Az egyházak tehetik a legtöbbet a válságba jutott országért
2010. február 16. kedd 12:22
Balog Zoltán a költségvetés helyzetének függvényében, fokozatosan pótolná az elmúlt három évben elmaradt, mintegy 4,4 milliárd forintos támogatás kifizetését az egyházi iskolákba járó gyermekek után, és a tisztesség helyreállítását tartja az áprilisi országgyűlési választások után felálló kabinet egyik elsődleges feladatának.
Balog Zoltán az MTI-nek adott interjújában úgy fogalmazott: ő azért fog küzdeni, hogy az egyházakkal való kapcsolattartás "a lehető legmagasabb szintre kerüljön az államigazgatásban".
Ma az az attitűd munkál a szocialista párt képviselőiben, hogy az egyházak alapvetően ellenfelek, akiket jó lenne visszaszorítani a templom négy fala közé. Ez a magatartás hatotta át a kormányzati hozzáállásukat is - fejtette ki álláspontját a fideszes politikus, aki szerint a baloldalnak a pártállami diktatúra öröksége miatt a mai napig nem sikerült ezt a kérdést rendeznie sem magában, sem az egyházakkal.
Úgy vélte, hogy ma Magyarországon másodosztályúaknak számítanak azok az emberek, akik egyházi iskolába járatják gyermeküket, vagy egyházi egészségügyi szolgáltatást vesznek igénybe. Azt gondolja a magyar kormány, hogy kevesebb jár az egyházi iskolába járó gyermekek után, ami elképesztő - mondta Balog Zoltán, utalva egyúttal arra, hogy éppen a Horn-kormány írta alá a vatikáni megállapodást, amely kimondja az egyenlő bánásmódot az egyházi és önkormányzati intézmények között.
Balog Zoltán azt mondta, az 1+1 százalékos rendszernél egységes szabályozás megalkotására van szükség, ami kiszámíthatóságot biztosít az egyházak számára.
Az egyházak alapításának esetleges szigorításáról kifejtette, az államnak nincs joga, hogy beleszóljon abba, ki miben hisz, hogyan gyakorolja vallását. A vallásszabadságot szerinte maximálisan biztosítani kell, ugyanakkor azokat a szervezeteket "ki kell szűrni", amelyek nem akarnak mást, mint áfa-visszatérítést és egyéb kedvezményeket. Példaként említette, hogy civil szervezeteknél három évet kell várni az egy százalék igényléséhez, és megjegyezte, hogy egy ilyen szabályozást az egyházaknál is elképzelhetőnek tart a kedvezmények tekintetében.
A tisztesség helyreállítása lesz az új kormány egyik elsődleges feladata - mondta az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke. Kitért arra, hogy Magyarországon egy felmérés szerint a magyar lakosság jelentős része azt gondolja, hogy tisztességesen nem lehet érvényesülni, de akik ezt így gondolják, azoknak a többsége mégis azt mondja, hogy tisztességesen szeretne élni.
"Tisztesség a magánszférában és a köz világában egyaránt" - összegezte az elérendő célt a politikus, aki szerint az első lépéseket e tekintetben a köz világában kell megtenni, hogy legyen erkölcsi alap a számonkérésre.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- A pécsi börtönnél is működik az...
- Nem látjuk őket, de az éneküket...
- Zivatarokra, jégesőre figyelmeztetnek...
- Nevelőszülői képzést indít Baranyában...
- Faludy Fanny eladja a szerelmi fészket
- Kétnapos búcsúra várják a híveket a...
- Strand, éttermek, zöldségesek: íme, a...
- Szerdán este minden kiderül a pécsi...
- Négy héten át Kelenföld lesz a pécsi...
- Ez aztán a bravúr: megtalálták az...