Összekovácsolnák az egy városrészben élőket, közösen szabhatnak irányt a helyiek

2018. május 23. szerda 12:52

Összekovácsolnák az egy városrészben élőket, közösen szabhatnak irányt a helyiek

Ráismerni arra, hogy közösek az ügyek. Ez az egyik legfontosabb célkitűzése egy nemrég indult projektnek, amelyet az önkormányzat és a Pécsi Helyi Akciócsoport Egyesület konzorciuma valósít meg. Városunkban tizenhárom úgynevezett célterületen a közösségek bevonásával cselekvési tervek és rendezvénynaptárak készülnek.

Magától értetődően az egyes városrészek értékeit, problémáit az ott élők, a helyi szervezetek és intézmények ismerik a legjobban, és természetesen elsősorban ők azok, akiknek a véleményére, javaslataira épülhetnek a programok. Az úgynevezett közösségi munkamód teszi lehetővé azt, hogy A helyi identitás és kohézió erősítése Pécs városában" lenevezésű projekt keretében a közösségek igényeire épülő programok, rendezvényeket szervezzenek.

- A közösségi felmérési és tervezési folyamatoktól kezdve a rendezvények szervezéséig a projekt célja, hogy minél többen ismerjenek rá arra, hogy az egyes ügyek közösek. Erősíteni szeretnénk a felelősségvállalást, az elköteleződést a közösség iránt, a pécsi identitást - nyilatkozta munkatársunknak Őri László, Pécs alpolgármestere.

Fejlesztési stratégia is született

A városrészek egyes előnyeit, illetve hátrányait felsoroló, a számos kérdésben (például a buszbeszerzések, vagy éppen az új kertvárosi rendelőintézet kapcsán) készült felmérést is tartalmazó fejlesztési stratégiát is készített nemrég a Pécsi Helyi Akciócsoport. Ha kíváncsi az olvasmányra, ide kattintva letöltheti.

A közösségi munkamód alkalmazásával már a kezdetektől fogva a helyiek játsszák a főszerepet. Az áprilisban kezdődött fórumok az értékek megismerését, a problémák nyilvánosságra hozatalát, közösségivé tételét és megbeszélését, valamint az együttműködések elősegítését szolgálják.

A közelmúltban mind a tizenhárom célterületen, azaz városrészben megtartották ezeket a rendezvényeket, melyekre a későbbiekben minden hónapban megrendeznek majd a helyi cselekvési tervek és rendezvénynaptárak elkészültéig.

- A három évre szóló dokumentumok a közösségi beszélgetések, interjúk és felmérések eredményeire épülő tervek, amelyek tartalmazzák az egyes településrészeken élők szükségleteit, saját jövőjükre, lakóhelyükre vonatkozó elképzeléseit. Ennek megfogalmazásában és végrehajtásában a helyiek aktív szerepet vállalnak - tudtuk meg.

A közösségi tervezési munkában a lakosság, a civil szervezetek és az önkormányzati intézményrendszer mellett várhatóan, ha kis számban is, de gazdasági szervezetek is részt vesznek majd. A helyi cselekvési tervekbe és rendezvénynaptárakba bekerülő programok, rendezvények 2019. második félévétől valósulnak majd meg.

 

Képünk illusztráció. 

Palotás P. - Fotó: Pixabay