Széll-vihar: itt a reformcsomag
2011. március 01. kedd 18:55

A program megvalósítása a kormány tervei szerint azt eredményezi, hogy 2014 végére a bruttó hazai termék 65-70 százalékára csökkenthető az államadósság; ezt a maximumot az új alkotmány is tartalmazza majd. (Lásd kapcsolódó írásainkat jobbra - a szerk.)
Az intézkedési terv rögzíti: az államadósság csökkentése együtt jár majd a költségvetési hiány csökkentésével: idén 2,9, 2012-ben 2,5, 2013-ban 2,2, 2014-ben pedig 1,9 százalék lehet a GDP arányos költségvetési hiány. A Széll Kálmán Tervvel és az Új Széchenyi Tervvel pedig megalapozható egy 4-6 százalék közötti gazdasági növekedés, ez pedig - Matolcsy György szerint - megalapoz egy 300 ezerrel magasabb foglalkoztatási szintet.
A tervek szerint július 1-jéig kell elkészíteni az új gyógyszer-finanszírozási rendszerről, a rezsiköltségek befagyasztásáról, új közbeszerzési törvényről, új közmunkaprogramról, a rokkanttá nyilvánításról és a korengedményes nyugdíjak új rendszeréről, a táppénz-folyósítás szabályainak felülvizsgálatáról és a közszolgálati életpálya modellről szóló tervezeteket.
Szeptemberig fogadnák el köz- és felsőoktatási új szabályokat, december 31-ig pedig megalkotják az új nyugdíjszabályokat, a vállalkozások adósságterheit csökkentő lépéseket; 2012. január 1-ig felülvizsgálják a korábbi rokkanttá minősítéseket.
Jövő évtől kezdődik a közösségi közlekedés szervezeti konszolidációja, elindul az új közmunkarendszer, hatályba lép az új nyugdíjrendszer, 2012 szeptemberétől indul az új köz- és felsőoktatási törvény, 2013-tól pedig az új használatarányos elektronikus út-díjrendszer.
Az intézkedések eredményeként egyebek között a jövő évben a közösségi közlekedés átalakításával új díj-, kedvezményrendszer léphet életbe, ezzel párhuzamosan csökkenthető lesz a teljes árú menetjegyek ára. Újdonság az is, hogy a kormány hatósági árképzéssel és az extraprofit visszaszorításával fagyasztja majd be a legfontosabb rezsiköltségeket, ahogy az is, hogy a tervek szerint megszűnne a korhatár előtti nyugdíjba menetel.
A program része az is, hogy jövőre még a 2010-2011-es bankadót szedik be, ez 90 milliárd forinttal segíti az államadósság-csökkentést, illetve 2013-2014-ben még nem csökken 19 százalékról 10 százalékra a társasági adó általános szintje, de 500 millió forint nyereségig megmarad a 10 százalékos adómérték. Ez 120 milliárd forinttal segíti az államadósság-csökkentés programját.
Az államháztartás bevételét növelő tételeket egy 2012. január elsejétől létrehozott Államadósság-csökkentő Alapba helyezik, amely így 2012-ben 90 milliárd forint, 2013-2014-ben 220-220 milliárd forint többletbevétellel kalkulálhat és mindkét évben a befolyt összegekkel csökkenti Magyarország államadósságát.
A kormány leszögezte azt is, hogy az államadósság-csökkentéshez nem megszorításokra, hanem szerkezeti reformokra van szükség.
A forint délelőtt erősödött, arra a hírre, hogy a terv a piaci várakozásokat meghaladó költségvetési hiánycsökkentést tartalmaz. A terv bemutatása után, kora délután viszont gyengülni kezdett, amiben devizapiaci kereskedők szerint szerepe volt annak, hogy az intézkedések végrehajtása körül kockázatokat látnak a piaci szereplők.
Eltérően hatott a tőzsdei vezető részvényekre a Széll Kálmán Terv részleteinek bemutatása, a bankadó harmadik évi összegének megemelése, a nyereségadó csökkentésének kitolása gyengítette a papírokat; részvénypiaci elemzők szerint azonban ennek hatásait az intézkedések kedvező piaci fogadtatása ellensúlyozhatja.
A piaci elemzők elégedettek voltak a Széll Kálmán Terv irányával, céljával, de - mint mondták - a piac több részlet megismerését várja
A Kereszténydemokrata Néppárt szerint a Széll Kálmán Terv megoldást kínál Magyarország legnagyobb problémájára, az államadósságra, és a probléma kezelésének terhét nem az emberek vállára teszi. Harrach Péter közölte: a KDNP számára fontos lépések közé sorolta, hogy aki dolgozni tud, az ténylegesen dolgozzon, ami azt is feltételezi, hogy aki dolgozni tud, az kapjon munkalehetőséget.
A szocialista párt a kormány keddi bejelentéseinek pozitívumaként érkeli, hogy rájöttek a strukturális reform és a költségvetési hiány csökkentésének szükségességére, ugyanakkor az MSZP hiányolja a konkrét lépések megnevezését.
Mesterházy Attila arra számít, hogy a bejelentések megszorításokban és adóemelésekben öltenek majd testet. A szocialista párt elnöke újságíróknak azt mondta, egészen biztos abban, hogy a "most még ki nem bontott Orbán-csomag" megszorító és adóemelési csomag lesz.
Azt is mondta: semmiféle strukturális reformelképzelést nem lehetett kihámozni az elhangzottakból. Véleménye szerint baj, hogy a kormányzat az eddigi rossz gazdaságpolitika árát is az adófizetőkkel akarja megfizettetni.
Az LMP szerint Matolcsy György bejelentése "ködösítés és hitegetés" volt, az ugyanis nem egy reformcsomagot takart. Szavai szerint ködösítés és hitegetés volt az is, hogy átmeneti lesz a bankadó, mert kiderült, hogy meghosszabbítják annak időtartamát.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke szerint a kormányzati Széll Kálmán Terv, megvalósulása esetén bár valóban csökkenteni fogja az államadósságot, de csak ideiglenesen, és az újratermelődését sem fogja megakadályozni, a "megszorításokkal elérendő tartós növekedés pedig csak délibáb." Az ellenzéki pártelnök szerint a bejelentett intézkedések fő áldozatai a lecsúszás előtt álló középosztály tagjai és a már lecsúszott csoportok lesznek.
MTI - Fotó: Koszticsák Szilárd
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Helyszínelés közben kaptak el egy...
- Vége a vágányzárnak, irány a Balaton...
- Jön a Zsolnay Fényfesztivál - Idén...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Motort lopott, eladta, de hamar elfogták
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Egyre több panelház csődöl be
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...