Szó nincs már új pécsi művészeti egyetemről, de Hoppálék egy képző központról még egyeztetnek

2013. január 11. péntek 19:32

Szó nincs már új pécsi művészeti egyetemről, de Hoppálék egy képző központról még egyeztetnek

Tavaly szeptemberben jelent meg az a hír, mely szerint művészeti egyetemet létesítenének Pécsett, úgymond a város imázsát kihasználandó és növelendő. Prof. Dr. Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora, Páva Zsolt polgármester és Hoppál Péter, a Fidesz pécsi elnöke tárgyalást is folytatott, ám azóta nem történt érdemleges előrelépés az ügyben. Hacsak nem tekintjük annak azt, hogy Hoppál szerint a kormányban informális egyeztetések zajlanak a témában, s az illetékes szaktárca, valamint a városvezetés elképzelései megegyeznek egyfajta új művészeti képző központ - s nem egyetem! - kialakításának szükségességében.


- A szeptemberi tapogatózó megbeszélést nem követte újabb egyeztetés a kormány által Pécsett létrehozni szándékozott önálló zeneművészet intézmény sorsáról - tudtuk meg Colin Fostertől (képünkön), a művészeti kar dékánjától, aki már az erről szóló legelső hírek hallatán is nemtetszését fejezte ki.

- Nem történt változás, bár hogy a politikusok mit csináltak az azóta eltelt időben, nem tudom. Minket nem kerestek, így az egyetem sem lépett - közölte megkeresésünkre a szobrászművész. Szerinte "nem lesz semmi a dologból, miután elkapkodott, nem átgondolt elképzelésről van szó, hiszen egy új intézmény létrehozását finanszírozni kell". Az egyetemnek azonban erre (csakúgy, mint a városnak) nincs pénze, az csak állami támogatás révén valósulhatna meg.

 

Hoppál Péter országgyűlési képviselő, az oktatási és kulturális bizottság elnöke abban egyetért Fosterrel, hogy konkrétumok egyelőre nincsenek, bár informális kormányzati egyeztetések történtek az új intézmény felállítását illetően.

- A szaktárca részéről - államtitkári és miniszteri szinten is - abszolút pozitív és Pécs jövője szempontjából támogató és együttműködő a gondolkodás. Noha én nem kaptam erre vonatkozó, kifejezett bátorítást, hogy egyéb teendőim mellett a nyakamba vegyem ezt a munkát is, de úgy látom, hogy ha a városvezetés, az egyetem és a kormány álláspontja közelít egymáshoz, akkor a nem túl távoli jövőben lehetséges, hogy Pécs egy újabb kulturális produktummal gyarapodhat.

A politikus hozzátette, "még nagyon a nulladik pontnál" tartanak, bár a Pécsett megtartott nemzeti tanévnyitón Balog Zoltán miniszter és az érintettek már váltottak az ügyről pár szót. Sőt, a szereplők külön-külön is megerősítették, hogy "érdemes valamilyen keretet adni ennek az elképzelésnek".

- Ha ezzel mindenki egyetért, akkor nyilván meg kell próbálnunk, hogy a nagy felsőoktatási csatában a kormány megint csak támogasson egy pécsi ügyet. Ha ezzel az esetleges majdani intézménnyel újabb külföldi hallgatókat csábíthatunk Pécsre, miért ne gondolkodhatnánk el egy ilyen lehetőségen? Hangsúlyozom ugyanakkor, hogy ennek az intézménynek a körvonalait még nem látjuk, egyelőre abban érdemes gondolkodni, hogy valamilyen képzési központ jó volna erre a fantasztikus infrastruktúrára, ami felépült az EKF kapcsán.

H. L. B.