Reggeli lapszemle: Patikaszabályozás
2010. november 10. szerda 07:58
Népszava: Várhatóan mégsem kerül szerdán a kormány elé a patikák üzemeltetését is szigorító egészségügyi salátatörvény, ugyanis a gyógyszertár-alapításra és -működtetésre vonatkozó tervezett szabályozások olyan éles ellenállásba ütköznek, hogy délután az egészségügyért felelős államtitkárság tárgyalóasztalhoz ül a szakma képviselőivel a Gyógyszerügyi Egyeztető Tanácsban - írta a Népszava szerdán.
A lap szerint a kormány tervei a gyógyszerészeknek kedveznének, a leendő törvényi szabályozást azonban egyedül a mintegy 5600 tagú Magyar Gyógyszerészi Kamara vezetése üdvözli, míg a patikaláncokat, illetve azok tulajdonosait tömörítő érdekcsoportok, sőt a jelenleg sok helyütt alkalmazottként dolgozó gyógyszerészek egy része is hevesen ellenzi.
A patikaliberalizációt teljességgel „visszacsináló" törvénytervezet értelmében ismét csak gyógyszerész lehetne a patikák többségi tulajdonosa. Nem lehetne továbbá semmiféle arketingkedvezményekkel kecsegtetni a vásárlókat, és a kormányzat határozhatná meg, hol lehet egyáltalán patikát nyitni.
A tervezet értelmében új patikát januártól nem lehetne szakmán kívüli befektetőként nyitni, míg 2014-ig a már jelenleg is működő gyógyszertáraknak kellene gyógyszerészi többségi tulajdonba kerülniük - írta a Népszava.
Napi Gazdaság: A Napi Gazdaság értesülése szerint mégsem vezeti be jövőre a kormány az abszolút járulékplafont, azzal legalább egy évig várni fog, noha korábban az volt a szándék, hogy a munkavállalókra vonatkozó felső limit mellett a munkaadók által fizetett járuléknak is legyen egy határa, amely felett már nem kell fizetni.
Eddig a plafon mértéke volt az egyetlen bizonytalansági tényező. A lap szerint eredetileg az volt a terv, hogy a munkaadói járulékplafon essen egybe a munkavállalóival (ez jövőre napi 21 ezer, vagyis évi 7,665 millió forint), ami azonban irreálisan nagy járulékkiesést jelentett volna.
A Nemzetgazdasági Minisztérium az adótörvények beterjesztésekor már 15 millió forint fölé "lőtte volna be" a szintet, ami szakmai becslések szerint 30 milliárd forint kiesést jelentene a büdzsének.
A Napi Gazdaság megjegyzi: a nyugdíjjárulék 9,5-ről 10 százalékra emeléséből szakértők szerint mintegy 38 milliárd forint pluszbevétel származhat, ami a 2011-es költségvetést gazdagítja, s nem lenne logikus az abszolút járulékplafonra közel ugyanekkora összeget "kidobni". Ráadásul nem is lenne túl népszerű lépés, hiszen kizárólag a nagyon magas jövedelműek foglalkoztatásának kedvezne, amely kör eleve jól jár az szja felső kulcsának megszüntetésével - teszik hozzá.
A lap megjegyzi, hogy az Index kedden napvilágot látott információi ennek ellentmondanak, az internetes lap szerint ugyanis egy költségvetési törvényhez kapcsolódó módosító indítvánnyal 20-35 millió forint közötti járulékplafont vezetne be a kormány.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Csaknem tízezerszer riasztották a...
- Nyomtalanul eltűnt egy 34 éves pécsi...
- Elkelt a pécsi Da Vinci Magánklinika...
- Szenzáció! Világbajnoki címet...
- Éjjel hosszabb szünet jön a...
- Összeütközött két autó Pécsett, egy...
- Ismét heves zivatarok csaphatnak le...
- A pécsi varjak köszönik, jól vannak:...
- Élettársa kislányát molesztálta egy...
- Narancs riasztást adtak ki Baranyára,...