Egyre nagyobb a baj a brókerbotrány miatt, egyelőre csak 60 ezret fizet ki a DRB Bank

2015. február 26. csütörtök 12:40

Frissítve: 2015. február 26. csütörtök 12:55

Egyre nagyobb a baj a brókerbotrány miatt, egyelőre csak 60 ezret fizet ki a DRB Bank

FOLYAMATOSAN FRISSÍTVE. A Pécsett, Siklóson és Harkányban is működő DRB Bankcsoport fizetőképességi helyzete miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 60 ezer forintra csökkentette a kifizethető betétek és más források összegét csütörtöktől - közölte a jegybank.

LEGFRISSEBB:

A Befektető-védelmi Alap (Beva) automatikusan nem intézkedik a kártalanításról: a Buda-Cash befektetőinek egy erre szolgáló formanyomtatványon kell majd benyújtaniuk kártalanítási kérelmüket az alaphoz, a kifizetések pedig kizárólag forintban történnek - olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján közzétett tájékoztató anyagban. Az MNB azt is kiemeli, hogy a Beva a kártalanítási eljárást akkor indítja meg, ha megindul a Buda-Cash Brókerház felszámolása.

A jegybank rögzíti: lesz elég pénz a kifizetésekre, a Beva rendelkezésre álló vagyona jelenleg 12 milliárd forint, de ha ez nem nyújt elég fedezetet, az alap rendkívüli befizetés elrendelésével, illetve hitelfelvétellel fog gondoskodni a hiányzó kártalanítási fedezet biztosításáról.

Az MNB kiemeli, hogy a kártalanítás egymillió forintig száz százalék, az efölötti részre 90 százalék, de nem haladhatja meg a 20 000 eurónak megfelelő forintösszeget (mintegy 6 millió forint). A kártalanítási összeghatár a felszámolás kezdő napján érvényes, MNB által közzétett hivatalos árfolyamon forintra számítják ki.

Ha az ügyfélnek magánszemélyként lakossági számláján felül, mint egyéni vállalkozó, külön pénzforgalmi számlája is van, akkor a korlát külön-külön vonatkozik rá, mint egyéni vállalkozóra és mint magánszemélyre. Ha pedig a lakossági bankszámla felett 2 tulajdonos (ügyfél) rendelkezik, akkor a limit az alapösszeg duplája, vagyis 120 000 forint.

A DRB bankcsoportnál lévő hiteleket az ügyfeleknek "lehet és kell is" fizetniük, az adósok kötelezettségeit az MNB rendelkezései nem érintik. A DRB bankcsoportnak az intézkedések ellenére is teljesítenie kell az elszámolási törvény szerinti kötelezettségeit - emeli ki a jegybank.

 

KORÁBBAN ÍRTUK:

A BRB Buda Regionális Bankot, a DRB Dél-Dunántúli Regionális Bankot, a DDB Dél-Dunántúli Takarék Bankot és az ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bankot érintő intézkedésre a közlemény szerint azért volt szükség, mert a bankok azonnali fizetőképessége a vártnál lényegesen rosszabbnak bizonyult.

Több mint 80 önkormányzat érintett

Mivel több mint 80 önkormányzat vezette számláját a Buda-Cash csoporthoz tartozó pénzintézeteknél, ezért a kormány lehetővé tette, hogy azokban az esetekben, amelyekben a helyhatóság egyetlen számláját zárolták, a további kincstári utalásokat már ne a Buda-Cash és csoportjának pénzintézeteihez utalja az Államkincstár, hanem az önkormányzat által választott más számlára - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter csütörtökön. Az intézkedés azért vált szükségessé, mert ezen önkormányzatoknál már márciusban gondot jelenthet a bérek, illetve az önkormányzat által juttatott szociális támogatások kifizetése. A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Belügyminisztérium által felállított közös munkabizottság elsőként most azt méri fel, hogy milyen kár érte a Buda-Cash pénzügyi csoport tevékenységének felfüggesztését követően az államot, illetve az önkormányzatokat.

A csütörtök délelőtti információk szerint Pécsett, a Konzum melletti fióknál (képünkön) mintegy száz betétes várta, hogy kinyisson a helyi fiók, ami 11-kor meg is történt. A másik pécsi fióknál, a Barbakán téren húsz-harmincan álltak sorba, itt egyesével engedték be az embereket.

A 60 ezer forintos limit a jegybank által korábban elrendelt kifizetési korlátozás teljes 90 napos időszakára vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ha egy ügyfél már korábban felvett 60 ezer forintot vagy annál nagyobb összeget bankjától, akkor csütörtöktől már nem juthat hozzá további összegekhez - áll a közleményben.

Marenics úton Pestre

A siklósi polgármester, Marenics János két alpolgármesterével Budapestre utazott, hogy megpróbáljon nyélbe ütni egy találkozót Orbán Viktorral vagy Varga Mihállyal. A céljuk az, mondták az indexnek, hogy átadjanak egy petíciót. Balázs Csaba alpolgármester azt mondta, ebben leírják, hogy önhibájukon kerültek ebben a helyzetbe, tételesen leírják, hogy a beragadt pénzeket mire kellene elkölteniük, és megpróbálják elérni, hogy az állam valamilyen módon segítsen az ökormányzaton és az embereken. A siklósi polgármester Kövér László házelnököt is megkeresi, mert egy olyan megoldást is el tudna képzelni, melyben az Országgyűlés az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatok (önhiki) támogatási keretéből soron kívül felszabadítanának a pórul járt települések számára egy kis pénzt.
A jegybank hangsúlyozza, hogy döntése során figyelembe vette, hogy az érintett betétesek legszélesebb köre, ha korlátozott összegben is, de hozzájuthasson betétjéhez.

Az Országos Betétbiztosítási Alap 100 ezer euróig, azaz mintegy 30 millió forintig kártalanítja a betéteseket, ha a bankcsoport fizetőképessége nem áll helyre néhány napon belül - tették hozzá.

A közlemény szerint a jegybank egyeztetést kezdeményezett a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal, illetve az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatósággal azért, hogy a betéteseket ne érje hátrány az adófizetési kötelezettségek teljesítése, illetve a járadékkifizetések kapcsán.

Az MNB február 24-től a betétesek halaszthatatlan védelme érdekében felügyeleti biztosokat rendelt ki a DRB Bankcsoporthoz.

Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke kedden sajtótájékoztatón jelentette be, hogy erős a gyanú, hogy több évtizetdes visszaálés-sorozatra bukkant a jegybank a Buda-Cash Brókerház átfogó ellenőrzése során. A gyanú szerint a brókerház valamennyi adatszolgáltatását meghamisította az elmúlt tíz évben és az ügyfelek jelentős összegű pénzével nem tud elszámolni. A kár elérheti akár a 100 milliárd forintos nagyságrendet is - fejtette ki.

Közölte azt is, hogy a Buda-Cash tulajdonosain keresztül szoros összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bankcsoporthoz (DRB) tartozó négy banknál szintén korlátozó intézkedéseket, így a betétkifizetés korlátozását rendelte el a jegybank. A jegybank alelnöke tájékoztatása szerint a Buda-Cash Brókerháznál mintegy 15-20 ezer, a DRB bankcsoportnál pedig mintegy 100-120 ezer ügyfél lehet érintett, akik kártalanításra számíthatnak.

A jegybank az ügyfelek számára legfontosabb tudnivalókat tartalmazó kérdéseket és válaszokat jelentetett meg honlapján. (http://felugyelet.mnb.hu/fogyasztoknak/buda_cash_dbr_bankcsoport).

Képünkön: A DRB Bank Hal téri, pécsi fiókja előtt csütörtök reggel több mint félszázan várakoztak.

EQM - MTI - index - Fotó: Kálmándy Ferenc/Pécsi Újság.hu