Innovációs paktumot kötöttek a régió meghatározó intézményei

2014. szeptember 28. vasárnap 10:37

Regionális Innovációs Paktum aláírását kezdeményezték a Dél-dunántúli régió meghatározó intézményei az innovációs célú fejlesztéseik összehangolása, és azok hatékonyabb és eredményesebb megvalósítása érdekében pénteken délután a „Dél-Dunántúli Regionális Területfejlesztési Konferencia" keretében.

A dokumentum aláírását támogatja a jövőbeni innovációs célok megvalósítása érdekében a Pécsi Tudományegyetem (PTE), Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Baranya Megyei Önkormányzat, a Tolna Megyei Önkormányzat, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara, a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara, a Tolna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, és a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft.

Az aláírók és támogatók remélik, hogy további szereplők is csatlakoznak a közeljövőben a megállapodáshoz, melyet a felek „nyitott megállapodásként" kezelnek, tehát bármely szervezet csatlakozhat hozzá a későbbiekben.

Az együttműködésben résztvevők a paktum aláírásával rögzítették abbéli szándékukat, hogy a helyi vállalkozások innovációs potenciáljának erősítését, javítását szolgálják és támogatják. A megállapodás kifejezi továbbá az aláírók azon szándékát, hogy a 2014-2020 közötti időszakban közös, a felek innovációs helyzetét fejlesztő projekteket készítenek elő, illetve valósítanak meg, az Európai Unió Strukturális Alapok hatékonyabb felhasználása, valamint a különböző forrásokból finanszírozott beruházások közötti szinergia megteremtése céljából.

A Pécsi Tudományegyetem e megállapodás keretében felkínálja az innovációs kapcsolatait a vállalati igények alapján történő oktatási-kutatási együttműködések kialakításához is. Több ilyen kezdeményezést indított a PTE az elmúlt időszakban, és jelentősen emelni kívánja ezen együttműködések számát a nemzetközi cégek mellett a helyi cégek körében is. Jellemző példa az IT Services Hungary-val kötött megállapodás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara által menedzselt Dél-dunántúli Gépipari Klaszter tagjaival kötött „duális" képzési szerződések, valamint a Nyitott Labor elnevezésű projekt.

Ennek érdekében a paktum résztvevői közösen célozzák meg a mindenkor rendelkezésre álló releváns pályázati és egyéb támogatási források igénybevételét, együttműködnek ezen források elnyerése és eredményes felhasználása érdekében, így fejlesztve és helyzetbe hozva a Dél-dunántúli régiót, és annak vállalkozásait is.

A konferencia keretében Horváth Ákos, az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjának főigazgatója egy előadás keretében adott tájékoztatást a V4-ek által kezdeményezett gázhűtésű kutatóreaktor projektről, valamint az elkövetkező időszak energetikai témájú projektjeivel kapcsolatban lehetséges gépipari együttműködési javaslatokat is felvázolt a helyi, regionális cégek számára.

(mti)