Reggeli lapszemle: kórházakat adnak el
2011. május 09. hétfő 07:38
Az állam venne át 12 fővárosi kórházat a Semmelweis Terv szerint, az ingatlanvagyon egy részét értékesítenék, amelyet fejlesztésre lehet fordítani - írja hétfői számában három napilap. A Népszabadság arról számol be: az egészségügy szereplői a családokra bíznák az öregek gondozását.
Magyar Nemzet, Népszabadás, Népszava: Évek óta gátja a szakmai működés összehangolásának, a betegutak optimalizálásának, az erőforrásokkal való hatékony gazdálkodásnak és némely területen túlzó, máshol elégtelen kapacitások átalakításának a fővárosi intézményrendszer - idézi a kormánytervezetet a Magyar Nemzet.
Ebből - folytatódik a cikk - az derül ki, hogy a közfeladatok átszervezésével felszabaduló ingatlanok értékesítéséből, hasznosításából származó bevételt Budapest és vonzáskörzetének kórházi infrastruktúra-fejlesztésére fordítanák.
A Népszabadság cikke szerint a budapesti ellátórendszer átszervezésének fedezete a 100-200 milliárd forintra becsült ingatlanvagyon lenne.
Arról az előterjesztésben nincsenek részletek, hogy mely kórházak, telephelyek maradnának meg, illetve mely ingatlanokat kívánják értékesíteni - írja Népszava. A napilap szerint a tervezet megdöbbentő eleme, hogy a társadalmi egyeztetést nem tartja szükségesnek. Azaz a budapestieket nem kérdeznék meg a területi betegellátás jelentős részét képező intézmények átalakításáról vagy bezárásáról.
A budapesti kórházátalakítások mellett a Magyar Nemzet arról is beszámol, hogy a Semmelweis-terv szerint az országot 9 nagytérségi betegellátó központba szerveznék, amelybe egyenként 1-1,5 millió lakos tartozik.
Népszabadság: Vidéken még csak-csak megoldja valahogy a család az önmagukról gondoskodni képtelen öregek ellátását, ám a városban ez szinte lehetetlen - idézi Sásdi Antalt, a Péterfy Sándor utcai kórház főigazgatóját a hétfői Népszabadság.
Ha az idősek Magyarországon bármilyen oknál fogva leesnek a lábukról, szinte automatikusan kórházba utalják őket. A kórházban kezelt betegek harmada 60 éven felüli, nagy többségüket aktív ágyakon látják el. A krónikus osztályokon szinte kizárólag időseket ápolnak. Mindez így együtt óriási terhet ró az egészségügyre.
Az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) az említett, önmagukról gondoskodni képtelen betegek ápolásáért napi 5.660-6.700 forintot fizet a kórházaknak, és ehhez, kórháztól függően napi 400-4.000 forint kiegészítő díjat kérhetnek.
Az otthoni szakápolási tevékenységet Dózsa Csaba, a Corvinus Egyetem tanára és néhány munkatársa hét éve szeretné elismertetni, de erre sem az előző sem a mostani egészségügyi kormányzat nem reagált.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Gomolyfelhők zavarhatják vasárnap a...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...