Galambok ellen tüske: fizikai akadály felszerelésével védenék meg a Leőwey homlokzatát

2015. október 16. péntek 17:51

Galambok ellen tüske: fizikai akadály felszerelésével védenék meg a Leőwey homlokzatát

A pécsi önkormányzat mintegy hárommillió forintot szán a Leőwey Klára Gimnázium frissebb felújított homlokzatának galambmenetesítésére. Összesen nyolcszáz folyóméternyi riasztó tüskét telepítenek fel a párkányzatokra. A szakértők szerint megbecsülni sem lehet a pécsi galambállomány nagyságát.

A közelmúltban felújított pécsi Leőwey Klára Gimnázium homlokzatainak esztétikai és állagmegóvása érdekében szükséges, hogy az erősen tagolt, eltérő párkányzatú homlokzatot a galambpiszoktól meg is kell védeni - derült ki egy, a napokban elfogadott bizottsági előterjesztésből.

A dokumentum hozzáteszi, a galambok által hátrahagyott ürülék számos kórokozó és fertőzés melegágya, a madárpiszok erősen savas, így marja a megújult homlokzatot is. A megoldásra hárommillió forintot szánnak a döntéshozók: összesen 800 folyóméternyi galambriasztó tüske telepítését szavazta meg a bizottság. A felhelyezéshez szükséges emelőkosaras kocsit a BIOKOM fogja biztosítani.

Ezzel a módszerrel hasonlóan a Pécsi Nemzeti Színház épületéhez csupán a madarak leszállását akadályozzák, így elhullott madártetemekkel nem kell majd számolni - indokol az előterjesztés.

Bank László, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület megyei irodavezetője egy érdekességet osztott meg munkatársunkkal a városban szinte mindenhol állandó problémát jelentő galambhelyzettel kapcsolatban.

Mint kifejtette, az utóbbi évtizedben egyre gyakrabban figyelhető meg a galambok fákon történő fészkelése, ami a fajra eddig nem volt jellemző. Ez valószínűleg összefügg azzal, hogy a Kertvárosban a panelházak homlokzatának felújítása, szigetelése során eltűnnek a fészkelésre alkalmas rések, kisebb párkányok. A galambok kiszorulva az épületekből, alkalmazkodni kívánnak a megváltozott körülményekhez, s új fészkelőhelyeket keresnek maguknak. Esetenként más városrészekbe, akár a belvárosba is áttelepednek.

Bank László még becslésbe sem kívánt bocsátkozni a pécsi állomány nagyságát illetően, mert az egyesület részletes állományfelmérést eddig még nem végzett a városban. Ugyanakkor adott néhány tanácsot, amelyek segítségére lehetnek a galambokkal hadakozó pécsieknek.

A galambok szélsőségesen ragaszkodnak egyszer kiválasztott élőhelyükhöz, így azok számára, akiknek kellemetlenséget okoz jelenlétük a fészkelés megakadályozása a legfontosabb feladat. Ez pedig legeredményesebben fizikai zárral, tehát az érintett terület elkerítésével valósítható meg.

Ugyancsak sokan próbálkoznak különféle riasztóan ható, csillogó, zajt keltő tárgyak, de akár ragadozó madár sziluett kihelyezésével is. A tapasztalat azt mutatja, hogy ezek a módszerek néhány napig igen, de hosszabb távon nem jelentenek megoldást, mivel a önnyen alkalmazkodó madarak gyorsan megszokják ezeket.

B. G. - Fotó: Kálmándy Ferenc