Több tízmilliárdos hűtlen kezelés az MVM-nél?
2010. május 26. szerda 18:58
A napokban elrendelt nyomozásokat a Nemzeti Nyomozó Irodánál folyó másik két MVM-es ügyhöz egyesítik.
A magukat bejelentőknek nevező ismeretlenek több tízmilliárd forint vagyoni hátrány-, illetve károkozással vádolják az MVM Zrt. vezérigazgatóját, Mártha Imrét, valamint az egykori szocialista parlamenti képviselőt, Karl Imrét, a társaság stratégiai vezérigazgató-helyettesét - folytatta a szóvivő.
A bejelentők azt írták, milliárdokat vesztett az MVM Zrt. azzal, hogy az igazgatóság 2006-os döntésével a számára kedvező székházbérlés helyett saját irodaház építése mellett döntött. Az MVM Zrt. új székháza összesen 17,8 milliárd forintért épült fel. A bejelentők szerint ez irodaház kategóriában példátlanul magas ár Budapesten.
A bejelentők rámutattak, hogy a cég középtávú stratégiája alapján "a beruházási forrásokat az alaptevékenységre" kell fordítani, ám a saját tulajdonú irodaház-építés nem tartozik a cég alaptevékenységei közé. Szerintük a cég húsz év alatt költött volna el bérleti díjra annyi pénzt, mint amennyit 2009-ban az új székházra kifizettek. Húsz év alatt viszont az MVM 18 milliárd forint nyereséget könyvelhetett volna el, ha a középtávú stratégia szellemében használja fel a forrásait.
A bejelentők azt is gyanítják, hogy korrupció áll a sopronkövesd-nagylózsi szélerőműpark megvásárlásának hátterében, mivel az MVM 2009 végén "igen magas áron" vette meg a szélerőműparkot, noha az energiatermelés szempontjából lényegtelen méretű projektre az MVM-nek semmi szüksége nem volt.
Az MVM befektetésének megtérülése ugyanis még akkor is bizonytalan, ha figyelembe veszik, hogy a szélkerekek termelte energiát, a Mavir Zrt. zöld áramként köteles átvenni a termelőtől. A bejelentők szerint az azokat üzemeltető Hungarowind Kft.-t birtokló Raiffeisen Energiaszolgáltató Kft. mögött MSZP-hez közeli vállalkozók állnak.
A bejelentők feljelentést tettek még Kapolyi László volt szocialista képviselő cége, a System Consulting, az MVM Zrt. és további 18 energiakereskedő társaság szövevényes szerződései miatt is, amelyek révén a menedzsment hibájából, felelőtlen szerződéskötései miatt összesen 8,2 milliárd forint kár érte az MVM-et.
Ugyancsak a kivizsgálni javasolt ügyletek között szerepel a Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején meghirdetett Új tulajdonosi program keretében az MVM privatizációján munkálkodó menedzsment hibás döntéseinek következményeként meghiúsult beruházás, az úgynevezett szerb projekt is, ám e két ügyben már egy ideje nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Itt van Marco Rossi kerete - két...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Hó végéig lehet nevezni a Virágos...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...