Több ezer bronzból készült római „aprópénz" került elő a Jókai utcában

2014. augusztus 14. csütörtök 12:31

Több ezer bronzból készült római „aprópénz

Várhatóan a nagyközönség is láthatja majd azokat a leleteket, amelyek a Jókai utcában kerültek elő. Négyezer darab, a rómaiak idejéből való, bronzból készült „aprópénz", épületek maradványai,középkori sírok kerültek napvilágra.  A régészeknek nem okozott meglepetést a gazdag lelet együttes.

A Jókai és a Teréz utcákban tavaly óta dolgoztak a régészek, a feltárt területen társasházat és mélygarázst építenek. Az ezt megelőző feltárás során számos, a rómaiak korából származó lelet került elő, a régészek azonban ezen egyáltalán nem lepődtek meg.


- A rómaiak idejében Sopianae központjának számított ez a városrész, a középkorban pedig a település déli részére esett. A jelenleg még működő parkolótól délre a középkorban templom állt, körülötte temető működött.

- Lényegében azt találtuk, amit az előzetesen ismert adatok alapján várni lehetett - nyilatkozta hírportálunknak Tóth Zsolt, az ásatás vezetője. - A mintegy négyezer darab római-kori pénzből hatszáz darab kincsleletként került elő másodlagos helyzetben. Azaz a 19. században az itteni házak építésekor egyszer már kiforgatták eredeti helyéről őket, így az akkor emelt épületek egyik falának alapja mellé és alá kerültek.

Az érméken kívül kiemelendő egy úgynevezett ifjúportrés hagymafejes fibula, és egy ólomtábla. A várakozásoknak megfelelően nagy számú római-kori épített emlék (falak, csatornák, járószintek maradványai) került elő - tette hozzá Tóth Zsolt.

A pénzeket fémkereső segítségével találták meg.

- A kihordott földet az elsőtől az utolsó vödörig fémkeresővel vizsgáltuk át, ennek eredményeként körülbelül négyezer darab érme került elő - mondta Tóth Zsolt. Ahogy fogalmazott, „aprópénzről" van szó, a rómaiak korában nem képviseltek jelentős vagyont a bronzból készített érmék, ám mára más a helyzet: mostanra komoly eszmei és tudományos értékük van.

- Szeretném, ha kiállítanák őket, mindent megteszek annak érdekében, hogy a nagyközönség is láthassa. A távolabbi tervek között egy komplett éremkiállítás is szerepel, hiszen rendkívül gazdag gyűjtemény áll rendelkezésre - mondta az ásatás vezetője. 

A feltárt épületmaradványok láthatóvá tételét viszont az utókorra bízzák. A romokat visszatemetik, az ide készülő épületeket átterveztették, így föléjük nem húznak most sehol új falakat. A megtalált kerámia-, csont-, üveg- és fémemlékek a Janus Pannonius Múzeum gyűjteményét gyarapítják.

Képünkön a Pécsett feltárt római pénzérmék láthatók. 

P. P. - P. Zs. - Fotó: Tóth Zsolt ásatásvezető