Reggeli lapszemle: szerethető alkotmány kell

2010. július 13. kedd 07:55

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint a részletekben el nem vesző, inkább az alapvetésekre koncentráló, egyszerű, de szerethető új alkotmányra van szükség - Matolcsy helyett Fellegi tárgyalhat a bankadóról - a Népszava és a Népszabadság mai számából szemezgettünk.

Népszava: Az új alaptörvényt kidolgozó, Orbán Viktor miniszterelnök által felkért tanácsadó testület egyik tagja a Népszavának úgy nyilatkozott: véleménye szerint tarthatónak tűnik az Orbán Viktor által szabott tavaszi határidő. A keddi lapban megjelent interjú szerint az alakuló ülés óta nem ült össze a testület, de a munka halad.

"Ami a munka alapvetéseit illeti, irányt mutat az, hogy közmegegyezés alakult ki arról: a jelenleginél rövidebb, áttekinthetőbb alaptörvényre van szükség, olyanra, amely nyelvezetében, utalásaiban is közérthető, nem pedig egy zárt jogi szöveg. Az a célom, hogy egy esztétikus, jó és szép alkotmány szülessen, így ha tetszik, az a dolgunk, hogy egy műalkotást hozzunk létre" - mondta az akadémia elnöke a lapnak.

Pálinkás József az új alkotmány főbb jellemzői közt a rövid, tömör formát említette, ami hasonló egy szervezeti és működési szabályzathoz. Hangsúlyozta: az alkotmányban valóban csak a legfontosabb alapvetésekkel érdemes foglalkozni, a részletkérdések kifejtésének nem az alaptörvényben a helye.

Népszabadság: Orbán Viktor kormányfő Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter helyett Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési minisztert és Varga Mihályt szeretné "főtárgyalónak" a bankokkal folytatott egyeztetéseken a jövőben.

A napilap információját kormányzati források nem erősítették meg, de tekintettel arra, hogy az előző tárgyalási forduló a bankokkal eredmény nélkül zárult, nem lenne meglepő, ha Fellegi Tamáshoz kerülne a bankadó ügye, amit a parlamenti folyosón hallani is lehetett hétfőn - ismerteti a cikk.
A Népszabadság emlékeztetett arra: a miniszterelnök a múlt héten azt mondta, a 2010-es banki különadó mértékén, ütemezésén már nem lehet változtatni, de a 2011-esről lehet tárgyalni.

(mti)