"Kritizálni lehet, sértegetni nem!"

2011. január 19. szerda 18:14

Az ülés néhány képviselő performanszával kezdődött, a honatyák a médiatörvénnyel kapcsolatos vitákra emlékeztetve ragasztót tettek a szájukra, amire Orbán úgy reagált: „otthon érzem magam”.

Meglepetten tapasztaltam, hogy annyi respektábilis ember, Schulz úrtól annyi mindenkin át, sokan komoly tárgyi tévedésekben vannak a magyar médiatörvénnyel kapcsolatban - mondta Orbán Viktor az EP strasbourgi plenáris ülésén.

Rámutatott: a magyar médiatörvény alapján a kiegyensúlyozatlanságot nem lehet szankcionálni, és éppen ezért büntetést sem lehet kiszabni. „Sajnálom, hogy ilyen rútul rászedték önöket" - fogalmazott Orbán Viktor, majd így folytatta: - Respektálom, hogy Schulz úr a teljesítmény és nem a program alapján kívánja majd lemérni a magyar EU-elnökség teljesítményét.

- Hogyan képzeli bárki, hogy a 21. században, az internet világában cenzúrázhatja bárki is az internetet? Mi az interneten és a Facebookon nyertünk választást. Hol élnek önök? Meg vagyok döbbenve - jelentette ki a magyar kormányfő, hozzátéve, hogy az eddig érvényben lévő médiatörvény alapján bármikor meg lehetett szüntetni egy lapot.

Orbán azt javasolta: térjünk az ésszerű érvek talajára, ugyanis „Magyarországon éppen a jogállam újjáépítése folyik". Emlékeztetett, hogy akik most annyira tiltakoznak, valami különleges okból nem emelték fel a szavukat, amikor a titkosszolgálatokat és a rendőrséget politikai célokra használták, és amikor közérdekű adatok eltitkolása miatt idáig jutott Magyarország.

Ezt követően Orbán Viktor újra Martin Schulzhoz, az Európai Parlament szociáldemokrata frakciójának elnökéhez fordult: „Úgy beszélek önhöz, mint európai az európaihoz. Az a helyzet, hogy az önök médiatörvénye egy jottányit sem demokratikusabb, mint a magyar szabályozás. A médiatörvényt természetesen lehet és kell is kritizálni, viszont nem lehet sértegetni egy nemzetet." „Önök azzal fenyegettek, hogy diktatúra felé mozdul el Magyarország. Mi ez, ha nem a hazám megsértése? Én pedig soha nem fogom hagyni, hogy sértegessék a nemzetemet, mindig fel fogok lépni védelmében."

A magyar miniszterelnök továbbá felhívta a figyelmet, hogy a strukturális reformokon nem szabad spórolni. Ami a tunéziai ügyet illeti, hangsúlyozta, Magyarország folyamatosan egyeztet a külügyi képviselőkkel, és mindig támogatni fog minden demokratikus törekvést.

Végezetül annyit mondott: „Sokan azt mondják, a magyar elnökség viharosan indult, és ez hátrányos lehet az unió szempontjából. Mi készen állunk a két szálon folyó - a magyar belpolitikát és az EU-elnökséget érintő - vitára, és egyáltalán nem tekintjük a helyzetet kellemetlennek. Komoly politikai vitát fogunk folytatni. A magyar elnökségnek megvan ahhoz az ereje, hogy végigvigye a prioritásait. Elsődleges célunk továbbra is az, hogy az Európai Unió legsikeresebb féléve legyen a magyar elnökség."