Módszereket lesnek el egymástól a pécsi és a bambergi bírák

2014. szeptember 27. szombat 09:56

A jogalkalmazásban szerzett tapasztalatok cseréjéről állapodott meg a Pécsi Ítélőtábla és a németországi bambergi táblabíróság (Oberlandesgericht Bamberg) elnöke Pécsett pénteken.

Makai Lajos, a pécsi táblabíróság elnöke a bambergi bíróság vezetőivel folytatott megbeszélést követő sajtótájékoztatón azt mondta: az együttműködés keretében lehetőség nyílik közös bírói találkozók megtartására, magyar bírák németországi és német bírák magyarországi szakmai útjaira.

Magyarországnak és Németországnak hasonló a jogrendszere, ezért a két ország igazságszolgáltatási gyakorlatának kölcsönös tanulmányozásából mindkét bírósági szervezet profitálhat - közölte.

Kiemelte, pécsi bírák Bambergben, bambergiek Pécsen kísérnék figyelemmel egy-egy ügy útját a kitűzéstől az ítélethirdetésig, és a látott jó módszereket át tudnák egymástól venni.

Makai Lajos utalt rá, hogy a pécsi és a bambergi bírák tapasztalatcseréjét az 1990-es évek végén született magyar-bajor igazságügyi együttműködés, továbbá a pécsi és a bambergi táblabíróság idén tavasszal kötött partnerségi megállapodása tette lehetővé.
Clemens Lückemann, a bambergi bíróság elnöke arról szólt, hogy a tapasztalatcsere mindkét bírósági szervezet, mindkét ország igazságszolgáltatásának ügyeit előbbre viszi.

Véleménye szerint jó eredményt lehet várni azoktól a példáktól, hogy a bíróságok hogyan tudnak azonos létszám mellett nagyobb mennyiségű ügyet feldolgozni, illetve, hogy miként járnak el akkor, ha egy ügynek sok vádlottja van.

Hangsúlyozta, hogy a bambergi táblabíróság először kötött megállapodást külföldi ítélőtáblával.

A Magyar Bírói Egyesület elnöki tisztét is betöltő Makai Lajos szólt arról, hogy a magyar és német bírósági vezetők megbeszélésükön kitértek a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés témakörére is.

Emlékeztetett: Magyarországon az Igazságügyi Minisztérium javaslata szerint negyven év után automatikusan, hivatalból indulna kegyelmi eljárás a tényleges életfogytiglannal sújtottak esetében.

Elmondta, a német szabályozás szerint az életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélteknél tizenöt év után van felülvizsgálati lehetőség. Ha a fogvatartott nem kerül feltételesen szabadságra, a döntést kétévente vizsgálja felül egy büntetés-végrehajtási bírói tanács.

Németországban sem kizárt tehát, hogy egy elítélt élete végéig börtönben maradjon, de a büntetőjogban biztosították a felülvizsgálat lehetőségét - mondta Makai Lajos, majd megjegyezte: német kollégáitól úgy értesült, hogy Németországban van olyan elítélt, aki már 41 éve tölti életfogytiglani szabadságvesztését.

(mti)