Az életmentők szerint biztonságunkat leginkább a viharok veszélyeztetik
2014. augusztus 20. szerda 12:48

Augusztus elsejétől szorosabbra fűzte kapcsolatát Pécs városa és a Misina Mentőcsoport Egyesület. Az öt éve alakult szervezet vezetője, Bodor Csaba Ferenc szerint mindenképpen szükség van az együttműködés erősítésére, hiszen az éghajlatváltozás következtében egyre többször fordulnak elő kisebb-nagyobb természeti katasztrófák, ezek felszámolásában pedig mindenképpen hasznos, ha megfelelően képzett szakemberek segédkeznek.
A Misina Mentőcsoport Egyesület alapvető rendeltetése a lakosság élet- és vagyonbiztonságának védelme, a szervezet és önkéntes tűzoltói ugyanakkor a havária-helyzetek felszámolásában közreműködő szervezetként vesz részt.
- Munkánk során többször találkoztunk különböző kárhelyeken a BIOKOM Nkft. munkatársaival, így alakult ki közöttünk egyfajta közös munkakapcsolat, amelyet augusztus elsején írásos formában is rögzítettünk - mondta Bodor Csaba Ferenc, mentőcsoport vezetője.
A szakember szerint Pécs városát és vonzáskörzetét leginkább a hirtelen lehulló csapadék különböző formái és a viharok következményei veszélyeztetik. Természetesen veszélyes anyagokat feldolgozó üzemek is működnek, de azokat a területi katasztrófavédelmi igazgatóság felügyeli. (A BIOKOM álláspontja a várost leginkább érintő villámárvizekről keretes írásunkban olvasható.)
A BIOKOM a nyári villámárvizekről
Lóczi Szidónia, a társaság pr-menedzsere: "A város fekvéséből adódóan felhőszakadás esetén hatalmas mennyiségű csapadék zúdul le a Mecsekről, mert a Mecsek-oldal beépítettsége, a rengeteg burkolt felület miatt a víz nem tud elnyelődni a talajban. Ráadásul sok helyen még kiépített vízelvezetés sincs, így a víz a magasabb részekről lefelé ömölve utakat rongál meg, majd a mélyebben lévő részeken az évtizedekkel ezelőtt épült vízelvezető-rendszert terheli túl. Sajnos több olyan városrész is van Pécsett, ahol szinte egyáltalán nincs vízelvezetés, mint például Kovácstelep nagy részén, Zsebe-domb környékén, a Mecsek-oldali dűlők jelentős részében, így ezeken a területeken összegyűlő csapadékvizek is a meglévő rendszereket terhelik. Emiatt állt meg a víz a Mártírok útján, a Verseny utcában, és az alacsonyabban fekvő utcákban."
A városi kutató-mentő és önkéntes tűzoltó egyesület létszáma jelenleg 25 fő.
- Tagjaink között tudhatunk orvosokat, ápolókat, hivatásos tűzoltókat és mentősöket, alpinistákat, de van köztünk adóreferens, jogász, szakács és felszolgáló is. Ők mind szabadidejükben tanulták, és gyakorolják a kutatás-mentés különböző fortélyait és segítenek a bajbajutottakon - közölte Bodor. A csoport vezetője hozzátette, bárki jelentkezhet hozzájuk, a csatlakozásnak nincs különleges feltétele, három hónap próbaidő után bárki teljes értékű taggá válhat.
A Misina Mentőcsoportot a pécsi önkormányzat kisebb tárgyadományokkal támogatja, míg a BIOKOM anyagilag egy szerényebb összegű, éves támogatási szerződés formájában nyújt segítséget a leginkább tagdíjakból, az egyszázalékos szja-felajánlásokból, önrészes pályázatokból és adományokból gazdálkodó egyesületnek.
- Költségvetésünk összege éves szinten változó, eddig csak egyszer érte el a hárommillió forintot. Ez a biztonságos működéshez szükséges összegnek mindössze a fele - fogalmazott a szakember.
Mint megtudtuk, hamarosan megváltozik az egyesület neve, hiszen sokszor összekeverik a Misina Természet- és Állatvédő Egyesülettel. Szeptember 14-től Baranya Megyei Kutató-mentő Szolgálat elnevezéssel tevékenykedik tovább a szervezet.
H. L. B. - Fotó: Kálmándy Ferenc
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Késéssel közlekednek a vonatok a...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Miután a párját lecsukták, a most...
- Tűz ütött ki egy baranyai házban, a...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Több mint másfél hónapja hiába...
- Csípős éjszaka után zivatarok...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...