Big business: mostantól más...
2010. október 13. szerda 16:46

A miniszterelnök a Széll Kálmán Alapítvány Hogyan tovább, Magyarország? című rendezvényén elmondta, hogy a Fidesz már évek óta azt hangsúlyozza, hogy a világban nagy átalakulás következik be. Ennek megfelelően készültek a kormányzásra, ebből vezetik le, hogy mit kell tenniük, ezt a mérőónt használja a kormány - tette hozzá. Orbán azt is elmondta, hogy hiába várnak mindig váratlan bejelentéseket tőlük, „mi azt mondjuk és tesszük, amit gondolunk".
A nyugati civilizáció súlyos meggyengülésével kell szembenézni, ennek felismerése alakítja a kormány munkáját - mondta a miniszterelnök. A meggyengülés okai, hogy nem építettek eléggé a munkára, a kulturális és morális hagyományokra. Az viszont esély a sikerre, ha előre meglátjuk, mi értékelődik le és fel az elkövetkező 15-20 évben és úgy tudunk dolgozni. Úgy látjuk, egyre fontosabb lesz az együttműködés, a közérdek elsőbbsége, a munka és az állami szerepvállalás - sorolta Orbán. A második akciótervet - melyet Orbán Viktor hétfőn terjeszt be - is a Nyugat hibáinak felismerése hívta életre.
Magyarország hangulata annak ellenére megváltozott, hogy továbbra is 8 év elhibázott belpolitikának a romjai vesznek minket körül, a világválság hatása továbbra is érezhető, ezeken felül pedig hazánkban rég nem látott árvizek pusztítottak, a közelmúltban pedig bekövetkezett Magyarország legnagyobb ökológiai katasztrófája. A nehézségek ellenére bizakodó várakozás érezhető, hazánk nem olyan, mint akár egy évvel ezelőtt, mert érezzük, hogy van keresnivalónk ebben az új világban.
A történelem nagy pillanatai gyakran, akkor következnek be, mikor egy nép megfogalmazza magában, hogy mit nem akar. Azonban ritkábban következik be az, hogy egy nép tudja, hogy mit akar. 2010 ebből a szempontból fontos fordulat, hiszen Magyarország azt is meg tudta mondani, merre akar menni. A kétharmados győzelem során az emberek megmutatták, hogy merre nem akarnak menni, míg az önkormányzati választások eredménye azt bizonyítja, hogy tudják, azt is hogy merre akarnak menni.
Magyarország 20 év óta először tudja, hogy mit akar, ezért nem túlzás 1990-et 2010-el együtt említeni. Míg előbbi alkotmányos forradalmat hozott, addig utóbbi fülkeforradalmat, tehát a két eseményt érdemes együtt kezelni. Míg 1990-ben az emberek megfogalmazták, hogy mit nem akarnak, addig 2010-ben eltudták dönteni, hogy mit akarnak.
A Nemzeti Együttműködés Rendszere még a közelmúltban is csak egy szlogennek tűnhetett, de mostanra már valósággá vált. Többé - remélhetőleg - nem jön vissza az a rendszer, melyben a magánérdek mindent megtehet, majd elmenekül a felelősség elől. A meglévő rendszereket, melyek ezt a struktúrát támogatják ki kell javítani vagy újat kell teremteni. A megszorításokkal is szakítani kell, hiszen azok sem vezettek eredményre. Az adófizetőkkel fizettették meg azt amiről nem ők tehetnek, s nem tudtak ellene védekezni. Az adón felül további juttatásokat vontak meg, elég a 13. havi nyugdíj megszűnésére vagy a közszférában dolgozókat sújtó megvonásokra gondolni, melyek ellen más országokban egyesével is a kormányok fejét követelték volna. Ezek az intézkedések nem voltak arányosak és tisztességesek.
Az arányos teherviselés megteremtése volt részben az első 100 nap célja - elég a bankadóra, az állami óriásfizetések visszanyesésére vagy a devizahitelesek megsegítésére gondolni. A második akcióterv a gazdaság beindítása és az adósság lefaragása mellett ezt a arányosságot fogja követni.
"Nem vagyunk irigyek, mert nem vagyunk kommunisták" - mondta Orbán, és hozzátette, arra kell törekedni, hogy sok sikeres ember és vállalkozás legyen, és most az adjon többet, akinek több van. A miniszterelnök kifejtette, szakítani kell az eladósodás és a megszorítás politikájával. Olyan lépéseket kell tenni, hogy semmiképpen ne növekedjen az államadósság, nem hitelekből, hanem a piacról kell pénzt szerezni, ezért el kell nyerni a piac bizalmát. Tartani kell az idei 3,8 százalékos és a jövő évi 3 százalékos hiánycélt, melyhez be kell indítani a növekedést.
A bankadó után további válságadókat fog bevezetni a kormány: a távközlési és telekommunikációs szektorra, az energiaszektorra és a kereskedelmi láncokra vonatkozóan - jelentette be Orbán. Mindezek időszakosak, 3 évesek lesznek. Ezen 3 év alatt a távközlési szektorból évente 61 milliárdot, az energiaszektortól 70 milliárdot, a kereskedelmi láncoktól pedig 30 milliárdot fog beszedni az állam.
A miniszterelnök kijelentette, felülvizsgálják a nyugdíjrendszert is, eddig 30 milliárdot utalt át havonta az állam a félállami nyugdíjfolyósításra, de ezt november 1-jétől 2011. decemberéig felfüggesztik. „Válságban erre nincs pénz" - fogalmazott.
A fejlesztéseket is újratervezik. Úgy vélte, a PPP nem más, mint kudarc, ezért felfüggesztik itt is a kifizetéseket, új PPP-szerződéseket nem kötnek, valamint a már hatályba lépő szerződéseket is újratárgyalják.
Orbán Viktor szerint a következő év legfontosabb feladata az új, arányos családi adórendszer bevezetése, a foglalkoztatási és a demográfiai fordulat megkezdése. „Hiányzik egymillió munkahely és egymillió gyerek". Orbán úgy fogalmazott, mindez egyszerűbb és átláthatóbb lesz, és a munkát és a családot támogatja.
„Új világrend, új korszak, új sikerek" jönnek a következő években, és hangsúlyozta, el kell hinnünk, hogy van helyünk az új világban, fel tudjuk venni a versenyt és új sikereket érhetünk el.
Kép és szöveg: MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Miután a párját lecsukták, a most...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...
- Tűz ütött ki egy baranyai házban, a...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Több mint másfél hónapja hiába...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...
- Csípős éjszaka után zivatarok...
- Már több mint félmillióan küldték...