"A kormány üdvözli az ÁSZ korrupciós felmérését"

2009. november 24. kedd 16:07

A kormány üdvözli az Állami Számvevőszék (ÁSZ) korrupciós kockázatok felmérésére indított projektjét - közölte a kormányszóvivő kedden az MTI-vel.

Szollár Domokos elmondta: a projekt a kormány támogatásával Európai Uniós forrásból valósul meg és induláskor Bajnai Gordon akkori gazdasági és fejlesztési miniszter támogatta a kezdeményezést.

Csapodi Pál, az ÁSZ főtitkára kedden jelentette be, hogy a szervezet projektet indít a korrupciós kockázatok feltérképezésére uniós támogatással, 286,5 millió forintos összköltséggel.

A 2010 őszén induló programban az ÁSZ több ezer igazgatási szerv közreműködésével - egy interneten elérhető kérdőív kitöltésével - végez országos adatfelvételt. Átfogó felmérést készít a magyarországi igazgatási rendszerről, amellyel egyidejűleg megoldást is keres a működési hiányosságokra.

Szollár Domokos hangsúlyozta: a kormány elkötelezett a tisztább közélet és a korrupció ellenes harc iránt. "Ebben a harcban az ÁSZ a kormány szövetségese" - szögezte le.

Hozzátette: a korrupció olyan az országnak, mint egy sáros cipő az embernek. Nehéz, lassú és fáradtságos benne járás, ráadásul csúnyán összepiszkítja a szőnyeget. Le kell verni a sarat a cipőnkről. Le kell küzdenünk a korrupciót. Ez az ország előtt álló egyik legnagyobb feladat - fogalmazott.

A kormányszóvivő emlékeztetett arra: ezért indította el a kormány az anti-korrupciós csomagját, amelynek keretében már benyújtotta a parlamentnek a Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatalról szóló törvényjavaslatot.

A hivatal a szorosan vett korrupciós bűncselekményeken kívül minden olyan esetben eljárhat majd, amikor valaki úgy jut meg nem engedett előnyhöz, hogy az a közfelfogás szerint tisztességtelennek minősül. A hivatal a korrupciós tevékenységen ért szervezetet bírságolhatja meg, illetve a szervezettől vonja el a korrupcióval szerzett előnyt, az egyénnel szemben pedig büntetőeljárást kezdeményezhet - idézte fel.

Kitért arra: a tervezet meghonosítaná hazánkban - az Észak-Amerikában és egyes európai országokban már ismert - bejelentővédelem intézményét, amely anyagi támogatással is segítené a korrupciós törvénysértéseket feltáró munkavállalókat, ezzel érdekeltté tenné őket a korrupció felderítésében. A bejelentői, vagy nyomravezetői díj mértéke a korrupciós tevékenységen ért szervezetre kiszabott bírság 10 százaléka lenne.

Szollár Domokos közölte az is, az anti-korrupciós csomag keretében a kormány módosítani kívánja a közbeszerzési törvényt is. A közbeszerzések átláthatósága és tisztasága érdekében a közbeszerzés kiírója úgynevezett átláthatósági megállapodást köthet a közbeszerzés valamennyi ajánlattevőjével.

(mti)