A nyerőgépek száma csökken, a szenvedélybetegeké nem

2011. augusztus 09. kedd 21:56

A nyerőgépek száma csökken, a szenvedélybetegeké nem

Kellett-e már pénzt kölcsönkérnie, mert eljátszotta a fizetését? Esetleg mulasztott el fontos teendőt azért, mert idejét egy nyerőgép vagy pókerasztal mellett töltötte? Ha valaki ezekre, illetve a hasonló kérdések nagy részére igennel válaszol, komoly az esély, hogy szerencsejáték-függőség alakult ki. Pécsett százhuszonnégy játékteremre adott ki engedélyt a hatóság, többségében egyszerű, kocsmai automatákról van szó. A villogó masinák és a gyors meggazdagodás reménye pedig sokak eszét elveszi: Dr. Szemelyácz János tapasztalata szerint általában a huszonöt évnél idősebb férfiakat ejtik rabul a nyerőgépek. A szenvedélybeteg fiatalok körében inkább az internetes póker és a számítógépes játékok hódítanak.

Ugyan a Nemzeti Adó- és Vámhivatal úgy tájékoztatta lapunkat, a 2006-os adatokkal összehasonlítva Pécsett hetvennel kevesebb játékgép üzemel, ennek ellenére a szerencsejáték függő szenvedélybetegek száma nem csökkent.

- Nehéz megállapítani, pontosan hányan küzdenek a problémával, közülük ugyanis jóval kevesebben ismerik be, hogy betegek, mint például az alkoholistáknál. Ha azonban a média foglalkozik a témával, sokszor a családtagok vagy maga az érintett látja be, hogy gond van. Mindenesetre úgy tapasztalom, számuk nem változott az elmúlt években - mondja dr. Szemelyácz János pszichiáter-addiktológus, a játékfüggőkkel is foglalkozó pécsi drogambulancia vezetője.

Szerinte elsősorban nem a gazdasági helyzettől függ, hányan válnak a játékgépek rabjává.

Egykori betegek is segítenek

A szerencsejátékosoknak önsegítő csoportja is működik Pécsett, ahol az egykori betegek segítenek társaikon. Az összejöveteleket csütörtökönként, délután hat órától tartják a Kazinczy és Perczel utca sarkán található Tisztás központban.

- Persze, a rossz anyagi helyzet miatt lehet, hogy többen próbálják ki a nyerőgépeket, de ők inkább pénzhez szeretnének jutni, nem pedig szenvedélyből játszanak.

A pécsi ambulancián évente nagyjából negyven-ötven játékfüggő fordul meg, Szemelyácz szerint ennél akár egyetlen nyerő automatát is többen keresik fel egy héten.

A játékfüggőségnek komoly következményei lehetnek: városunkban több hajléktalan-sors is összeköthető a kocsmai gépekkel, de öngyilkossághoz is vezetett már a betegség.  

- A játékfüggőséggel általában huszonöt évnél idősebb férfiak keresik fel az ambulanciát, de ez nem jelenti azt, hogy a fiatalabbak körében ritka a játékfüggőség. Húsz év alatt főként a póker és a számítógépes játék a divat. Nem ritka, hogy egyesek napi hat-nyolc órát ülnek a gép előtt. Ez komoly probléma, még akkor is, ha ez a legtöbb esetben még mindig olcsóbb mulatság, mintha egy nyerőgép előtt töltené az idejét az ember.

Mivel a játékfüggőség nem feltétlenül orvosi probléma, ezért a kliens gyakran el sem jut a pszichiátriáig.

- Akadt, akin párterápiával tudtunk segíteni, kiderült ugyanis, hogy a háttérben a rendezetlen személyes viszonyok állnak. Hogy a beteg a problémát legyőzze, elsősorban az életmód megváltoztatására van szükség: a kiskapukat, melyeket azért alakított ki, hogy játszani tudjunk, be kell csukni.

Képünk illusztráció. 

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva