Reggeli lapszemle: Kalasnyikov és R-60-as rakéta eladó!
2010. november 08. hétfő 07:35
Magyar Nemzet: Peren kívüli egyezséget kötne a Mal Zrt., ha a magyar állam kártérítési pert indítana a cég ellen az iszapömlés miatt; Tollár Tibor kormánybiztos-helyettes a Magyar Nemzetnek azt mondta, az állam nem zárná ki a tárgyalás lehetőségét, ha érvényesíthető az érdek, amiért a pert indítják.
A lapnak nyilatkozva Tollár Tibor hangsúlyozta, hogy az állam nyilvánvalóan csak akkor indíthat kártérítési pert a Mal Zrt. ellen, ha a cég felelősségét a bíróság megállapítja.
Megjegyezte: a pénteki kormányhatározat azt mondja ki, hogy a károkozó a Mal Zrt., tekintettel arra, hogy a vörösiszap a cég tevékenységének mellékterméke. Az pedig a vizsgálatok után dől el, hogy a cég felelőssége megállapítható-e a baleset bekövetkezésében vagy sem - tette hozzá.
A kormánybiztos-helyettes szerint ha az állam pert indít és a Mal Zrt. peren kívüli egyezségre törekszik, akkor "az államot képviselő szervezet megvizsgálja majd, hogy van-e erre lehetőség, és hogy érvényesíthető-e az az érdek, amely miatt a pert indítják". Feltételezve, hogy mind a két fél jóhiszeműen jár el, a tárgyalási lehetőséget nem lehet kizárni - mondta Tollár Tibor a Magyar Nemzetnek.
Népszabadság: Kézifegyvereket, egykor harckocsikban használt géppuskákat, de nagy hatótávolságú légvédelmi rakétákat és bombákat is kínál eladásra a honvédség, a zömében az egykori Szovjetunióban kifejlesztett eszközök mára igencsak elavulttá váltak - írta a Népszabadság hétfői számában.
A lap szerint egy kisebb hadsereget fel lehetne fegyverezni abból az arzenálból, amelyet most a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség értékesítésre kínál. A napokban meghirdetett nyilvános pályázat szerint „inkurrens fegyverzettechnikai szakanyagokat", vagyis feleslegessé vált eszközöket akarnak áruba bocsátani, egyebek mellett a MiG-29-es harci gép R-60-as típusú rakétájából is van majdnem 300 darab eladó.
A harci eszközöket csak fegyverkereskedelemhez, illetve katonai eszközök, robbanóanyagok megsemmisítéséhez szükséges engedéllyel rendelkező vállalkozások vásárolhatják meg. A lap megjegyzi: ahhoz, hogy egykori szovjet eszközöket valamely harmadik országnak eladjanak, az orosz fél engedélyére is szükség van, illetve az ide vonatkozó uniós szabályokat is be kell tartani. Az tehát nagyjából kizárható, hogy a harmadik világ valamelyik harcban álló országába kerüljenek ezek a haditechnikai termékek.
Az „inkurrencia" eladására még 2004-ben miniszteri biztost jelöltek ki, és úgy tervezték, hogy a honvédség - elsősorban az őrzési költségek csökkentése érdekében - néhány év alatt megszabadul a felesleges készleteitől, ez azonban máig nem történt meg - írta a Népszabadság, hozzátéve, hogy az értékesítési folyamattal kapcsolatban az Állami Számvevőszék az elmúlt években több kifogást is emelt, egyebek között azt észrevételezték, hogy az eladásra kínált eszközök értékét alulbecsülték, és ezért a lehetségesnél kisebb bevétel folyt be.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Baranyában is programokkal várják a...