Gráf József szerint az MSZP-nek nyernie kellene...

2010. február 20. szombat 13:37

Gráf József szerint az MSZP-nek nem a reménytelenek bátorságával kell mennie a választásba, hanem nyernie kell; Kovács László szerint az MSZP-nek nem az a célja, hogy a Fidesz győzelmi arányát mérsékelje, hanem az, hogy minél eredményesebben szerepeljen; a két politikus az MSZP szombati budapesti kampánynyitó rendezvényén beszélt erről.

Gráf József agrárminiszter azt mondta: nehéz feladat áll az MSZP előtt, de nem szabad, hogy nyolc év kormányzás után csak a rossz ügyek jelenjenek meg a kampányban.
Kijelentette: a Magyarország túl van a válság nehezén, a válságkezelő kormány munkájának eredményeként.

A miniszter beszéde előtt videóüzenetben tett támogató nyilatkozatot Szepesi György riporter, Bárándy Péter volt miniszter, Huszár Tibor akadémikus és Székhelyi József színész.

Gráf József beszédében az elmúlt két kormány mezőgazdaságban elért sikereit hangsúlyozta, mint mondta, versenyképes, modern agráriumot sikerült létrehozni.
A tárcavezető kiválónak nevezte a magyar agrárgazdaság jelenlegi szerkezetét, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az agrárium akár a rendszerváltás színvonalára is visszaeshet, amennyiben a jövőben a politika dönti el a szakmai kérdéseket.

Magyarország - Ciprust leszámítva - vezető helyre került az újonnan csatlakozott európai uniós tagországok között az egy hektárra eső agrártámogatások tekintetében - mondta.

Kiemelte: agrárminisztersége alatt az ágazat irányítását nem a politikai motivációk vezérelték, hanem szakmai és politikai fórumokon való egyeztetések után születtek meg a döntések. A kormány munkájával agrárbékét teremtett az elmúlt évben, hiszen ez idő alatt nem történt olyan megmozdulás, amelyet a kormányzati munka váltott volna ki - fűzte hozzá.

A földművelésügyi miniszter kitért a korábban Orbán Viktor által felvetett otthoni pálinkafőzés legalizálásának kérdésére is. Gráf József szerint a kormány szigorú törvényi erővel, minőségi elvárásokkal, illetve mintegy 14 milliárd forintos támogatással mindent megtett, hogy a pálinka a "magyarok nemzeti italává" váljon, és nem szabad hagyni, hogy tönkretegyék ezt az eredményt "néhány száz, vagy ezer szavazatért".

Gráf József beszédét azzal zárta, hogy pártjának sokat kell dolgoznia a kampány alatt, és a hibák tanulságait is le kell vonnia, de a legfontosabb, hogy az embereket visszahozzák arra az oldalra "ahova szívük szerint mindig is tartoztak."

Kovács László volt pártelnök, uniós biztos szerint vereségtudattal nem lehet célt érni, és az MSZP-nek nem az a célja, hogy a Fidesz győzelmi arányát mérsékelje, hanem az, hogy minél eredményesebben szerepeljen. Ehhez vissza kell szerezniük a MSZP-tagok bizalmát, és meg kell szerezniük a társadalom minél nagyobb részének a támogatását.
Hogy mindez sikerüljön, egyértelműen be kell mutatniuk, miben különbözik a szociáldemokrata gondolkodás a többi nézettől, és őszintén vállalni kell a mulasztásokat, a tévedéseket és a hibákat - hangsúlyozta.

Kovács László szerint a választás tétje az, hogy mi lesz a sorsa a Bajnai-kormány által elültettet "gyümölcsfa-csemetének", a kérdés szerinte az, hogy a következő kormány tövestül kitépi-e azt, és "akkor 2006 őszén találjuk magunkat", vagy pedig "tovább neveli és akkor termőre is fordul".

A szocialista politikus szerint a Fidesz által ígért program "irreális és teljesíthetetlen", amit "kifecsegnek" az pedig "ijesztő".

Kiemelte: Orbán Viktor víziója a centrális politikai erőtérről kísértetiesen emlékeztet az egypártrendszerre. Hozzátette: az MSZP pedig nem azért játszott aktív szerepet a rendszerváltásban, hogy az ország most más politikai színekben, de ugyanoda forduljon vissza, ahol húsz éve volt.

Kovács László azt mondta, hogy európai stílusi kampányt akarnak folytatni, ahol nem személyeket kívánnak támadni, gyalázni, hanem nézeteket kívánnak bírálni "érvekkel, tényekkel és adatokkal".

A politikus szerint pártjának példaként kell bemutatnia az elmúlt két évtized szocialista kormányait, az Orbán-Torgyán-kormánnyal szembe állítva. A Horn-kormány vállalta a felelősséget, és stabilizálta a szakadék szélére jutott gazdaságot, míg Medgyessy Péter olyan demokratikus, szociális és modernizációs programot hajtott végre, amelynek négymillió kedvezményezettje volt, szemben a Fidesz által aranykornak beállított időszakkal, ahol néhány százezer tehetős profitált a kormány munkájából.

Kovács László nem mondta ki Gyurcsány Ferenc nevét, de úgy fogalmazott, hogy a válság felismerése az őszödi beszéddel kezdődött, az ezt követően végrehajtott államháztartási hiánycsökkentési program sok ország számára szolgálhat példaként.
Kovács László az MSZP választási jelszavát tovább gondolva úgy fogalmazott, hogy a "mi jelöltünkkel, a mi programunkkal Magyarország ismét az élvonalba kerülhet".

(mti)