Az ukrán külügyér számít a támogatásra

2011. február 10. csütörtök 11:54

Emléktáblát leplezett le csütörtökön Kosztyantin Hriscsenko ukrán külügyminiszter annál a budapesti épületnél, amelyben 1919 és 1924 között az Ukrán Népi Köztársaság magyarországi rendkívüli diplomáciai missziója működött.

Az ukrán tárcavezető beszédében elmondta: az egykori diplomáciai misszió bizonyítja, hogy a magyar-ukrán kapcsolatok a "nehéz, gondterhelt" időkig, egészen 1919-ig nyúlnak vissza. Ezek a gyökerek adnak ihletet a jelenlegi külpolitika alakításához - fogalmazott.

Mint kifejtette, meggyőződése, hogy a két ország közös gyökerei segítenek elnyerni Magyarország támogatását ahhoz, hogy Ukrajna újra az Európa felé vezető úton haladjon.

Jelenleg több mint száz ukrán diplomáciai képviselet működik szerte a világon - jegyezte meg.

Jurij Muska budapesti ukrán nagykövet hangsúlyozta: a korábbi ukrán diplomáciai misszió is azt mutatja, hogy már 1919-ben is létezett független Ukrajna, amelynek külpolitikája is független volt. Az ország függetlenségének története tehát nem 1991-ben kezdődött - fűzte hozzá.

A diplomata köszönetet mondott mindazoknak, akik "fizikailag és morálisan" is segítették a tábla elhelyezését, így egyebek mellett a Budapesti Főpolgármesteri Hivatalnak és a Magyar-Ukrán Társaságnak.

A Magyar-Ukrán Társaság ügyvezető elnöke, Pallós Péter kiemelte: nehéz idők jártak mindkét országban, amikor az egykori diplomáciai misszió munkatársai megérkeztek Budapestre, a képviseletnek nagyon fontos feladatai voltak.

Mint mondta, a társaság feladatának tekinti, hogy ápolja a két ország kapcsolatát, és megemlékezzen annak fontos helyszíneiről. A Bem rakparton álló épület is ilyen, ezért üdvözölte, hogy a külügyminiszter és a nagykövet felavatta az emléktáblát.

Kosztyantin Hriscsenkót az ünnepség előtt fogadta Schmitt Pál köztársasági elnök a Sándor-palotában, jelenleg Martonyi János külügyminiszterrel tárgyal.

(mti)