Így választ országgyűlési képviselőket Pécs, Baranya és az ország - Folyamatosan frissítve!
2018. április 08. vasárnap 08:07
Frissítve: 2018. április 08. vasárnap 18:03

Vasárnap reggel hat órakor megkezdődött a voksolás az ország 10 285 szavazókörében az országgyűlési képviselő-választáson, este hét óráig valamivel kevesebb mint 8 millió választópolgárt várnak az urnákhoz. Délután öt óráig a választásra jogosultak 63,21 százaléka, 4 977 880 ember járult az urnákhoz. Aki hét órakor még sorban áll, leadhatja szavazatát.
A részvételi arány 17 órakor Vas megyében volt a legmagasabb, 66,71 százalék, ami 136 535 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Hajdú-Bihar megyében volt, 58,86 százalék, ebben a megyében 250 921-en voksoltak.
Baranya megyében 60,99 százalékos volt a részvételi arány, ami azt jelenti, hogy 185 016 szavazó tette le a voksát. Pécsen az 1. sz. választókerületben 50 297 voksoló jelent meg, ami 64,04 százalékos részvételt jelent. A 2. számú kerületben 46 744 állampolgár jelent meg az urnáknál 17 óráig, ez 61,7 százalékos aránynak felel meg. A mohácsi kerületben öt óráig 42 917 voksoló adta le szavazatát, ez 59,62 százalékos arányt jelent. A megye 4. sz. választókerülete, Szigetvár 58,46 százalékon áll, amit 45 058 szavazó „hozott össze".
A Kossuth téren, a 047-es választókerületben vasárnap délután 16 órakor is még rengetegen álltak sorba, százak várják, hogy leadhassák szavazatukat.

A korábbi parlamenti választásokon az utolsó részvételi adatot 17 óra helyett 17.30-kor tették közzé. Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 49,52 százalék, a 2002-es választáson 65,56 százalék szavazott 17 óráig. A 2006-os parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 61,72 százaléka, nyolc évvel ezelőtt 59,28 százalék, négy évvel ezelőtt pedig 56,77 százalék voksolt 17.30 óráig.
A részvételi arányokról az utolsó napközbeni összesítés adatai 18.30 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.
A baranyai 1-es, pécsi választókerületben 13 óráig 24 190-en szavaztak, ami 43, 53 százalékos aránynak felel meg.
Ebben a kerületben adta le voksát a nemzeti oldal jelöltje, Csizi Péter is. A fideszes országgyűlési képviselő a Köztársaság téri szavazókörben, reggel kilenckor szavazott.
A másik pécsi körzetben, a baranyai 2-esben a jogosultak 42, 88 százaléka, 32 487-en szavaztak.
Itt szavazott Hoppál Péter is, a képviselő nem sokkal dél előtt adta le voksát.
A mohácsi választókerületben 38, 33 százalékos volt a részvétel, 27 589-en szavaztak már.
A baranyai 4-es kerületben, 37, 87 százalék volt az arány egy órakor, ott 29 192-en szavaztak már.
Magyarország jövője a tét a parlamenti választáson - mondta Orbán Viktor miniszterelnök újságíróknak vasárnap kora reggel, miután leadta szavazatát Budapest XII. kerületében, a Zugligeti Általános Iskolában.
A kormányfő, a Fidesz elnöke - aki feleségével, Lévai Anikóval érkezett a szavazókörbe - úgy fogalmazott: "nemcsak pártokat, nemcsak kormányt, nemcsak miniszterelnököt, hanem jövőt választunk magunknak".
Elmondta azt is, hogy a voksolás után folytatja a mozgósítási kampányt.
Komlón 8 szavazólapról lehúzták a DK jelöltjét - tévedésből
Egy félreértés következtében Komlón, az 5. számú szavazókörben a bizottság az egyéni szavazólapokról a Demokratikus Koalíció jelöltjét Nagy Ferencet lehúzta. A szavazás megkezdésekor összesen 8 választópolgár kapott ilyen egyéni szavazólapot. A szavazatszámláló bizottság megállapította, hogy a szavazás lezárását megelőzően az urnákat felbontani, és abból szavazatot kivenni nem lehet. A fenti 8 választópolgár közül az utolsóként szavazó - szavazólapjának az urnába való bedobását követően - a szavazatszámláló bizottság részére jelezte, hogy neki nincs tudomása arról, hogy a Demokratikus Koalíció jelöltje visszalépett volna. A bizottság - a jegyzőkönyvvezető útján - HVI-vel a 8 választópolgár szavazólapjának az urnába helyezését, és azok szavazóhelyiségből történő távozását követően vette fel a kapcsolatot, jelezve a problémát. A szavazás ezt követően is folyamatosan folytatódott, már a megfelelő egyéni szavazólapok kiadásával. Mire a kérdés tisztázása megtörtént, több szabályos szavazólap is az urnába került. A 8 darab hibásan kiadott egyéni szavazólap cseréjére, illetve a választópolgárok újraszavazására a jegyzőkönyvben részletesen rögzítettek alapján nincs mód.
Pálffy Ilona azt mondta: 106 egyéni választókerület mind a 10 285 szavazóköre rendben megkezdte a munkáját, biztosítottak a szavazás feltételei, az első választópolgárok mindenhol leadhatták a szavazatukat.
Egy helyen póttagot kellett bevonni, mert a szavazatszámláló bizottság tagja vasárnapra megbetegedett, de erről soron kívül intézkedtek.
Reggel óta a nemzetközi megfigyelők is figyelemmel követik a szavazást.
A szavazókörök zárásáig, este 7 óráig csaknem 8 millió választópolgárt várnak az urnákhoz - tette hozzá.
Szavazni csak személyesen, érvényes személyazonosító igazolvánnyal és lakcímigazolvánnyal, vagy a lakcímet vagy személyi azonosítót tartalmazó személyazonosító igazolvánnyal lehet.
Üres szavazólapot találtak
A Helyi Választás Bizottság egyik tagja a szavazófülkék ellenőrzésekor az egyik fülkében bélyegző nélküli, teljesen üres egyéni választókerületi szavazólapot talált Tésenfán. A bizottság a talált szavazólapot érvénytelennek nyilvánította. Egyéb intézkedés nem volt szükséges.
A választópolgár a személyazonosságát bármilyen típusú személyi igazolvánnyal igazolhatja. A szavazatszámláló bizottság elfogadja továbbá az 1998 végétől kiadott lézergravírozott útleveleket, valamint a kártyaformátumú jogosítványokat is. Fontos azonban, hogy ha a személyazonosító igazolvány nem tartalmazza a lakcímet, akkor a lakcímkártyára is szükség van a szavazáshoz.
Mindenki csak a számára kijelölt szavazókörben adhatja le voksát, ennek helyéről korábban valamennyi választópolgárt tájékoztatták. Lakóhelyüktől eltérő helyen, átjelentkezéssel csak az a kétszázezer választópolgár voksolhat, aki ezt péntek délutánig kérte.
Piásan hangoztatta nézeteit, egy tag pedig rosszul lett
Részegen akart szavazni egy férfi Mecsekfaluban, politikai nézeteit is hangoztatta. A fülkébe nem ment be szavazni, majd 13.50-kor a kitöltetlen szavazólapokkal távozott a szavazóhelyiségből.
Siklóson a Szavazatszámló Bizottság egyik tagja eltávozott a szavazóhelyiségből, majd a jegyzőkönyvvezető kérdésére jelezte, hogy rosszulléte miatt már nem tér vissza a szavazóhelyiségbe.
A szavazóhelyiségben csak az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe.
Aki mozgásában akadályozott vagy beteg, írásban mozgóurnát kérhet a szavazáshoz.
Aki azonban nem kért, az nem szavazhat ilyen módon akkor sem, ha egy másik, háztartásában lakó választópolgárhoz kiviszik a mozgóurnát.
Várhatóan vasárnap késő este már 90 százalék feletti lesz az adatok feldolgozottsága.
Vasárnap a szavazás ideje alatt is szabad kampányolni, ez alól csak a szavazóhelyiségek 150 méteres környéke a kivétel.
Általános kampánycsend nincs, a választási törvény azonban előírja, hogy a szavazókörnek helyet adó épület bejáratától számított 150 méteres sugarú területen belül, közterületen nem lehet semmilyen kampánytevékenységet folytatni.
Az a választópolgár, aki este 7 órakor sorban áll a szavazókör előtt, még leadhatja szavazatát - mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke vasárnap sajtótájékoztatón, a Nemzeti Választási Központban.
Szólt arról is, hogy addig nem kezdik el a szavazókörökből érkező eredményadatok közlését, amíg valamennyi szavazókör be nem zár, az utolsó választópolgár is le nem adta a voksát.
Az NVI elnöke kitért arra is, hogy szombat 11 óráig léphettek vissza a jelöltek, utána a választási iroda munkatársainak kellett kihúzniuk a visszalépett jelölteket. Mivel 8 millió szavazólapon kellett jelölteket lehúzni, ezért előfordulhatott, hogy néhány esetben tévedtek, ezért arra kérte a választókat, ellenőrizzék a szavazólapokat, hogy a megfelelő jelöltek vannak-e kihúzva.
120 ezer levélszavazat érkezett már vissza az NVI-hez, a külképviseleteken ma még le lehet adni a levélszavazatokat. Arra a felvetésre, hogy többen nem kapták meg a szavazási levélcsomagjukat, azt mondta, a jogorvoslati határidők miatt csak március 17-én emelkedett jogerőre az országos lista, így csak akkor tudták a szavazólapokat kinyomtatni és postázni. Felhívta a figyelmet arra, hogy már négy évvel ezelőtt is javasolta, hogy öt nappal hosszabbítsák meg a kampányt és ne a szavazás előtti 32. nap, hanem a szavazást megelőző 37. nap legyen az országos listabejelentés utolsó időpontja. Erre a törvénymódosításra azonban nem került sor - jegyezte meg.
EQM - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Pénteken már nem várható újabb csapadék
- Fehér füst szállt fel a vatikáni...
- Villanyoszlopnak ütközött egy autó...
- Fidesz-frakció: Gyurcsány...
- Új alkotásokkal gazdagodik a...
- Képviselői vagyonbevallás: van,...
- Itt a vége: Gyurcsány Ferenc...
- Ma ismét féláron fagyizhatunk számos...
- Idén is várja új hallgatóit a Pécsi...
- Hasba szúrta élettársát egy nő egy...