Kezdődik a dél-dunántúli hulladéklerakók rekultivációja
2011. augusztus 24. szerda 11:22
Hulladéklerakókat rekultiválnak a Dél-Dunántúlon szeptembertől, a Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Program keretében zajló és 89 települést érintő munkálatokra 6,9 milliárd forintot költenek.
Az elavult, erősen szennyező lerakók rekultivációjára, köztük 25 teljes felszámolására a környezet védelme okán van szükség - tájékoztatta a Mecsek-Dráva Önkormányzati Társulás az MTI-t. A munkálatok nem csupán a lerakott hulladék lefedését és növények ültetését foglalja magában, hanem figyelőkutak kialakítását is, amelyek segítségével folyamatosan ellenőrizhető a környék ivóvízének minősége
"Három település kivételével már mindenhol átadták a munkaterületeket. Az építkezés a tervek jóváhagyása miatt még várat magára, de várhatóan szeptemberre zöld utat kap" - írták a közleményben.
A társulás utalt rá: az érintett települések lakosai pozitívan fogadják a projektet. Egy közelmúltban végzett felmérésből kiderült, hogy a megkérdezettek közel 80 százaléka rendezetlennek, zavarónak, vagy bűzösnek tartja a lerakókat.
"Az eredmények ismeretében kijelenthetjük, hogy a térség több lerakójának bezárása, rekultivációja valós lakossági igény. Az emberek 98 százaléka szerint szükség van a projektre, és úgy vélik, hogy annak hatására tisztább, egészségesebb lesz a környezet, valamint nőhet a környék turisztikai presztízse" - közölték.
A felmérésben a válaszadók közel 80 százaléka ítélte rossznak Magyarország környezeti állapotát, és aggodalmát fejezte ki a környezetében felmerülő egészségkárosító lég-, víz-, és talajszennyezés miatt.
Papp Gábor, a Mecsek-Dráva Önkormányzati Társulás intézményvezetője korábban az MTI-nek elmondta: a Mecsek-Dráva program összesen mintegy 25 milliárd forintba kerül, és az erősen szennyező lerakók rekultivációja mellett a szelektív gyűjtést és a környezetbarát ártalmatlanítást is magába foglaló komplex hulladékgazdálkodási rendszer kialakítását célozza.
A jövő őszre befejeződő rekultiváció 100 százalékos, a hulladékgazdálkodási rendszer két évig tartó munkálatai 70 százalékos európai uniós támogatást élveznek.
A program Baranya, Somogy és Tolna megyében 313 település 426 ezer lakosa számára teremt egészségesebb környezetet azzal, hogy a térségben évente keletkező mintegy 200 ezer tonna hulladék 70 százalékát újrahasznosítják, a fennmaradó részt pedig a szigorú európai uniós szabályoknak megfelelően helyezik el, s meggátolják, hogy a meglévő lerakók szennyezzék a talajt és az ivóvizet.
A tervek szerint a szerves hulladék feldolgozását két mechanikai-biológiai kezelőben és egy komposztálóban végeznék, a lerakással történő ártalmatlanítást egy új hulladéklerakó és 4 átrakó állomás szolgálja majd. A szelektív gyűjtéshez két hulladék-válogatóművet építenek és 22 hulladékudvart alakítanak ki, 820 gyűjtőszigetet telepítenek, a nagyobb városokban és a szomszédos településeken bevezetik a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtést.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Harminc százalékkal nő a...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Ragadozók tízezreit telepítették...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Nyoma veszett egy 12 éves baranyai...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Vérbe fojtott szabadság: Pécsre...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...
- Vége a vágányzárnak, irány a Balaton...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...