Amnesztiát adnának, mint a bűnözőknek
2011. február 23. szerda 10:55
Magyar Helsinki Bizottság: semmisség helyett amnesztia
A javaslat szerint semmisnek nyilvánítandók a 2006. őszi tömegoszlatásokkal összefüggő ítéletek, amennyiben az elítélés alapjául kizárólag rendőri jelentések vagy vallomások szolgáltak. Ezzel szemben - írta a bizottság a közleményben - az amnesztia jogállami szempontból elfogadható eszköz a kérdés kezelésére.
A bizottság álláspontja szerint a törvényjavaslat által megoldani kívánt probléma kétségkívül valós. A Magyar Helsinki Bizottság nemcsak a 2006. őszi események kapcsán vitt ügyeiben, de más - a hivatalos személy elleni erőszak vádjával rendszeresen összekapcsolódó - bántalmazásos ügyekben is tapasztalta, hogy a rendőrök vallomásai, jelentései olyankor is szolgálhatnak elítélés alapjául, amikor az egyéb bizonyítékok nem támasztják alá, vagy éppen cáfolják a rendőri állításokat - olvasható a közleményben.
A jogállamiság szempontjából, ennek ellenére, rendkívül veszélyes megközelítése a kérdésnek, ha a törvényhozás - átlépve a hatalommegosztás elve által elé állított korlátokat - arra kényszeríti a bíróságokat, hogy saját döntéseiket nyilvánítsák nem létezőnek, megkérdőjelezve ezzel a bírói mérlegelés és döntés legitimitását. Ez az eljárás precedenst teremt arra, hogy a jövőben bármely, törvényhozási hatalommal rendelkező politikai erő utólag semmissé tegye a neki nem tetsző, vagy érdekeit sértő bírósági döntéseket - írták az állásfoglalásban.
Hozzátették: ezen túlmenően a javaslat súlyos zavarokat okozhat a jogalkalmazásban, mert azt az üzenetet hordozza, hogy a rendőrök vallomása nem vehető figyelembe a bizonyítási eljárás során, ami összeegyeztethetetlen a szabad bizonyítás rendszerével. Emellett az érintettekre nézve kollektíven sértő és megbélyegző, mivel a választott megoldás azt sugallja: a rendőrök minden esetben hazudtak, amikor tanúvallomást tettek, a bírók pedig minden esetben rosszul döntöttek, amikor hittek a rendőröknek.
Az amnesztia ezzel szemben jogállami megoldás, ugyanis az érintett bírói döntések legitimitásának megkérdőjelezése nélkül, a hatalommegosztás elvének tiszteletben tartásával teszi lehetővé, hogy a törvényhozás valamely általa sérelmesnek tartott helyzetet általános jelleggel orvosoljon.
Az LMP által javasolt közkegyelem ezért alkotmányosan elfogadható eszköz a probléma kezelésére. Annak eldöntése pedig, hogy helyes és indokolt-e közkegyelmet gyakorolni a zavargások során elkövetett cselekményekkel kapcsolatban, politikai értékítélet kérdése - közölték.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Egyre több panelház csődöl be
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Hó végéig lehet nevezni a Virágos...