Nemzetközi Kerámia Szimpózium kezdődött a Zsolnay-negyedben

2014. augusztus 05. kedd 09:31

Nemzetközi Kerámia Szimpózium kezdődött a Zsolnay-negyedben

Figuralitás - tradíció és megújulás tematikával tartják meg a II. Zsolnay Nemzetközi Kerámia Szimpóziumot a Zsolnay Kulturális Negyedben augusztus első felében. A Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. szervezésében, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. és Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar együttműködésével 10 művész kap lehetőséget arra, hogy a szimpózium ideje alatt új és reprodukálható műtárgyakat alkosson.

Az elmúlt évben egy új szakmai műhely született Pécsett. Tavaly 8 művész fejtette ki szakmai gondolatait tárgyakban, tervekben az „Iszlám tradíciók-európai dekorativitás" címmel jelzett tematikában. A szakmai két hét nagyon komoly eredményeket hozott, melyek megnyilvánultak egyrészt tárgyakban és tervekben, másrészt megerősödtek a három szervezet hatékony együttműködésének keretei.

A tavalyi találkozóhoz hasonlóan idén is fontos alapvetés volt, hogy az egyes szimpóziumok szakmai céljai, tematikája lehetőség szerint kapcsolódjanak a Zsolnay márkához, a jeles Zsolnay tradícióhoz. A Zsolnay Porcelánmanufaktúra immáron 160 éves történetét áttekintve, a Gyárra oly jellemző különböző korstílusokhoz és áramlatokhoz kötődő tárgyak között szemezgetve (amelyre a Zsolnay Kulturális Negyed a „A Zsolnay Aranykora - Gyugyi László Gyűjteménye" kiállítás révén kivételes terepet biztosít) érezhető, hogy valami a formailag és stílusukban igen szerteágazó tárgyakat összefogja, hogy ez a sokszínűség egyazon gondolat körül, meghatározott esztétikai értékek mentén mozog. Egy olyan összkép jön létre, amely minden mással összetéveszthetetlenné teszi a Zsolnay tárgyakat, létrehozva egyfajta esszenciális „zsolnayságot", amely ott van minden tárgyban, színben, formában, és ami több szempontból is egyedülállóvá teszi a Gyár termékeit, történetét, és a nemzeti és egyetemes iparművészeti kultúrában elfoglalt helyét.

Az ajánlott szakmai mozgástér a lehető legszélesebb, a finom felületképzési eljárásoktól egészen a nagyméretű szobrászi igénnyel létrehozott figurákig terjeszkedik. A program során lehetőség lesz a Gyár meglévő formaparkjának feldolgozására, az adott formák átalakítására, de teljesen új formák létrehozására, továbbá különböző új, vagy már meglévő edényformák (vázák, kaspók, tálak stb.) plasztikus növényi, állati, emberi figurális díszítésére.

A résztvevőktől a szervezők olyan új műtárgyak létrehozását várják, melyek a jövőben a Zsolnay Porcelánmanufaktúrában reprodukálhatóak és gyárthatóak. Ehhez, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra teljes technológiai arzenáljának hozzáférhetővé tételével, a megfelelő felszereltségű műhelyek rendelkezésre bocsátásával, asszisztensi közreműködéssel, minden technikai-technológiai feltételt biztosítanak.

A szervezők kifejezett célja a szimpóziumon készült tervek prototípus szintű megvalósítása, és a programot követően a kész művek kiállításon történő bemutatása, a lehetséges vásárlói reakciók figyelembevételével, külön szerződésben rögzített körülményekkel, akár gyártása is.

Képünkön Szántó Tamás keramikusművész alkotása látható.