A nap eddigi legfontosabb hírei - röviden
2010. december 20. hétfő 21:19
OGY - NEGYVEN ÉV MUNKA UTÁN NYUGDÍJBA MEHETNEK A NŐK
Negyven évnyi munkaviszony után nyugdíjba vonulhat minden nő - a kormány erről szóló törvényjavaslatát hétfőn fogadta el a parlament 254 igen, 15 nem és 73 tartózkodással.
Jövő évtől az életkortól függetlenül az öregségi teljes nyugdíjra lesz jogosult az a nő is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik.
A jogszabály szerint jogosultsági időnek minősül a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idő, valamint a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban és a súlyosan fogyatékos, vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekre tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.
OGY - AZ ALKOTMÁNYBAN RÖGZÍTIK AZ NMHH-ELNÖK RENDELETALKOTÁSI JOGÁT
Az alkotmányban rögzítik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökének rendeletalkotási jogát. A fideszes Rogán Antal erről szóló javaslata a Fidesz-frakció kérésére név szerinti szavazás során, az MTI összegzése szerint megkapta a szükséges számú voksot.
Az indítványt a kormány nem támogatta, a Fidesz-frakció ugyanakkor kötelező szavazást rendelt el a képviselőcsoport tagjai számára, és a kereszténydemokraták is igennel voksoltak.
A javaslatra csak a Fidesz és a KDNP szavazott igennel.
MSZP: VALAKI NEM MOND IGAZAT ROGÁN ALKOTMÁNYMÓDOSÍTÓ JAVASLATA ÜGYÉBEN
Lamperth Mónika szerint valaki nem mond igazat a Rogán Antal (Fidesz) által benyújtott alkotmánymódosítási javaslat ügyében.
A szocialista politikus úgy vélekedett, sokkal inkább szüksége lenne inkább például a Gazdasági Versenyhivatalnak arra, hogy rendeletalkotási jogot kapjon - hasonlóan a Magyar Nemzeti Bankhoz, vagy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez - mint a hírközlési hatóságnak.
Lamperth Mónika úgy látja, valójában a média irányítása feletti hatalmi harc van az ügy hátterében, ami arról szól, hogy ki instruálja Szalai Annamáriát, a médiahatóság vezetőjét. Megfogalmazása szerint ennek a következménye, hogy Orbán Viktor meg akarta leckéztetni Navracsics Tibort, hogy a kormányfő mondja ki a végső szót.
LMP: EGY ORBÁN-ROGÁN-KORMÁNY KORMÁNYOZ
Schiffer András szerint a kormány mint testület, aligha tekinthető egy komoly döntéshozó fórumnak; az LMP frakcióvezetője hétfői, parlamenti sajtótájékoztatóján azt mondta: úgy tűnik, hogy egy "Orbán-Rogán kormány kormányoz".
Az LMP frakcióvezetője emlékeztetett arra, a kormány a múlt héten még úgy foglalt állást, nem támogatja a fideszes Rogán Antal javaslatát, amelyik az alaptörvénybe emelné a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökének rendeletalkotási jogát, a Fidesz parlamenti frakciója most viszont támogatja a kezdeményezést.
"Úgy tűnik, hogy Magyarországon egy Orbán-Rogán-kormány kormányoz és alkotmányoz" - mondta a politikus, aki szerint most már nem egy esetben Rogán Antal, a "Fidesz Supermanje" az, aki a miniszterelnök szempontjából fontos javaslatokkal előáll.
A SAJTÓSZABADSÁGÉRT TÜNTETTEK CIVILEK BUDAPESTEN
A sajtószabadság védelmében tüntetett több száz ember hétfőn a budapesti Szabadság téren. Az új médiaszabályozás elleni tiltakozást a Facebook közösségi oldalon szervezték, főként egyetemisták.
A közlés szabadságát és a jogállamiságot veszélyezteti az új médiatörvény - hangsúlyozták a tüntetés szónokai. Az öt szervező által részenként felolvasott szöveg szerint a médiaszabályozás centralizál, cenzúrát hoz és a kádári időket idézi.
A demonstráció szervezői a tüntetésen is kérték, hogy politikusok ne jelenjenek meg az eseményen, mert csak így őrizhető meg a megmozdulás függetlensége. A demonstráción többen fehér táblát emeltek a magasba, utalva arra, hogy egyes újságok üres címlappal tiltakoztak a törvényjavaslat ellen.
OGY - ÚJ TARTALÉKOS HADERŐ JÖN LÉTRE
Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a Magyar Honvédség új tartalékos rendszerét kialakító törvénymódosítást; a változtatás önkéntes jelentkezés alapján teszi lehetővé műveleti és védelmi tartalékosok toborzását, illetve meghatározza a rendkívüli állapot vagy megelőző védelmi helyzet esetén behívhatók körét.
A Ház a kormánypárti és a jobbikos képviselők szavazatával hagyta jóvá a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló, illetve az azzal összefüggő törvények módosítását. A honatyák ezután a honvédség létszámáról szóló országgyűlési határozatot is módosították, így a jövőben összesen 8 ezer önkéntes tölthet be tartalékos státuszt.
ELKÉSZÜLT AZ INTÉZETEN KÍVÜLI SZÜLÉSRŐL SZÓLÓ RENDELETTERVEZET
Elkészült az intézeten kívül szülést szabályozó rendelettervezet - jelentette be a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkára hétfői sajtótájékoztatóján Budapesten.
Szócska Miklós elmondta, hogy a jogszabálytervezetet hétfőn küldik közigazgatási egyeztetésre, és várhatóan áprilisra el tudják fogadtatni.
A rendelettervezet további, kiegészítő szabályozásokat igényel; a szakmai, képzési követelményrendszer pontosítását a jövő év elején kezdik meg - tette hozzá.
A dokumentum az ellátás igénybevételéhez hat feltétel együttes megvalósulását írja elő. Ezek: szövődménymentes terhesség, a várandós nő a fogamzás időpontjában a 18. életévét betöltötte, első szülés esetében a várandós nő a fogamzás időpontjában a 40. életévét még nem töltötte be, a terhesség a 37. és 42. hét között van, a magzat koponyavégű fekvésű, és a magzat becsült súlya az ultrahangos vizsgálat alapján az élettani határértéken belül van.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Vizesárokba zuhant egy személyautó...
- Fotelból szállt fel a füst a Füst ucában
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Újabb baranyai drogdílert kaptak el a...
- Igen hűvös éj után napsütéses napunk...
- Mától a háztartási cikkekre is...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Égő épületből hoztak ki egy embert a...