Hit Gyülekezete: XXI. századi útkeresés inkvizíciós hangnemben? (Megjegyzés az egyetemi lelkészségről)

2013. január 23. szerda 12:47

Hit Gyülekezete: XXI. századi útkeresés inkvizíciós hangnemben? (Megjegyzés az egyetemi lelkészségről)

"Keresztyén felekezetek: igen - szekták: nem - Hitélet az egyetemen" címmel közöltünk interjút néhány napja, melynek témája a Pécsi Tudományegyetemen működő egyetemi lelkészség volt, s mellyel kapcsolatban az alábbi írást kaptuk a Hit Gyülekezetét képviselető Mészáros István Lászlótól. Reakcióját változtatás nélkül közöljük:

A Pécsi Újság 2013. január 19-ei számában "Keresztény felekezetek: igen - szekták: nem - Hitélet az egyetemen" címmel a Pécsi Tudományegyetemen működő egyetemi lelkészségről közölt cikket. Ebben a szerző (H.L.B.) Nyúl Viktor katolikus pappal beszélgetett arról, hogy az egyház a XXI. században miként tudja megszólítani a fiatalságot. Az interjúban Nyúl Viktor egyáltalán nem XXI. századi hangnemben, hanem az egykori inkvizíciós idők szellemiségét felidézve „szektának" nyilvánította a Hit Gyülekezetét és kijelentette, hogy az „nem tartozik és nem is tartozhat az egyetemi lelkészség körébe, hiszen mi (értsd a PTE-n működő egyetemi lelkészség jelenlegi zárt körét) ragaszkodunk keresztény identitásunkhoz."

Nyúl Viktor katolikus pap nyilatkozata jogi és teológiai felkészületlenségről, vagy rosszhiszeműségről árulkodik. Annak, aki egy nagytekintélyű egyetemen szolgálatra vállalkozik, különösen illene tisztában lennie azzal a ténnyel, hogy a Hit Gyülekezete a kereszténység pünkösdi-karizmatikus irányzatához tartozó keresztény egyház, amelyet nemzetközi viszonylatban is ennek a keresztény ágazatnak az egyik mérvadó képviselőjeként tartanak számon. Egyházi státuszát még az egykori, Ferenc József császár által szentesített 1895. évi XLIII. törvénycikk alapján ismerte el az állam 1989-ben. A Hit Gyülekezete egyházi jogállását ezután mind a lelkiismereti és vallásszabadságról szóló 1990. évi IV. törvény, mind pedig a jelenlegi országgyűlés által megalkotott, az előbbit felváltó 2011. évi CCVI. törvény megerősítették. A törvények alapján ezért a Hit Gyülekezete ugyanolyan jogokkal rendelkezik a felsőoktatási intézményekben a hitéleti tevékenység végzésére, mint a PTE egyetemi lelkészségének keretébe tömörült többi felekezet.

A cikk arról árulkodik, hogy a PTE-n működő egyetemi lelkészség működési elvei törvényellenesek, hiszen ezek szerint a testület részben a Hit Gyülekezetével, mint törvényes egyházzal szemben határozza meg magát, másrészt pedig a helyzetével visszaélve (az egyetem tekintélye mögé bújva) jogot formál rá, hogy tetszése szerint döntsön arról, ki élhet a törvény adta jogaival és ki nem. Bízom abban, hogy az egyetem vezetése (amelynek tiszte a törvényes rend biztosítása az egyetem falai között), felfigyel erre az anomáliára és megteszi a szükséges lépéseket a diszkrimináció felszámolására, az egyetemi lelkészség többi tagja pedig elhatárolódik Nyúl Viktor vállalhatatlan kijelentésétől.

Mészáros István László
Hit Gyülekezete
(a Szent Pál Akadémia rektorhelyettese)

(Az illusztráción: igehirdetés a Hit Gyülekezeténél a fővárosi Hit Parkban, Fotó: Hit Gyülekezete/Facebook.)