Padlón a pécsi mérnökök?
2010. február 16. kedd 18:48

Bár az állami beruházások közbeszerzésein csak elvétve indulnak közvetlenül pécsi cégek, a nagyberuházások alvállalkozóiként bőven labdába rúgnak a piacon. Így volt ez az M6-os sztráda, vagy az Európa Kulturális Fővárosa program beruházásainak építkezésein is, ahol a budapesti tendergyőztesek mögött számos pécsi mérnök vett részt mind a tervezésben, mind a kivitelezések műszaki ellenőrzésében. Ezeket a pécsi cégeket hozza nehéz helyzetbe a Bajnai-kormány által meghirdetett közbeszerzési moratórium.
- Egy ügyvezető kormánynak ügyeket kellene vezetnie, és nem korábban meghozott döntések végrehajtását, az ügyek továbbvitelét megtiltani - mondta a Pécsi Újságnak Kukai Tibor, a Baranya Megyei Mérnöki Kamara elnöke. - Ki látott már olyat, hogy a piacon 4-5 hónapig nem jelenik meg megrendelőként az állam, pont akkor, amikor a gazdasági válság miatt más országokban éppen az állami megrendelések fokozásával próbálják meg segíteni a cégek túlélését?!
Kukai Tibor - a Magyar Mérnöki Kamara álláspontjával egyetértve - attól fél, hogy mire az új kormány feláll, és intézkedéseket hoz, több hónap is eltelik. Így a piacon csak a második félévben lesz érzékelhető az állam szerepvállalása. Ezt az időszakot nehezen tudják átvészelni a mérnöki irodák, főleg azok a kisebb cégek, amelyeknél mindössze 3-4-5 fő dolgozik.
Azt, hogy mekkora megrendelés állomány esik ki, jól érzékelteti a Mérnöki Kamara kimutatása. Ez alapján a moratórium elsősorban a közlekedési és vízügyi beruházásokat érinti majd. Előbbiek között 20 országos főút felújítása, az M0-s sztráda újabb szakaszainak és városok elkerülő útjainak előkészítése is szerepel, de a közbeszerzések elhalasztása az olyan kisebb munkálatokat is lehetetlenné teszi, mint például a telet követő kátyúzás.
A vízgazdálkodás és vízépítés éves gazdasági teljesítménye éves szinten mintegy 50 milliárd forint, aminek nagy része a tervező-, szakértő- és kivitelező mérnöki szférában realizálódik. Ennek nagy részétől szintén elesnek a mérnökök, mivel a több hónapos moratórium miatt a beruházások megkezdése őszre tolódik, az építkezések zöme pedig a kivitelezésre alkalmatlan téli időszakra.
A böjt Baranya megyében csaknem 800 mérnöki irodát érint. Kukai Tibor szerint ezek az irodák átlagosan 4-5 embert foglalkoztatnak, vagyis akár 4-5 ezer munkavállaló megélhetését bizonytalaníthatja el a közbeszerzési moratórium. A megyei elnök még nem tud nehéz helyzetbe került pécsi irodáról, de ahogy mondta „ha az állam sorsára hagyja a gazdaságot, akkor sok iroda maradhat munka nélkül."
Archív képünkön: az M6 egyik elemét hegeszti egy munkás.
Marton Ferenc - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Igen hűvös éj után napsütéses napunk...
- Fotelból szállt fel a füst a Füst ucában
- Vizesárokba zuhant egy személyautó...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Újabb baranyai drogdílert kaptak el a...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Mától a háztartási cikkekre is...
- Égő épületből hoztak ki egy embert a...