Tartós gondoskodás a mindennapjainkról - megőrizve szabadságunkat

2011. augusztus 18. csütörtök 09:08

Tartós gondoskodás a mindennapjainkról - megőrizve szabadságunkat

Az utóbbi időben ismételten kardinális kérdéssé lépett elő a jövő kérdése, hogy mi lesz velünk később, hogy tudjuk megvenni ugyanazokat, amikhez már hozzászoktunk akkor is, amikor már nem leszünk aktív keresők. A lehetőségeinkről kérdeztük Sághi Péter értékesítési vezetőt a Szigetvári Takaréktól.

- Ismételten sokat hallunk az öngondoskodásról, és most a magán nyugdíjpénztári visszautalások kapcsán is aktuálissá válik a kérdés, mi lesz velünk a jövőben, illetve miként tudunk tenni a saját jövőnkért.
- Közhelynek tűnhet, hogy ismét az öngondoskodásról beszélünk, de nem lehet elégszer hangsúlyozni a fontosságát. Ha csak az állami nyugdíjra koncentrálunk, akkor legalább annyira összetett a kérdés, mint amikor a visszalépésről kellett döntenünk, azonban kirajzolódni látszott már akkor is az a pálya, ami előreláthatólag a legkedvezőbb legtöbbünknek. Így van ez most is: akkor járunk el a leggondosabban, ha mi is teszünk félre.

- A visszautalások kapcsán sokak nagyobb összeghez jutnak, ugyanakkor az is kimutatott, hogy átlagosan 18-19 ezer Ft-ot tudna félretenni egy magyar havonta, mik a lehetőségeik?
- A legkiválóbb megoldások egyediek, erősen függnek az adott élethelyzetünktől: mik a céljaink, rendszeres vagy egyszeri megtakarításban gondolkodunk, milyen időtávban és mennyit szánunk rá. Ha a későbbi megélhetésünkre koncentrálunk, akkor körvonalazni lehet több lehetőséget is: a bankok befektetési ajánlatait, az önkéntes nyugdíjpénztárakét és az életbiztosításokat. Ezek közül a választásnál fontos szempont az adókedvezmény kérdése, illetve a befektetés szabadsága, ami alatt azt értem, hogy mi választhassuk meg, mibe fektessünk és bármikor rugalmasan tudjunk ezen változtatni. Erre csak a banki befektetési ajánlatok biztosítanak lehetőséget, hiszen vásárolhatunk egyedi értékpapírokat (állampapír, részvény) is ugyanúgy, mint összetett, akár több mögöttes tényezőtől függő értékpapírokat (pl. befektetési alapok, kötvények). Nagy a választék, és a szabadságot az jelenti a számunkra, hogy ebből a nagy választékból bármikor könnyedén átcsoportosíthatunk egyikből a másikba, nem csak néhány adott befektetési kombináció (portfólió) közül választhatunk. Ha a nyugdíjra koncentrálunk, akkor ugyanezt a szabadságot élvezhetjük nyugdíj-előtakarékossági számlánk (NYESZ) esetében, ahol ráadásképpen az adómentes hozamon túl még maximum 20% adókedvezményt is kapunk az elhelyezett összeg után. Ha saját vagy gyermekeink lakáskérdéséről szeretnénk felelősen gondoskodni, akkor államilag támogatott befektetési formát, a lakáselőtakarékossági szerződés megkötését javasoljuk - hiszen akár 6.000 Ft-ot is hozzátesz havi megtakarításainkhoz az állam - és a megtakarításunk kamatozik is.

- És mit válasszunk a banki befektetési lehetőségek közül?
- A választáshoz szintén az adott élethelyzet jelenti a kulcsot, a fentiekben igyekeztem példaként néhány speciális élethelyzetet kiemelni. Az értékpapírok és a bankbetétek minden időtávra kiváló megoldást nyújtanak és tetszőlegesen variálhatóak. Három csoportot emelek itt ki: rövid távon (0-3 év időtartamra) vagy ha teljes mértékben bizonytalan akár az időtáv, akár a cél, akkor a bankbetéteket illetve az értékpapírokat javasoljuk megoldásként. Közép- és hosszú táv (3-5 év) esetében a tartós befektetéseket (TBSZ-en értékpapírokat és TBBSZ-en bankbetéteket) javasoljuk, mivel már 3 év után kevesebb adót kell fizetnünk a hozam után, és az adókötelezettség 5 év elteltével megszűnik. Természetesen a fentiek tetszőleges kombinációja is kidolgozható egyénre szabottan. Az eligazodásban, a különböző megoldások testre szabásában pénzügyi tanácsadóink szívesen állnak rendelkezésükre, várjuk Önöket fiókjainkban, hogy konkrét, az Önök élethelyzetéhez és igényeihez leginkább illeszkedő megoldásokat dolgozhassunk ki.

(X)