Jön a kétsebességes EU
2011. február 10. csütörtök 19:08

"A homogén fejlődési pálya nem fog működni" - jelentette ki a közgazdász-jogász végzettségű szakértő, aki korábban részt vett a magyar EU-csatlakozási tárgyalások előkészítésében, jelenleg az európai biztosok mellett politikai-gazdasági tanácsadóként dolgozik Brüsszelben, több uniós, pénzügyi témájú könyv szerzője.
Marján Attila az MTI kérdésére válaszolva kifejtette: az élcsapatot valószínűleg a jelenlegi euróövezet tagjai fogják alkotni, nagyjából a nyugati civilizáció bölcsőjéről van szó. Úgy fogalmazott, ez az úgynevezett kék banán térsége - Európa legiparosodottabb, legfejlettebb része, a Londontól a Benelux államokon és a Ruhr-vidéken keresztül Észak-Olaszországig húzódó sáv -, amely a világűrből éjszaka egy világos, kék fényű zónának látszik. Magyarország és az új EU-tagállamok ennek nem részei - jelentette ki.
A szakértő rámutatott: Európában nem csak a pénzügyi rendszer van válságban, a közös valuta, az euró válsága felszínre hozta a közösség korábbi, mély feszültségeit, az Európai Unió belső intézményes krízisét. A pénzügyi válság integrációs válsággá nőtte ki magát, az EU e tekintetben fordulóponthoz érkezett - mondta.
Marján Attila szerint nem a problémák felismerésével van a gond, hanem azzal, hogy hiányzik a megfelelő elszántság és kivitelezés a megoldáshoz. Ha nem jön egy mély válság, akkor az EU közösségi és tagállami szinten egyaránt képtelen kellő ütemben reformálni önmagát - tette hozzá.
A jelenlegi pénzügyi krízisre talán szüksége is volt az EU-nak, hiszen a nélkül folytatta volna a kis lépések, a félreformok útját - vélekedett. Az eurót most azért kell megmenteni - a szakértő szerint tűzoltás folyik -, hogy a közösségi integráció ne bomoljon fel. Görögországnak nem jószívűségből segítenek, hanem azért, mert kiderült, egy távoli kis állam is komoly gazdasági problémákat okozhat a közös pénz miatt a legerősebb országoknak - magyarázta.
A brüsszeli szakértő úgy vélte, a kétsebességes Európa már "a mindennapokban szervesen épülő lehetőség", és ezt is a közös pénz válsága idézte elő. Most az látszik, hogy az európai integráció nem fog fennmaradni egy homogén, egysebességes intézményrendszer keretében.
Marján Attila felhívta a figyelmet: az euróövezet válságának hátterében súlyos társadalmi kérdéseket kellene megoldani. Ilyen problémaként említette az európai demográfiai folyamatokat, utalva arra, hogy az eltartottak aránya a kontinensen ma 25 százalékos, és néhány évtizeden belül 50 százalékra fog növekedni. Ezt nem lehet elhárítani, csak kezelni; "bele van kódolva a rendszerbe egy fenntarthatatlanság", amelyről ma még kevés szó esik - hangsúlyozta.
Képünkön: Herman Van Rompuyt, az Európai Tanács elnökét, Nicolas Sarkozy francia elnököt és Angela Merkel német kancéllárt ábrázoló maszkot viselő környezetvédők tüntetnek az Európai Unió brüsszeli csúcsértekezlete alatt Brüsszelben 2011. február 4-én.
(mti) - Fotó: MTI/EPA/Bernal Revert
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Aki teheti, ne most menjen...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Fehérre festik a síneket a pécsi...
- Jelentős lehűlés érkezik, visszaesik...
- Hatalmas tűz ütött ki Pécsett, a...
- Pótlóbuszok járnak szombaton két...
- Így itassuk a madarakat a nyári hőségben
- Orbán Viktor: a kormányoldal...
- Két pécsi drogdílerre is lecsaptak a...
- Lángoló családi házhoz rohantak a...