POSzT-liszensz: volt megállapodás

2009. február 25. szerda 14:37

POSzT-liszensz: volt megállapodás
Színházi berkekben azt rebesgetik, hogy 2010 után a Pécsi Országos Színházi Találkozót (POSzT) más város rendezheti meg. Pécs ugyan igazi otthona volt az idénre tíznaposra növő országos kulturális eseménynek, ám a liszensz lejártával más városok alig várják, hogy átvehessék a rendezvényt.

Amikor kilenc évvel ezelőtt megalapították a színházi találkozót, kevesen számítottak arra, hogy több évig, vagy akár egy teljes évtizedig is gyökeret ereszthet Pécsett a korábban városról városra látogató színházi összejövetel.


A pécsi azonban eltért a többi hasonló dzsemboritól: itt a városlakók is a sorozat szerves részeivé váltak, az off-programok segítségével majd mindenkiben sikerült elültetni a színház iránti vonzalmat.

Volt megállapodás vagy nem volt?

Mivel a csütörtökön megjelent megyei napilap cáfolni igyekezett cikkünk lényegét, újra megkérdeztük Simon Istvánt, a POSZT ügyvezetőjét, hogy a kezdetekkor történt-e olyan megállapodás, mely szerint 10 évre kapja meg Pécs a rendezés jogát?
Mint Simon újra megerősítette, maga is részt vett a minisztérium akkori vezetője, Rockenbauer Zoltán és a pécsi polgármester, Toller László megbeszélésén, ahol az hangzott el, hogy 2010-ig Pécs városáé a POSzT, utána pedig majd megllátják, miként folytatják. Írásbeli szerződést ugyan maga sem látott azóta sem, tette hozzá, de nem látott például arról sem, amit azóta szintén mindenki axiómaként kezel, azaz, hogy annyi pénzt ad minden évben a minisztérium is a rendezvényre, amennyit a város biztosít.
Jogászok szerint a szóbeli megállapodás ugyanolyan érvénnyel bír, mint az írásos megállapodás. 

Az évek alatt egyre újabb és újabb elemekkel hízó és színesedő POSzT azonban nemsokára - hacsak helyi kultúrpolitikusaink, politikusaink nem tesznek valamit - szép emlékké halványulhat csupán. Félő ugyanis, hogy a többi város, kapva kap az alkalmon, ha 2010-ben lejár a program lebonyolítására vonatkozó tíz évre szóló megállapodás, s lenyúlják azt Pécstől.

A POSzT egyik ügyvezetője, Simon István (képünkön), kérdésünkre azt mondta, annak idején "egy jobboldali miniszter, Rockenbauer Zoltán és egy baloldali városvezető, Toller László közösen nyitották meg" az első találkozót, s szerinte kevés olyan alkalom adódott azóta is, melyet mindkét oldal támogatott. Simon elmondta, a program jövőjéről a tulajdonosoknak - a pécsi önkormányzatnak és a Magyar Színház Társaságnak - kell dönteniük, s persze az illetékes minisztériumnak is lesz beleszólása a találkozó sorsába.

A PNSZ ügyvezető igazgatója az idei, 2009-es rendezvényről szólva közölte: az önkormányzat ez évben is biztosítja saját részét, ez most 75 millió forintot tesz ki. Hozzátette, egyelőre ugyan csak szóban, de arról tájékoztatták, hogy a kulturális kormányzat is hozzáteszi a maga szintén 75 millióját a programhoz, a válság viszont nem kerülhette a találkozót sem - ami szponzorok megcsappanásán érezhető.

Az idei fesztivált június 4. és 13. között rendezik meg - a produkciók között Janisch Attila filmrendező válogatott. Öt nagyszínházi és öt kamaraszínházi produkció beválogatása mellett a határon túli magyar színházaktól is szerepel egy nagyszínházi, valamint egy stúdiószínházi előadás. 


FRISSÍTVE
(14:28):

Idén nem a Széchenyi téren lesz a megnyitó

Június 4. és 15. között immáron kilencedik alkalommal rendezik meg az országos színházi találkozót. Az idei programról szóló szerdai sajtótájékoztatón Gonda Tibor alpolgármester azt mondta, bár ebben az évben harminckét, jövőre pedig harmincöt fesztivált is tartanak a városban, ám a POSzT kiemelkedik ezek közül.

Gonda azzal kapcsolatban, hogy a fesztiválról pécsi megrendezéséről korábban tíz évben állapodtak meg, s ez jövőre lejár, így akár más városba is áttelepíthetik a rangos kulturális rendezvényt, azt mondta: Pécs hosszútávon is szeretné a városban tartani a POSzT-ot, s bízik abban, hogy a fesztivál társtulajdonosa (Pécs mellett a Magyar Színházi Társaság) továbbra is bizalommal lesz a város iránt.

A Magyar Színházi Társaság elnöke, Csizmadia Tibor mintegy erre válaszolva kifejtette, Pécs jó gazdája a rendezvénynek, így nem foglalkoznak azzal, hogy másutt legyen a fesztivál. Simon István a Pécsi Nemzeti Színház ügyvezető igazgatója a fentiekhez hozzátette, idén az EKF-program keretén belüli átalakítás miatt a Széchenyi teret nem használhatják majd - ugyanilyen okból a Zsolnay-gyár is kiesett - így a megnyitó vagy a Színház téren, vagy a Jókai téren lesz június 4-én. Új helyszínként viszont belép az ókeresztény hétkarélyos kápolna, a Cella Septichora is.

Közölte azt is, hogy a versenyprogramban részt vevő darabokról Janisch Attila rendező április 1-ig dönt majd, a közönségzsűribe pedig a március 21-én, a Pécsi Nemzeti Színházban megtartandó Kölyök című előadásra váltott jeggyel lehet bekerülni - erről sorsolással döntenek majd.


Kép és szöveg: B. M.