Sűrű délelőtt az Országházban

2010. november 10. szerda 12:56

A kormány gazdaságpolitikájáról, a szociális munka napjáról, valamint alkotmányos válságról beszéltek a képviselők szerdán napirend előtt a parlamentben.

Tukacs István szocialista képviselő feltette a kérdést: országos jelentőségű ügynek számít-e az, ha a kormány nem azt teszi, mint amit ígér, hárommillió munkavállaló kárára cselekszik, és "lopva, fű alatt" járulékemeléssel sújt?

Mint mondta, a kabinet javaslata szerint a dolgozók járulékterhe tíz százalékra emelkedik, ami szavai szerint azt jelenti, hogy a nagyon csekély adócsökkentésből is visszavesz a kormány.

Véleménye szerint a következő év költségvetésében a kormány olyan pénzt is el akar költeni, ami nincs. Már számol a magánnyugdíj-pénztári rendszerből az állami nyugdíjba átlépőkkel, akkor, amikor még senki nem lépett át ebbe az ellátásba - mondta, hozzátéve: a kormány elkölt olyan 530 milliárd forintot, amely jelenleg nincs meg.

Szerinte az új adózási szabályok a gazdagoknak, a magas jövedelműeknek kedveznek, jövőtlen a kormány gazdaságpolitikája.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt válaszolta: a jövőt nem lehet kétszer felélni. Az elmúlt nyolc évben a szocialista kormányzása alatt Magyarország jövőjét valóban felélték.

Kiemelte: arányos, egykulcsos, a családokat, a vállalkozásokat segítő adórendszert dolgozott ki a kormány, mely adórendszer 450 milliárd forinttal csökkenti az adóterhelést.

Michl József felszólalásában a szociális munka napjáról emlékezett meg.
November 12-én azokra a szociális szakemberekre emlékeznek, akiket Magyarországon - kicsit félreérthetően - szociális munkásnak hívnak - fogalmazott. Kiemelte, a szociális munkások figyelme a leggyengébbekre, leginkább sebezhető emberekre irányul egész évben, ezek az emberek odafigyeléssel, szolgálattal és nagy türelemmel segítenek a rászorulókon.

Közölte, a kormány olyan szociálpolitikát kíván megalkotni, mely hatékony gazdaságpolitikán alapul.

A KDNP-s politikus szerint a szociális munka otthon, a családban kezdődik. Köszönetet mondott minden magyar családnak, a szociális munkásoknak, minden civil és egyházi közösségnek, az önkormányzati és állami intézmények szociális munkatársainak.

Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár azt válaszolta: érdekes volt nézni, hogy a felszólalást mely frakciók tapsolták meg, szavai szerint "a szocialisták túlzottan nem törődtek" az elhangzottakkal.

Felhívta a figyelmet arra, azok megbecsülése a legalacsonyabb az országban, akik szegényekkel, rászorultakkal, elesettekkel foglalkoznak.
Megemlítette, hogy a jövő évben a jól működő vállalkozások, bankok, energiaszolgáltató cégek "vállalnak be" többet a költségvetés terheiből.

Sneider Tamás (Jobbik) is a szociális munka napja kapcsán szólalt fel.

Mint mondta, a szociális munka nem hasonlítható semmilyen más munkához; a szociális munkás a családot, mint rendszert segíti. Úgy fogalmazott, a szociális munkás segítő kezével nem "halat ad", hanem megtanítja a segítséget kérőt "halászni".

Elmondta, hogy számos országban mély tisztelet övezi ezt a szakmát, és öt-hat évente rekreációs szabadságot biztosítanak számukra. Felvetette, hogy Magyarországon ebben a szakmában is elbocsátások várhatók, és kevesebb fizetést visznek haza azok is, akik nem nevelnek kiskorú gyermeket.

Soltész Miklós azt mondta: tisztában van azokkal a feladatokkal, amit nem tud a tárca fél év alatt megoldani.

Az államtitkár fontosnak nevezte a szociális munkában dolgozók megbecsülését. Felhívta a figyelmet arra, hogy az első Orbán-kormány vezette be 2000-ben az ágy melletti pótlékot, melynek értéke azóta elinflálódott.

Kiemelte: néhány héten belül benyújtják a szociális törvényjavaslatot, melybe a szociális szakma javaslatai is beépültek.

Schiffer András szerint Lázár János Fidesz-frakcióvezető két héttel ezelőtti bejelentése alkotmányos válságot idézett elő.

Az LMP-s képviselő úgy látja, ha a többségi uralom alkotmányos kordonokba ütközik, akkor gondolkodás nélkül megkezdi a kormány ezen alkotmányos kordonok lebontását.
Fontos az, hogy az alkotmány garantálja, bírák és fegyveres testület tagjai nem politizálhatnak, de azt is garantálnia kell például, hogy kormányzati személyek az ügyészség számára utasításokat nem adhatnak - mondta.

Fontosnak nevezte, hogy egy alkotmányos demokráciában a törvényesen megkeresett jövedelmet utólag senki ne nyilváníthassa visszakövetelhetőnek.
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi államtitkár kijelentette: Magyarországon ma nincs alkotmányos válság.

Közölte: az LMP-s képviselő beszédének többi része koherens egészbe nem foglalható, így erre nem tud reagálni.

Azt mondta: amit ez a parlamenti többség tesz, az olyan válsággócok felszámolása, amivel a magyar demokrácia nem mindig tudott sikeresen megbirkózni.

(mti)