Civil pénzek: Csizmadia összeférhetetlenségi aggályokról, Kővári sárdobolásról beszél

2015. december 15. kedd 11:17

Civil pénzek: Csizmadia összeférhetetlenségi aggályokról, Kővári sárdobolásról beszél

Letette a közgyűlés asztalára első jelentését a civil szervezeteknek juttatott pénzeket vizsgáló pécsi ideiglenes bizottság. A testületet vezető fideszes önkormányzati képviselő, Csizmadia Péter elmondta, nem tártak fel szabálytalanságot, ugyanakkor azt javasolják, a közbizalom megőrzése érdekében változtassanak egyes előírásokon. Az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) képviselője, Kővári János szerint a lejáratása érdekében zajlott az egész vizsgálódás.

Elkészítette első jelentését a civil szervezetek támogatásának jogszerűségét górcső alá vevő eseti bizottság. A képviselők első körben az ÖPE képviselője, Kővári János által vezetett Természeti és Emberi Erőforrás Fejlesztési Bizottság által megítélt pályázati támogatásokat tekintette át, a 2010 és 2013 közötti időszakot vizsgálva.

Megállapításaikról szólva a bizottság elnöke, Csizmadia Péter azt mondta a Pécsi Újság.hu-nak, a pénzek odaítélése, s azok felhasználása is szabályszerű volt. Mindennek megállapításához több ezer oldalnyi iratanyagot tekintettek át.

Visszaélésékre tehát nem bukkantak, ugyanakkor Csizmadia szerint feltártak visszásságokat, amelyeken tanácsos lenne változtatni.

Ilyen például az, hogy a civil szervezetek által benyújtott pályázatokat a Civil Kuratórium véleményezte, aztán pedig az emberi erőforrás bizottság hozta meg róluk a végső döntést - mindkettőnek ugyanaz a személy, Kővári János volt az elnöke.

Csizmadia Péter hangsúlyozta, ez sem ütközött ugyan semmilyen szabályba, ámde mégis felvet összeférhetetlenségi aggályokat.

A képviselő megemlítette azt is a kifogások között, hogy a kuratórium ülései nem voltak nyilvánosak, s azokról jegyzőkönyvek sem készültek - ezt szintén lehetővé tette a működési szabályzat.

- Az átláthatóság, a közbizalom erősítése érdekében megítélésünk szerint szükség van arra, hogy a közgyűlés változtasson a mindezekre vonatkozó előírásokon - szögezte le Csizmadi Péter, aki hozzátette, a következő időszakban a polgármesteri, a képviselői és további bizottságok rendelkezésére állt pénzkeretek felhasználásának módját fogják megvizsgálni.

Kővári János a Pécsi Újság.hu érdeklődésére azt mondta, ahogy az a jelentésben olvasható, több mint egyéves munka után semmilyen visszaélést nem talált a bizottság. Az általuk megfogalmazott javaslatok kapcsán pedig kijelentette, minden az önkormányzat most is hatályos előírásai és döntései alapján történt, ha pedig ezek nem megfelelőek, akkor módosítani kell azokat.

- Ha nem politikai célzattal, a lejáratásom érdekében zajlott volna a vizsgálódás, akkor ezt is hangsúlyozniuk kellett volna a jelentés elkészítőinek - fogalmazott a képviselő. -

Hozzátette, annak, hogy a Civil Kuratóriumnak és a civil ügyekért felelős bizottságnak ugyanaz volt az elnöke, egyszerűen az az oka, hogy a kuratórium az önkormányzat egy albizottságaként működött.

- Az albizottságnak a szervezeti és működési szabályzat szerint minden tagja lehet civil, de csak képviselő lehet az elnöke. Így evidens módon én, mint a civil ügyekért felelős bizottság elnöke lettem egyben a kuratórium elnöke is. S ha a szabályzatot megnézték, azt is tudják, hogy az elnök csak egy szavazattal rendelkezik, rajta kívül nyolc tag szintén önálló szavazati joggal bír. Tehát a gyanúsítgatás világosan csak politikai sárdobálás akar lenni. Lelkük rajta - zárta mondandóját Kővári János.

M. B. - Fotó: Dittrich Éva