Az USA-t továbbra is erősen érdekeljük

2010. október 06. szerda 21:25

Az Egyesült Államok érdeklődése a közép-európai térség és azon belül Magyarország iránt változatlanul erős - jelentette ki Martonyi János külügyminiszter szerdán, miután megbeszéléseket folytatott James Steinberg amerikai külügyminiszter-helyettessel.

"Bízunk és biztosak vagyunk abban, hogy nem csökken az Egyesült Államok érdeklődése sem Közép-Európa, sem a Nyugat-Balkán iránt" - mondta a vendégével közösen tartott sajtótájékoztatón, és hozzátette, hogy Steinberg látogatása ennek is bizonyítéka.

A magyar diplomácia vezetője kijelentette: a nagy globális geopolitikai, gazdasági változások, átrendeződések közepette a transzatlanti összetartozás és szövetség jelentősége nem csökken, hanem nő.

Martonyi János kifejtette: a Nyugat-Balkán európai integrációja elsősorban európai feladat, a térség országainak stabilitása szempontjából az a legfontosabb tényező, hogy rendelkeznek az EU-tagság távlatával. Ugyanakkor felhívta a figyelmet: lényeges, hogy az Egyesült Államok jelen maradjon a régióban és segítse ezt a folyamatot.

Martonyi János - aki régi barátjaként üdvözölte az amerikai diplomácia második számú vezetőjét, a régió nagyon jó ismerőjének nevezte - elmondta: áttekintették "a legfontosabb kérdéseket transzatlanti összefüggésben", különös tekintettel Magyarország 2011 első félévi EU-elnökségére, beszéltek a Nyugat-Balkánról, a lisszaboni NATO-csúcs előkészületeiről és energiaügyi kérdésekről.

A villámlátogatásra Budapestre érkezett amerikai diplomata egyebek között elmondta: az Egyesült Államok "erősen támogatja" Magyarország törekvéseit az Európai Unió Keleti partnerség kezdeményezésének előmozdítására.

Az MTI kérdésére válaszolva kifejtette, hogy személy szerint nagyon bátorítónak és időszerűnek tartja az ez irányú magyar törekvéseket, és hozzátette, rendkívül fontos "az egészségesen integrált Európáról" kialakított kép megvalósítása. Azt mondta, lehetőségeket kell keresni az Európa és keleti szomszédai közötti kapcsolatok erősítésére. Hangsúlyozta, ez kulcsfontosságú Európa gazdasági érdekei, és a déli államok biztonsága szempontjából.

James Steinberg - aki 1996 és 2000 között Bill Clinton elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának helyettese volt - elmondta: látogatása alkalmat adott arra, hogy a magyar külügyminiszterrel megvitassa, miképpen lehet fokozni az együttműködés hatékonyságát az Egyesült Államok és Magyarország között. Külön méltatta azt az "erős szerepet", amelyet Magyarország Afganisztánban és Koszovóban játszik.

Az amerikai külügyminiszter-helyettes elmondta: nagy örömmel tért vissza Magyarországra, ahol némi időt töltött a 90-es évek elején, "a demokrácia helyreállításának csodálatos időszakában".

"Örömmel tapasztalom az itteni élénk és egészséges demokráciát (...) az elért eredményeket és a mostani sikeres választásokat" - fogalmazott. Az Egyesült Államok sok tekintetben értékes partnerének nevezte Magyarországot, hangsúlyozva a két ország értékközösségét.

Martonyi János egy kérdésre válaszolva a nyugalom megőrzését kérte az ország lakosságától az új európai terrorfenyegetettség kapcsán. Hangsúlyozta: erősíteni kell a terrorellenes együttműködést globális, transzatlanti és európai keretekben. Azt mondta, a fenyegetettség folyamatosan fennáll, de "az illetékes szervek végzik a munkájukat, együttműködnek egymással, ilyen körülmények között elsősorban a közvélemény megnyugtatása a feladat" - mondta.

Steinberg megjegyezte, nincs ok arra, hogy az emberek megváltoztassák terveiket vagy rendkívüli lépéseket tegyenek, ugyanakkor elővigyázatosságra, óvatosságra intett. Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és Európa között - amelyekkel szemben közös fenyegetésről van szó - hatékony az együttműködés és a koordináció a terrorizmus elleni küzdelemben.

Az amerikai külügyminiszter-helyettes még szerdán továbbutazik Pozsonyba, ahol a kétoldalú kapcsolatok mellett megvitatják a Visegrádi négyek (V4) - Csehország, Szlovákia, Magyarország és Lengyelország alkotta csoport - szlovák elnökségével kapcsolatos témákat is. Steinberg csütörtökön Lengyelországba látogat, beszédet mond a transzatlanti kapcsolatokról rendezendő Wroclavi Globális Fórumon és találkozik az ország vezetőivel.

(mti)