Ötven felett életmentő lehet

2010. november 13. szombat 19:59

Ötven felett életmentő lehet
A teremtés koronái úgy vélik, nagyobb fizikai erejük miatt nem kell túl sok figyelmet fordítaniuk az egészségükre, ami többnyire lehetetlenné teszi a betegség korai felismerését. Ugyanakkor a legtöbb férfi fél orvoshoz fordulni. Gyakran a büszkeség tartja távol őket a rendelőtől, még maguknak sem szívesen vallják be, ha baj van. Sokszor otthon magukba roskadva, esetleg kétségbeesetten őrlődnek a problémán.

„Urológiára? Nem!" - mondja határozottan a férfiak többsége. Pedig segítség csak a büszkeséget legyőzve érkezhet. A struccpolitika, az orvosi vizsgálat „tologatása" a komolyabb betegség kialakulásának legfőbb táptalaja. Ha a beteg nem fordul időben szakemberhez, az egyre jobban előrehaladó prosztata megnagyobbodás, vagy prosztatarák akár már visszafordíthatatlan következményekkel is járhatnak.

Prof. Dr. Pajor László a Magyar Urológusok Társaságának elnöke szerint az elmúlt években új módszerek, új gyógyszerek segítségével kezelik a betegeket.

Tünetek nélkül

A prosztatarák lefolyása igen hosszú, sőt hosszú ideig nem okoz tünetet, panaszt és a beteg életminősége sokáig nem romlik. Ugyanakkor előrehaladott stádiumban már okozhat vérvizelést, fájdalmas vizeletürítést, és minden olyan tünetet, amit az igen gyakori, de szerencsére jóindulatú prosztata megnagyobbodás is okoz. Az áttétes stádiumban már csontfájdalmak uralják a képet.

Magyarországon a statisztikai adatok szerint évente a prosztata megnagyobbodás tüneteivel mintegy 400 ezer férfi szorul kezelésre. A probléma nagyságát jelzi, hogy a 30-40 éves férfiak 10-25 százalékát, az 50 év feletti férfiak 50 százalékát, a 70 év felettiek 75 százalékát, a 80 év felettiek 90 százalékát érinti maga az elváltozás.

A professzor hozzátette, hogy a 10 milliós Belgiumban évente tízszer annyi prosztata műtétet hajtanak végre, mint Magyarországon.

Minden harmadik férfinél jelentkezik kisebb-nagyobb vizeletürítési, illetve vizelettartási probléma 50 éves kor felett.

A kellemetlen tünetek leggyakoribb oka a prosztata jóindulatú megnagyobbodása. A jelentkező tünetek - a vizelési nehézségek - megnehezítik az apák, nagyapák napjait, s így az egész család hangulatát. Ezért is fontos, hogy hatékony, megbízható terápiával enyhüljenek a tünetek, s a férfiak újra jó közérzettel, aktívan részt vehessenek a mindennapok eseményeiben, élvezhessék az élet nyújtotta örömöket.

Ugyanakkor a prosztatarák a tüdőrák után a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat. A betegek száma az egész világon, így hazánkban is, évről évre nő. Világviszonylatban a felmérések szerint 3 percenként egy ember esik a prosztatarák áldozatául. Hazánkban évente 3500-4000 új beteget regisztrálnak. A szűrés mintegy húsz százalékkal csökkentheti a halálesetek számát.

A prosztatarák előfordulási gyakorisága a korral nő, és a 75. életév felett éri el a csúcsot.

Elmondható azonban, hogy a „megszelídíthető" daganatok közé tartozik: ma már az előrehaladott stádiumban is van lehetőség olyan korszerű kezelésre, amelynek segítségével a daganat további növekedése, terjedése lassítható és a beteg életminősége kedvezően befolyásolható.


A prosztatavizsgálattól egyik férfinak sem kell tartania. Az ilyenkor szokásos fizikális vizsgálat, valamint az úgynevezett PSA vizsgálat adhat esélyt a hosszú életre. A PSA-nak köszönhető hogy a prosztatarák átlagosan 5 évvel korábban felismerhető, nem beszélve arról, hogy a diagnózis idején a daganat még többnyire gyógyítható stádiumban van.

Az 50 év feletti férfiaknak - tünetmentesség esetén is - minden évben ajánlatos felkeresni az urológusukat.


Képünkön: Szacsvay László színész, a kampányarc.