Hazánk is tényező az emberkereskedelemben
2011. március 17. csütörtök 13:03
Magyarországon keresztül főleg a Balkán, valamint Ukrajna és Moldova felől folyik emberkereskedelem - tájékoztatott a nevének elhallgatását kérő belügyminisztériumi szakértő, rámutatva, hogy a jelenség visszaszorítása a 2011 első félévi soros magyar EU-elnökség fő célkitűzései közé tartozik.
Eleni Tsakopoulos Kounalakis budapesti amerikai nagykövet a kétnapos konferencia megnyitása utáni sajtótájékoztatón hangsúlyozta: csak határokon átnyúló kooperációval lehet sikereket elérni az egyre összetettebbé váló emberkereskedelem elleni küzdelemben.
A nemzetközi szemináriumot - amelynek a dél-kelet-európai emberkereskedelem elleni együttműködés erősítését célzó program (TRM-II) a témája - a Migrációs Politikát Fejlesztő Nemzetközi Központ (ICMPD) és az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatala (USAID) szervezte a magyar Belügyminisztérium közreműködésével. A most induló és 2012-ig tartó TRM-II projektet szinte teljes egészében az Egyesült Államok finanszírozza.
Az amerikai nagykövet a sajtó előtt hangsúlyozta: országa büszke arra, hogy pénzügyi és egyéb támogatást nyújt a programban részt vevő partnerállamoknak. Külön köszönetet mondott Magyarországnak, amiért az EU elnökeként önkéntes alapon elvállalta a konferencia házigazdájának szerepét, "ezzel is bizonyítva, hogy vezető szerepet kíván betölteni a kérdésben nemzetközi és regionális szinten egyaránt".
Peter Widermann, az ICMPD főigazgatója elmondta, hogy az általa vezetett központ 1993-ben alakult, 12 tagállama és több társult, illetve megfigyelő státusú állama van, utóbbiak közé tartozik az Egyesült Államok is. A szervezet legfőbb célja az átfogó és fenntartható nemzetközi partnerség kialakítása a témában, a legjobb gyakorlatok rögzítése, oktatási és képzési programok szervezése.
A főigazgató az MTI kérdésére válaszolva rámutatott: Dél-Kelet-Európában, akárcsak az egész világon, a legfőbb gondot az áldozatok azonosítása jelenti. A világon mintegy 12 millió felnőtt és gyermek végez kényszermunkát, prostitúciót és van adósrabszolgaságban. Az emberkereskedelem elleni transznacionális kooperáció az adatgyűjtés összehangolásával kezdődött az érintett szervezetek hatékony együttműködésének biztosítása érdekében - mondta el, és kifejtette, hogy a rendfenntartó szervezetek mellett, bírák, ügyészek és a politikai döntéshozók lehető legszélesebb körű együttműködését szorgalmazzák.
A Belügyminisztériumban rendezett kétnapos budapesti szemináriumon - amelyet Berta Krisztina, a tárca európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkára nyitott meg - több mint száz kormányzati és nem kormányzati szervezet képviselői gyűltek össze Dél-Kelet-Európából és az Európai Unióból, hogy megvitassák a nemzetközi embercsempészet elleni küzdelem mechanizmusait, eredményesebb eljárásokat dolgozzanak ki, stratégiai és operatív megoldásokat találjanak a problémákra. A 18 hónapos TRM-II program célja az együttműködés javítása a származási, tranzit- és célországok között, valamint átfogó védelem nyújtása az áldozatoknak, elsősorban a gyermekeknek.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Egyre többen jelzik, hogy eltűnt a...
- Nyoma veszett egy 12 éves baranyai...
- Csütörtökön is borongós, esős napra...
- Szijjártó szerint minősíthetetlen a...
- Bánki Erik: a békére és a gazdasági...
- Helyszínelés közben kaptak el egy...
- Vége a vágányzárnak, irány a Balaton...
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...