A gólyák után itt vannak a fecskék is - már csak voltak a magyarok kedvenc madarai?
2015. április 12. vasárnap 09:40

A gólyák után a fecskék közül is egyre többen érkeznek vissza Baranyába. Bár tavaly a megyében emelkedett utóbbiak létszáma, azt megelőzően az állomány jelentősen csökkent. A gólyák és a fecskék helyzetét a környezeti változások mellett az is nehezíti - amint Bank László, a Magyar Madártani Egyesület (MME) baranyai csoportjának vezetője fogalmazott -, hogy már legfeljebb csak akkor számítanak a magyarok kedves madarainak, ha mások portáján fészkelnek.
A tavasz csalhatatlan jeleként a gólyák után a fecskék közül is egyre többen érkeznek meg Baranyába, már csaknem mindenütt megfigyelhetők, a legnagyobb, két- háromszáz példányból álló csapatok a sumonyi halastavaknál állomásoznak.
A hét elején tapasztalt hideg, szeles idő miatt sokan féltették is őket, Bank László, az MME baranyai csoportjának vezetője szerint azonban az időjárás okozta viszontagságokat a fecskék át tudják vészelni:
- Ilyenkor még nem foglalják el a költőhelyeiket, szélárnyékos helyeken, nádasokban húzzák meg magukat - mondta. - Mivel a fecskék csak repülő rovarokat fogyasztanak, a hűvös és a szél ezért elsősorban a táplálékszerzésben okozhat gondot számukra.
A fecskék kilátásai mindazonáltal sajnos hosszabb távon nem túl rózsásak: könnyen előfordulhat, hogy az évszázad közepére ez a madárcsoport a még most is százezres helyett csak néhány száz, legfeljebb egy-két ezer párban lesz jelen Magyarországon, figyelmeztetnek a szakemberek.
Ennek hátterében a fészkelőhelyek megszűnése, a nem megfelelően végzett szúnyogirtás miatt a táplálék csökkenése és a klímaváltozás mellett meglepő módon a kedvezőtlen társadalmi változások, a fecskefészkek leverése és a madarak nagyüzemi mértékű elriasztása áll.
A lakott területeken élő molnár- és füstifecskék ugyanis - a szintén itt élő denevérkolóniákkal együtt - hozzájárulnak a települések légy- és szúnyogmentesítéséhez, ami a melegedő klímában hazánkban is feltűnő új fajok és az általuk hordozott betegségek miatt egyre fontosabb kérdéssé válik, vélekednek a szakemberek.
A megoldás: fecskepelenka
A fecskepelenka egy fészkenként legalább 30x20 cm körüli fa, fém vagy műanyag lap, amit közvetlenül a fészek alá szerelhető fel. Felfogja az etető madarak és a fiókák ürülékét, így a fészek alatti terület tiszta marad. Ha nagyon muszáj aktív fészkek alá is felfúrható, felszegelhető, a néhány percig tartó „lábatlankodás" szinte bizonyosan nem zavarja a madarakat.
A változó környezet mellett azonban sajnos az emberek egy része miatt közvetlenül is veszélyben vannak.
- Az a helyzet, hogy a fecskék és a gólyák már csak voltak a magyarok kedves madarai - vélekedett Bank László - Pontosabban szeretik őket most is, de csak akkor, ha valaki más portáján fészkelnek. Nagyon sok hívás fut be hozzánk például azzal, hogy helyezzünk át gólyafészket, de erre nincs mód, ugyanis csak azt fogadják el, amit saját maguk választanak.
Sajnos előfordul az is, hogy a fecskefészkeket egyszerűen leverik, mivel sokan nem kérnek a fészkek környezetében keletkező koszból, piszokból.
Képünkön: (archív) molnárfecskék etetik fiókáikat egy ház eresze alatt.
M. B. - Fotó: MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szélvihar, jégeső csaphat le...
- Hármas karambolhoz riasztották a...
- Késő éjszakáig küzdöttek a lángokkal...
- Fiatal rablók terrorizálták a...
- Aki szereti a sört, annak a Pécsi...
- Jól szerepeltek a pécsi...
- Lángra kaptak egy fémhulladéktelepen...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...
- Heves zivatarok veszélyére...
- Nem drónok miatt kaptak éles...