Reggeli lapszemle: feljelenti az állam a HospInvestet

2010. november 24. szerda 07:41

Büntetőfeljelentést tesz a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkársága a HospInvest Kft. ellen. Új Költségvetési Tanácsot állítanak fel: a testület háromfős lenne, és nem lenne hivatala. A Magyar Hírlap és a Népszabadság híreiből.

Magyar Hírlap: Büntetőfeljelentést tesz a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkársága a HospInvest Kft. ellen - írja a Magyar Hírlap, amely több forrásból is úgy értesült, hogy a lépést Szócska Miklós államtitkár ma jelenti be.

A lap szerdai számában emlékeztet: a cég az előző ciklusban öt kórház és négy rendelőintézet működtetését vette át, az önkormányzatok azonban mára visszavették az üzemeltetési jogot. A társaságban 2007-ben négymillió euróért 25 százalékos tulajdonrészt szerzett a londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), amely időközben kiszállt a vállalkozásból.

Az MSZP-s többségű Heves Megyei Közgyűlés 2008 februárjában döntött úgy, hogy a HospInvestnek adja az egri Markhot Ferenc Kórház működtetési jogát. A cég ellen a kifizetetlen számlák miatt felszámolási hullámot indítottak a beszállítói; az APEH csúcsadósi listájának előkelő helyén szerepel - írja a lap.


Népszabadság: Még a büdzsé parlamenti elfogadása előtt szeretné módosítani a kormánytöbbség a Költségvetési Tanácsról (KT) szóló törvényt, ma születik döntés arról, mennyire legyen "erős" a testület - írja a Népszabadság szerdai számában.

A Népszabadságnak kormányzati források azt mondták, már dolgoznak a Fidesz-frakció jogi szakértői azon, hogy a "gyors üzemmenet" érdekében Varga József módosító indítványához benyújtsanak egy olyan, vélhetően kapcsolódó módosító javaslatot, amely az új Költségvetési Tanács felállításáról szól. A testület e szerint háromfős lenne, és nem lenne hivatala.

A kormány elé ma három opció kerül a jogosítványokra vonatkozóan: a KT-nek előzetes véleményezési joga legyen; adjanak-e inkább "árumegállító" jogot, azaz ha a tanács nem találná megalapozottnak a büdzsé tervezetét, visszaküldhetné átdolgozásra a miniszterelnöknek, illetve a költségvetés tervezetét akár meg is vétózhatná. A harmadik eshetőség, hogy a tanácsnak utólagos véleményezési joga lenne a költségvetésről, és ennek a véleménynek a fényében a kormánynak később korrigálnia kellene valamilyen formában a büdzsé tanács által megjelölt passzusait - mondta a lapnak a Fidesz egyik szakpolitikusa.

A lap szerint a KT nemcsak a támogatását veszti, de a róla szóló törvényt is meg fogja változtatni a regnáló kormány, máskülönben összeférhetetlenség miatt nem kerülhet be a tanácstagok közé az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelenlegi elnöke, Domokos László.

(mti)