RHK: kutatóárok létesítésével folytatják Bodán

2015. szeptember 26. szombat 15:43

Az ősz folyamán kutatóárok kialakításával folytatódik a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK) nyugat-mecseki kutatási programja, amelynek célja, hogy a szakemberek minél jobban megismerjék a térség földtani tulajdonságait.

A társaság még több évtizeden át tartó vizsgálatokat folytat annak érdekében, hogy igazolja az eddigi kutatások eredményeit: az itt található kőzet, az agyagkő, valóban alkalmas lehet arra, hogy a század második felében itt alakítsák ki mélyen a föld alatt a nagy aktivitású hulladékok végleges tárolóját - olvasható az RHK szombati kommünikéjében.

- A tavalyi évben újraindult terepi munkálatok keretében két kutatófúrás készült el, amelyek 913 és 474 méter mélyre hatoltak le. Az ezekből nyert fúrómagok előzetes vizsgálata egyelőre igazolni látszik azt, hogy az itteni kőzet igen jó vízzáró tulajdonságokkal bír. Ez az egyik legfontosabb feltétel a tervezett tároló helyszínének kijelölésekor. Most újabb szempontok alapján vetjük vizsgálat alá a környéket, amikor várhatóan október közepén egy 700 méter hosszú, 3,5 méter széles és 2-6 méter mély kutatóárok kialakítása kezdődik meg. Ez másfajta információkat nyújt majd az elmúlt évezredekben a felszín alatt lezajlott változásokról, mozgásokról, a kőzet stabilitásáról" - nyilatkozta Dr. Kereki Ferenc, az RHK Kft. ügyvezető igazgatója a környékbeli lakosság rendszeres tájékoztatására immár tizenkettedik alkalommal megrendezett Tájoló Napon, a Baranya megyei Bodán.

A szakemberek - még a kilencvenes években - az itt található, világviszonylatban is ritka, kiváló vízzáró tulajdonságokkal rendelkező agyagkő, a Bodai Aleurolit Formáció miatt választották ki ezt a térséget egy lehetséges nagy aktivitású tároló létesítésére.

Akkor kezdődtek a földtani kutatások annak felmérésére, hogy a terület alkalmas lehet-e a Paksi Atomerőmű kiégett fűtőelmeinek és más, hazánkban keletkezett nagy aktivitású radioaktív hulladék végleges, biztonságos elhelyezésére.

Az ilyen kutatások világszerte igen körültekintően, több évtizedig folynak, hiszen minden kétséget kizáróan bizonyítani kell, hogy a kiválasztott terület alkalmas a feladatra.

Nálunk még körülbelül ötven évre lesz szükség, de ez az idő rendelkezésre is áll, ugyanis az atomerőműben elhasznált fűtőelemeket még hosszú évtizedeken át biztonságosan tudják tárolni a szintén Pakson található Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójában (KKÁT).

Idén 400 millióból dolgoznak

A RHK Kft. tevékenységéhez a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap biztosítja a forrást. Az idei feladatok teljes költsége, amelynek a kutatóárok kialakítása is része, mintegy 400 millió forint. A földtani kutatás, így az idei munka is a Pécsi Bányakapitányság által jóváhagyott kutatási terv alapján folyik, és minden tevékenység a megfelelő szakhatóságok (környezet- és természetvédelmi, vízügyi, erdészeti, növény- és talajvédelmi, építésügyi és örökségvédelmi, közlekedési és egészségügyi) bevonásával zajlik.

Azonban egy ilyen mélységi tároló kutatása nagyon sok körülményt, feltételt kell, hogy tisztázzon, ezért is volt szükséges már most hozzáfogni a vizsgálatokhoz, illetve a kutatáshoz, ezért indokolt a nyugat-mecseki térség további feltérképezése.

A helyi lakosság folyamatos tájékoztatására már a kezdetektől nagy hangsúlyt fektetett a társaság - emelte ki az RHK közleménye.

Az RHK Kft. kommunikációs tevékenységét a környék kilenc települését tömörítő Nyugat-Mecseki Társadalmi Információs és Településfejlesztési Önkormányzati Társulás (NYMTIT) is segíti.

A rendszeres információnyújtás mellett fontos a helyiek véleményének megismerése, ezért kétévente reprezentatív közvélemény-kutatást is szervez az RHK Kft. a térségben, illetve a többi telephelye környékén. A legutóbbi, idén tavasszal készített felmérés eredményei alapján kijelenthető, hogy az NYMTIT településein élők többsége ismeri és támogatja az itt zajló kutatási munkát.

- Idén már a tizenkettedik alkalommal tartjuk meg ezt a tájékoztató napot a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft-vel karöltve. Ennek célja egyrészt, hogy a kutatásban érintett szakemberek kifejthessék álláspontjukat, felvázolhassák céljaikat, bemutassák a kutatás eredményeit. Másrészt a térség polgármesterei, lakosai is véleményt nyilváníthatnak, kérdezhetnek. Habár még évtizedek választanak el minket attól, hogy a kedvező kutatási eredmények és a helyi lakosság támogatásának megléte esetén elindulhasson egy tároló kiépítése, már most fontos a rendszeres tájékoztató munka és az itt élő emberek érdekeinek képviselete. A Tájoló Napon kívül ezt a célt szolgálja a társulás újságja, videohírlevele, honlapja is, és a Bodán található információs park is segíti az információnyújtást" - nyilatkozta Kovács Győző, Boda polgármestere, az NYMTIT elnöke.

Forrás: RHK