Európa tájékoztatást kért az alkotmányozásról

2010. december 17. péntek 15:06

Az Európa Tanács főtitkára tájékoztatást kért a magyar kormánytól az alkotmányozás folyamatáról - tudatta a Transparency International Magyarország elnevezésű civil szervezet pénteken közleményben az MTI-vel.

Thorbjorn Jagland főtitkár Martonyi János külügyminiszterhez írt levelében "arra bátorította a kormányt, hogy az új alkotmány megalkotásakor támaszkodjon a Velencei Bizottság szakértelmére. Az Európa Tanács főtitkára szerint az új alkotmány lehetőséget teremt az Alkotmánybíróság hatáskörét csökkentő legutóbbi módosítás átgondolására is" - tartalmazza a Transparency International közleménye, amely kitér arra is: a főtitkár válaszlevelében megköszönte a civil szervezeteknek, hogy felhívták figyelmét a módosításra.

A Transparency International Magyarország az Eötvös Károly Közpolitikai Intézettel, a K-Monitor Közpénzfigyelő Irodával, a Magyar Helsinki Bizottsággal és a Társaság a Szabadságjogokért civil szervezettel közösen az Alkotmánybíróság jogkörét érintő alkotmánymódosítás miatt néhány hete levélben fordult az Európa Tanács főtitkárához és a Velencei Bizottság állásfoglalását kérte. A jogvédők levelükben jelezték: tisztába vannak azzal, hogy magánszemélyek vagy civil szervezetek nem fordulhatnak közvetlenül a Velencei Bizottsághoz, hogy véleményt kérjenek, mégis fontosnak tartották, hogy felhívják a főtitkár figyelmét az alkotmánymódosításra és az ő tisztét tartják a legmegfelelőbb fórumnak a testület véleményének kikérésére. A levél írói szerint ugyanis ez kulcsfontosságú lehet az Alkotmánybíróság, illetve szélesebb értelemben az alkotmányosság és a jogállam védelme szempontjából Magyarországon.

Az Európa Tanács egy regionális nemzetközi szervezet, amely nyitva áll a jogállamiság intézményét elfogadó és az alapvető szabadságjogokat és emberi jogokat állampolgárai számára garantáló európai állam előtt, székhelye Strasbourg, jelenleg 47 tagja van, egyik legfontosabb eredménye az Emberi Jogok Európai Egyezménye, melynek keretében működik a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága.

A Jog a Demokráciáért Európai Bizottság - ismertebb nevén a megalakulásának helyszínéről elnevezett Velencei Bizottság - az Európa Tanács alkotmányozási kérdésekben tevékenykedő tanácsadó szervezete, amely 1990-es megalapítása óta vezető szerepet játszik a hagyományos európai alkotmányozási normáknak megfelelő alaptörvények elfogadásában.

(mti)