Helyreállítanák a Szent Korona tanra épülő jogfolytonosságot

2011. március 22. kedd 15:55

Ha a Szent Korona-tanra épülő jogfolytonosságot helyreállítanák, a jobbikos képviselők örömmel vennének részt a vitákban és segítenének abban, hogy az alkotmányt négyötödös többséggel fogadják el - mondta a parlamentben az alaptörvény vitájában a Jobbik egyik vezérszónokaként felszólaló Vona Gábor.

A frakcióvezető kijelentette, hogy a kormánypártok viszont nem ezt akarják, mert egy pillanatig sem merült fel bennük, hogy "éljenek és ne visszaéljenek a történelmi lehetőséggel, amelyet nem megszereztek, csupán az ölükbe hullott".
Leszögezte, hogy ennek ellenére azért vesznek részt a vitában, mert felelősséggel tartoznak a szavazóiknak, a Szent Koronának, az őseiknek és a jövő magyarságának is.

A frakcióvezető szánalmasnak nevezte, hogy az MSZP és az LMP távol marad a vitától. Azt mondta, a két párt szégyellje magát, mert ezzel saját választóikat alázzák meg egy "olcsó politikai kampányért".

Vona Gábor kijelentette azt is, hogy Magyarországon 1944 óta permanens alkotmányozási szükséghelyzet van, de "az ország jelenlegi helyzetében, ebben a formában, ilyen ütemezéssel, 2011 tavaszán alkotmányozási kényszer nincs".

Véleménye szerint eközben számtalan olyan kérdés van, amelynek megoldását nem lehet tovább halogatni, ezért a parlamentnek az emberek mindennapjait érintő sürgető kérdésekről, a Széll Kálmán tervről, a cigány-magyar együttélésről, a közbiztonságérzet megroppanásáról, a tömeges elszegényedésről, a devizahitelekről, az önkormányzatok várható csődhullámáról vagy az uniós tagság valós mérlegéről kellene vitatkoznia.

A politikus hangot adott annak a meggyőződésének is, hogy a kormánypártok az alkotmányozáshoz "kellő legitimáció nélkül, méltatlan formában és aljas célokból nyúltak".

Vona Gábor azt kérte, népszavazással erősítsék meg az alkotmányt. Hozzátette: "tudom, hogy ehhez Önök gyávák", ezért a kormánypárti képviselők elszalasztják a történelmi lehetőséget és megalkotják a térség legkisebb társadalmi támogatottságát élvező alkotmányát.

(mti)