak, ahol kivonult
2010. április 27. kedd 16:25

Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának programigazgatója az öt témakört felölelő sorozat főbb megállapításait összegezve elmondta: hangsúlyos kérdésnek kell lennie annak, hogy az állam nem vonulhat ki az egészségügyből és az állam feladatait mindenképpen tisztázni kell.
Az új kormány számára is kihívás lesz azokat a határokat kijelölni, amelyeken belül mozoghat. A közkiadásokat pedig azért kell magas szinten tartani az ágazatban, mert ez a rendszerszintű hatékonyságot javítja - tette hozzá.
Az egészségügyi rendszer fenntarthatóságával kapcsolatban Sinkó Eszter kifejtette: attól, hogy az Egészségbiztosítási Alap - néhány évet kivéve - negatív szaldót mutat, nem biztos, hogy túl sokat költünk egészségügyre. A mai GDP-mértékkel mérve 250-280 milliárd hiányzik az egészségügyből és a forrásokat érdemes lenne átstrukturálni.
Sinkó Eszter jelezte: ha a következő kormány a járulékmérték csökkentését akarja folytatni, akkor a hiányt központi adóbevételekből kell pótolni az ágazatban.
Zoltán György, a Fresenius Medical Care Kft. ügyvezetője, az AmCham egészségügyi bizottságának tagja ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy nem a Pénzügyminisztérium teremti meg az egészségügyi kiadások hátterét, hanem a befizetett járulékok összege.
Mint mondta, Magyarországon nagyjából 3,8 millió ember fizet járulékot a tízmillióból, és ha még legalább egymillió ember járulékbefizetése realizálódna a költségvetésben, akkor körülbelül 250 milliárd forint folyna be a büdzsébe. Épp annyi, amennyi most hiányzik - jelezte.
Sinkó Eszter kitért arra: a következő kormány előtt áll az a feladat is, hogy meghatározza az állam szerepét és felelősségvállalását az ellátásban. Vagyis azt, hogy közkiadásokból milyen ellátási csomag jár a befizetett járulékok után, a szolgáltatások összeállításában pedig előre kellene haladni.
Közlése szerint konszenzus van abban is, lehetőséget kell teremteni bizonyos szakmákban arra, hogy az azt gyakorlók szellemi szabadfoglalkozásúként dolgozhassanak. Azonban megoldásra vár annak meghatározása, hogy az orvos(ok) szakértelmét ki "árazza be". Ha ez megtörténik, az hozzásegít a hálapénz "kifehérítéséhez".
Szokodi Csaba, az AmCham egészségügyi bizottságának elnöke úgy fogalmazott: az ágazatnak kormányokon túlmutató, hosszú távú stratégiára van szüksége, de a kialakult kritikus helyzet miatt "tűzoltásra" és rövid távú krízismenedzselésre is fel kell készülnie az új kormányzatnak.
MTI - FOTÓ: Ujvári Sándor
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Nyoma veszett egy 12 éves baranyai...
- Egyre többen jelzik, hogy eltűnt a...
- Csütörtökön is borongós, esős napra...
- Bánki Erik: a békére és a gazdasági...
- Szijjártó szerint minősíthetetlen a...
- Vége a vágányzárnak, irány a Balaton...
- Helyszínelés közben kaptak el egy...
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri