Reggeli lapszemle: Újra Biszku-ügy

2010. december 01. szerda 07:44

Felterjesztették kedden a Legfőbb Ügyészséghez Biszku Béla ügyét. Különféleképpen tiltakoznak a balliberális lapok a média-törvényjavaslat ellen. A Magyar Nemzet és a Népszava híreiből válogattunk.

Magyar Nemzet: Felterjesztették kedden a Legfőbb Ügyészséghez Biszku Béla ügyét - mondta el Skoda Gabriella a Fővárosi Főügyészség szóvivője a Magyar Nemzetnek. 

A lap a szerdai számában felidézi: a főügyészség október végén elutasította a feljelentést, mert szerinte Biszku Béla nem követte el az el nem évülő emberiesség elleni bűncselekményt.

A Biszku Béla elleni eljárást október 21-én Gellért Ádám kezdeményezte. A Magyar Nemzet idézi a jogi tanácsadó beadványát, ami szerint a Kádár-rendszer belügyminisztere, az állampárt Politikai Bizottságának tagja felelőssé tehető azért, hogy Maléter Pált, Szilágyi Józsefet, Gimes Miklós és Nagy Imrét 1958 nyarán koncepciós eljárásban halálra ítélték, majd kivégezték.

A feljelentő november 16-án panasszal élt a döntés ellen, és azt kérte a Legfőbb Ügyészségtől, hogy helyezzék hatályon kívül a főügyészség szerinte megalapozatlan határozatát, és rendeljék el a nyomozást.


Népszava: Üres címlappal tiltakozik a média törvényjavaslat ellen az Élet és Irodalom (ÉS), valamint a Magyar Narancs - írja a Népszava.

A napilap szerdai számában az olvasható: "A hetilapok akciójával egyetért a Népszava is, ennek pénteki lapszámunkban nyoma is lesz".

A 168 Óra címlapját Szalai Annamária portréja és a "Kedves médiahatalom!" szalagcím foglalja majd el - tájékoztatta a lapot Mester Ákos főszerkesztő.

Kovács Zoltán, az ÉS főszerkesztője szerint a tervezet újságíró-, nyilvánosság- és szakmaellenes,
célja pedig a sajtó kontrolltevékenységének kiiktatása. A főszerkesztő a lapnak azt nyilatkozta: "ez a kormány szeret fenyegetni - csak így értelmezhető az egész kiterjesztett jogkörű médiahatóság létrehozása, tevékenysége, a kialakuló szabályozás".

Bojtár B. Endre, a Magyar Narancs főszerkesztője elfogadhatatlannak nevezte a "sajtóbíróság"
létrehozását. Hozzátette: a média ilyen jellegű tiltakozása nem öncélú, hiszen a sajtószabadság van veszélyben. A javaslatban szereplő, a hetilapokra kiróható, 10 milliós összegű bírságot komoly fenyegetésnek nevezte, de kiemelte, hogy még rosszabb az a tervezett szankció, hogy egy adott sajtóorgánum megszüntethető nyilvántartási számának visszavonásával. Elfogadhatatlannak nevezte azt is, hogy a tervezet a médiahatóság kizárólagos jogkörébe helyez minden kontrollt.

(mti)