Kártérítésként tízmilliókat tejelhet az állam a Pécsett felmentetteknek

2014. augusztus 16. szombat 09:55

Kártérítésként tízmilliókat tejelhet az állam a Pécsett felmentetteknek

Sokba fájhatnak az államnak azok a perek, amelyek végül a vádlottak felmentésével zárulnak. Pécsett, nem jogerősen, például összesen húszmilliót ítélt meg a bíróság annak a három volt vádlottnak, akiket előbb gyilkosság miatt elmeszeltek (nem mellesleg életfogytiglanra), majd felmentettek. Egy másik, még zajló eljárásban egy két évet előzetesben töltött asszony csaknem ötvennyolcmilliót követel.  


Drágán megfizethet az állam azoknak a vádlottaknak, gyanúsítottaknak, akikre végül nem sikerül rábizonyítani bűnösségüket. Vagy egyszerűen kiderül, nem ők, hanem valaki más követte el a terhükre rótt súlyos bűncselekményeket. 

Pécsett több ilyen apropóból indított kártalanítási per is folyamatban van.
Nem jogerősen összesen húszmillió forintot már meg is ítélt a bíróság két férfinek és egy nőnek, akit azzal vádoltak, hogy ők gyilkoltak meg és fosztottak ki Meszesen egy idős asszonyt. A nőt és az egyik férfit nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés miatt első fokon életfogytukig rácsok mögé küldték 2011-ben, harmadik társukat pedig lopás miatt három évre vonták ki a forgalomból.

Egy évvel később viszont fordulatot vett az eljárás, a Pécsi Ítélőtábla mindhármukat jogerősen felmentette, bizonyítottság hiányában. Azonnal szabadon engedték őket, s később a Kúria is felmentő ítéletet hozott ügyükben.

A Pécsi Újság.hu úgy értesült, az állam tízmilliós „bánatpénzt" ajánlott fel nekik, amiből azonban nem kértek. Egyelőre úgy tűnik, jól döntöttek, mivel a bíróság kétszer ennyit ítélt meg nekik, azonban az csak ősszel dől el, jogerősen mekkora lesz a kártérítés összege.

Az uzsorásnak a zárka nem tetszett

Az „ormánsági uzsorásként" hírhedtté vált, jogerős büntetését töltő Gy. László a büntetés-végrehajtással szemben indított kártérítési pert. Azt kifogásolta, hogy túlságosan kevés az egy főre eső hely a cellájában, a helyiségben nincs elválasztott toalett, illetve, hogy dohányosok között kell raboskodnia. Tízmilliót kért sérelmeiért. A Pécsi Törvényszék elutasította keresetét, az ítélőtábla a viszont hatályon kívül helyezte a döntést, s újra kezdette az eljárást. 

Náluk is magasabbra tette a lécet a szintén emberöléssel vádolt, majd felmentett V. Mária, aki csaknem ötvennyolc millió forintot követel az államtól a börtönben töltött hónapok miatt.

Az asszonyt egy rendkívül szövevényes gyilkossági ügy kapcsán ültették a vádlottak padjára. Tizennégy évvel ezelőtt az akkor Pécsett főnyomozóként dolgozó élettársa kivégezte válófélben lévő férjét, akit hét évvel később tizennyolc évre ítéltek. A férfi - V. Mária szerint bosszúból és féltékenysége miatt - a rácsok mögül rá is rá akarta húzni a vizes lepedőt. Közölte, hogy nem egyedül, hanem a nővel közösen tervelték ki és hajtották végre a brutális gyilkosságot. A hatóságok ugrottak a bejelentésre, perbe fogták az asszonyt, akit azonban végül - ugyancsak bizonyítottság hiányában - jogerősen felmentettek.

A Pécsi Törvényszéken zajló kártérítési per tárgyalásairól kizárták a nyilvánosságot, csak a várhatóan ősszel megszülető ítéletről számolhat be a sajtó. 

Mindezek mellett az a pécsi fiatalember is várhatóan a bíróságtól követel milliós összegű kártérítést, akit egy trafik kirablásával gyanúsítottak meg. Ő „csak" néhány napot töltött előzetesben, mire kiderült, hogy bakot lőttek vele a rendőrök, mivel a bűncselekményt más követte el.

Képünk illusztráció

P. Zs. - Fotó: MTI