Pécsett még jó a levegő, de egyre emelkedik a légzőszervekre veszélyes ózonterhelés

2015. július 22. szerda 17:00

Pécsett még jó a levegő, de egyre emelkedik a légzőszervekre veszélyes ózonterhelés

A már szinte elviselhetetlen forróság, illetve a légszennyezettség miatt Pécsett is emelkedik az ózonterhelés. A problémát nem szabad félvállról venni: a magasban amúgy hasznos gáz komoly károkat okozhat a légzőszervekben.  

Az előrejelzések szerint az előttünk álló napokban is folytatódik a tikkasztó kánikula, Pécsett, 35-38 fokos forróságra készülhetünk. A nagy meleg már önmagában próbára teszi a szervezetet, azonban a levegő minősége is problémákat okozhat. Az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat adatai szerint ugyan városunkban a legtöbb mért gáz szintje a „kiváló" kategóriába tartozik, a Szabadság utcában az ózon tekintetében ennél valamivel rosszabb a helyzet. 

Pánikra természetesen egyelőre nincsen ok, azért érdemes tudni, milyen anyaggal állunk szemben.

- Az élethez nélkülözhetetlen a magas légkörű ózon, hiszen a káros sugárzást ez szűri ki. A talaj közelében képződő azonban káros - szögezte le Tóth Tamás, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) munkatársa. - Alacsony szinten olyan koncentrációban nem tud jelen lenni az ózon, hogy az életünkre veszélyes legyen, ám ha megnövekszik a terhelés, felléphetnek kellemetlen tünetek, különösen a légúti megbetegedésben szenvedők esetében - tette hozzá.

Így védekezhetünk

A szakemberek tanácsai szerint az ózonkoncentráció emelkedésekor - főként a légzőszervi betegséggel küzdőknek - nem tanácsos a szabadban tartózkodni, a forgalmas utak környékét pedig messze el kell kerülni. Ha ez nem kivitelezhető (mert például ilyen helyen lakik az illető), akár maszkkal is védheti magát. Az interneten néhány ezer forintos ártól kínálnak ilyen eszközöket.

Az ózon erősen ingerli a légutakat, a nyálkahártyákat és a szemet. Ha valaki nagyobb mennyiségben lélegzi be, komoly légzési panaszokat is okozhat.

Mint megtudtuk, a levegőszennyezés összefüggésben áll az ózonmennyiség emelkedésével. Tóth Tamás elmondta, úgynevezett másodlagos szennyezőanyagról van szó, amely - erős napsugárzás esetén - a földfelszínhez közeli káros anyagokból (például szén-dioxid) keletkezik. Emiatt pedig leginkább a forgalmas utak mentén élők vannak kitéve a veszélynek.

A pécsi levegőszennyezettségről ide kattintva érhetőek el a rendszeresen frissülő adatok.


Képünkön: a nagy autóforgalom is hozzátesz az ózonterheléshez.  

Palotás P. - MTI-fotó