A miniszterelnök és a pártvezetők nyilatkozatai a választásról

2010. október 04. hétfő 01:07

Orbán Viktor Fidesz-pártelnök, miniszterelnök szerint Magyarország a vasárnapi összefogással lett igazán egységes, hiszen visszaszerezte a fővárosát; Mesterházy Attila szocialista pártelnök szerint az MSZP a vártnál jobb eredményt ért el a vasárnapi önkormányzati választáson; Vona Gábor szerint a Jobbik hatalmas lépést tett előre az önkormányzati választásokkal; Schiffer András LMP-frakcióvezető szerint az alacsony részvétel semmiképpen nem jó, függetlenül attól, hogy az LMP számára mit hoz a választás.

Mától Budapest ismét a nemzet fővárosa - mondta Orbán Viktor, aki szerint az emberek az önkormányzati választáson azt nyilvánították ki, hogy helyes irányba fordult az ország szekere. A kormányfő szerint Magyarország a vasárnapi összefogással lett igazán egységes, hiszen visszaszerezte a fővárosát. Mint mondta, Budapest az elmúlt húsz évben mindig vitában állt az ország többi részével, vasárnaptól azonban Budapest az egység része, "mától ismét Budapest a nemzet fővárosa".

A Fidesz elnöke beszédében köszönetet mondott a megválasztott polgármestereknek, képviselőknek pártállásra való tekintet nélkül.

A választási részvételről szólva úgy értékelt, hogy aki elment szavazni, felhatalmazást adott, aki otthon maradt, az pedig engedélyt adott munkájuk folytatására. A mai nap 2010-et a nagy történelmi dátumok közé emeli - jelentette ki, hozzátéve, hogy mostantól 1990-et 2010-zel együtt érdemes említeni: 2010 adja meg ugyanis 1990 értelmét. "Most teljesedett be az, ami akkor és azóta a mai napig nem tudott." Húsz évvel ezelőtt a magyarok egységesek voltak abban, hogy mit nem akarnak, de húsz éven keresztül nem tudtak megegyezésre jutni abban, hogy mit akarnak. "Húsz éven át csak vitatkozni tudtunk, hogy hogyan akarunk élni" - vélekedett, hozzátéve azonban, hogy ez a vita vasárnap este nyugvópontra jutott.

Nagy reményekre jogosítja e "történelmi siker" Magyarországot - mondta a miniszterelnök -, mert ezzel "mi, magyarok megteremtettük magunknak a reális esélyt, hogy minden közös célunkat megvalósítsuk", és ha nem is rövid, de belátható időn belül erős, tekintélyes országgá váljon Magyarország.

Mesterházy Attila, a szocialisták elnökének értékelése szerint az MSZP a vártnál jobb eredményt ért el az önkormányzati választáson. Mint mondta: a választás bebizonyította, hogy az MSZP az ellensúly a politikai közéletben, hogy az MSZP az ország második legerősebb pártja és az ellenzék legerősebb pártja.

A pártelnök gratulált a választáson ismét polgármesteri tisztséghez jutott jelöltjeiknek, többek közt Szeged, Makó, Ajka, Tiszaújváros, Kazincbarcika, Szentes, Ercsi, Dombóvár, Dorog, Polgár, Répcelak és Celldömölk újraválasztott polgármesterének. Nekik lehetőségük lesz bemutatni azt, hogy van alternatíva, lehet a választók bizalmával demokratikusan és felelősen is bánni - fogalmazott.

Mesterházy Attila azt várja a szocialista önkormányzati képviselőktől, polgármesterektől, hogy első helyen a település, a helyiek érdekeit képviseljék, és csak másodsorban a pártpolitikai érdekeket.

Úgy fogalmazott: a kampány végére "a miniszterelnök úrnak is megjött az esze", mert határozottan cáfolta, hogy bármelyik ellenzéki város hátrányba kerülne csak azért, mert ellenzéki vezetésű.

Schiffer András, az LMP frakcióvezetője szerint a kirívóan alacsony részvétel semmiképpen nem jó, függetlenül attól, hogy az LMP számára mit hoz a választás. Szerinte a húsz éves összehasonlításban is nagyon alacsony fővárosi részvétel mindenképpen önkritikára kell hogy késztesse a pártokat, illetve "azokat is, akik átszabták a választási rendszert".

A választási küzdelem nehézségeire utalva megjegyezte, hogy "egy egyre gyarapodó közösség" rövid időn belül három kampányt csinált végig gyakorlatilag fizetség nélkül.
Aktivistáikra utalva úgy fogalmazott, hogy az "embereink ki vannak véreztetve", mert a "lelki, fizikai és minden egyéb energiáknak, sok esetben az anyagi tartalékaiknak is az utolsó cseppjeit élték fel".

Vona Gábor szerint a Jobbik hatalmas lépést tett előre a vasárnapi önkormányzati választásokkal. Az ellenzéki párt elnöke az előzetes eredményeket értékelve elmondta: nagy küzdelem végpontjához érkeztek, mivel a három európai parlamenti, majd a 47 országgyűlési képviselő megválasztása után több száz jobbikos képviselő kezdheti meg a munkát a települési önkormányzatokban és a megyei közgyűlésekben.

Vona Gábor külön gratulált Tiszavasvárinak, ahol várhatóan nemcsak a polgármester lesz jobbikos, hanem a képviselő-testület tagjainak többsége is. "Tiszavasvári a Jobbik fővárosa lett" - fogalmazott, hozzáfűzve, hogy mindenkinek meg fogják mutatni, milyen az, ha a Jobbik vezet egy települést.

A pártelnök szerint az önkormányzati választás tanulsága, hogy a Jobbik megkerülhetetlen része a magyar politikai életnek, "véglegesen megvetette lábát a hazai közéletben".

Vona Gábor a "mai napig elmaradt" elszámoltatást, az önkormányzati korrupció visszaszorítását, a munkahelyteremtést és a közbiztonság javítását emelte ki pártja törekvései közül; mint mondta, ezekért a Jobbik képviselői kemény, harcos és radikális küzdelmet fognak folytatni a képviselő-testületekben.

(mti)