Nő a baranyai romák lelkesedése, 127 kisebbségi önkormányzatuk lesz

2014. augusztus 24. vasárnap 15:07

Nő a baranyai romák lelkesedése, 127 kisebbségi önkormányzatuk lesz

Városunkban tizenkét kisebbségi testület alakulhat - eggyel több, mint négy évvel ezelőtt, mostanra ugyanis a helyi szlovákság is kellően megerősödött. Az októberi választásra már zajlik a regisztrálás, Baranyában eddig több mint tizenhétezren iratkoztak fel, Pécsett közel ezerháromszázan. A megyei roma és német önkormányzatnál is arról számoltak be munkatársunknak, jóval nagyobb a lelkesedés, mint áprilisban volt.

A tizenhárom elismert magyarországi nemzetiség közül mára egyedül a szlovének száma nem éri el Pécsett a huszonöt főt, így ők nem alakíthatnak önkormányzatot a városban.

Amíg Szlovákiában a magyarságot számos hátrányos intézkedés éri (példaként említhetjük többek közt a nyelvtörvényt vagy a többes állampolgárság tiltását), nálunk a jelek szerint kifejezetten jól érzik magukat a szlovák nemzetiségűek. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a 2011-es népszámlálás adatai szerint számuk mostanra bőven meghaladta az önkormányzáshoz szükséges huszonöt főt (egészen pontosan hatvannyolcan vannak - a szerk.). Négy éve még nem jött össze a szükséges harminc névjegyzéki feliratkozás, most azonban ők is létrehozhatják a saját testületüket.

Választási kisokos

Magyarországon tizenhárom, hivatalosan elismert nemzetiség él: a bolgár, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a roma, a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán.
A választópolgárok szeptember 26-ig vetethetik fel magukat a nemzetiségi névjegyzékbe.
Az előírások szerint települési nemzetiségi önkormányzati választást ott lehet kitűzni, ahol a 2011-es népszámlálás során legalább huszonöten az adott nemzetiséghez tartozónak vallották magukat. Ha a kisebbség száma legalább száz fő a településen, négyen ülhetnek testületben, ha ennél kevesebb nemzetiségiről van szó, háromfős lehet az önkormányzat.
Október 12-én megyei és országos nemzetiségi listára is szavazni lehet majd.

Ehhez azonban előbb regisztrálni kell. Ugyan az eddigi számok azt mutatják, a kisebb létszámú nemzetiségek tagjai még alig-alig iratkoztak fel a névjegyzékbe, a nagyok már hosszú listával rendelkeznek Baranyában.

- A megyében már közel nyolcezer-négyszáz német nemzetiségű iratkozott fel a névjegyzékbe - adott helyzetjelentést Schmidt Zoltán, a Baranya Megyei Német Önkormányzat alelnöke. Hozzátette: várhatóan nagyjából száz településen jöhet létre német testület.

Kérdésünkre elmondta, „nagy a lelkesedés".

- Jóval többen regisztrálnak, mint az áprilisi választást megelőzően. Ennek legfőbb oka, hogy most a feliratkozás ellenére is szavazhatnak a pártok képviselőire, míg az országos választáskor csak a nemzetiségi listára voksolhattak - fogalmazott.

Hasonló tapasztalatokról számolt be Hegedűs István, a Baranya Megyei Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.

- Várhatóan 127 településen lesz roma nemzetiségi önkormányzat a megyében, a regisztráltak száma már meghaladta a hatezer-háromszáz főt - mondta.

A pécsi horvátok nagyjából tizede regisztrált

A népszámlálás szerint Pécsett 1627 horvát nemzetiségű él. Baranyában már 2200-nál is többen iratkoztak fel a választási névjegyzékbe, Pécsett viszont csak 180-an.


Az elnök szerint bár korlátozott a nemzetiségi grémiumok lehetősége, sokat tehetnek a kisebbségek érdekében, elsősorban a kultúra és a nyelvhasználat tekintetében.

A két nemes feladatot ellátásához az állam és a pécsi önkormányzat is hozzájárul. A városházától évente nagyjából tizenhét millió forint közvetlen támogatásra számíthatnak, de a kulturális intézmények és a Nemzetiségi Tanács pénzelése révén a kisebbségek húszmilliónál is többet kapnak évente. E mellé jár még az állam félmillió forintja, valamint komoly lehetőséget jelentenek azok a pályázatok, melyeket direkt a nemzetiségi önkormányzatok számára írnak ki.

Palotás P.