Orvosok a kormánynak - Betelt a pohár!

2011. március 03. csütörtök 11:55

Betelt a pohár - adta át a háziorvosok véleményét egyikük Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárnak országjárása utolsó állomásán, a budapesti Semmelweis Egyetemen tartott fórumán. Az orvos azt is világossá tette: nagy reményt fűztek az ágazatban dolgozók az új kormányhoz, hiszen ellenzékben nyolc éve volt a felkészülésre, de az elmúlt kilenchavi kormányzás után sem látják, hogy kidolgozott terve lenne az egészségügy megmentésére.

Nem ez volt az egyetlen keserű felszólalás a kedd esti fórumon. Szakdolgozók mondták el: harmincévi, három műszakos és folyamatos szolgálat után 100 ezer forintot visznek haza havonta, így nem érdekli őket a nagypolitika, ők szeretnének megélni a fizetésükből. De a kritikátlanul alacsony bérek miatt úgy látják, most sincs társadalmi megbecsülése a gyógyítóknak, ezért, aki teheti, kivándorol.

„Munkám elismerésének mércéje lesz, hogy meg tudom-e győzni a politikát az ágazat legégetőbb gondjáról, a tarthatatlan fizetésekről; az emiatt bekövetkezett migráció az egészségügy sorsfordító kérdése" - jelentette ki az államtitkár. És megvédve az ágazat megmentésére készült Semmelweis-vitairatot, hozzátette: az azzal a szándékkal készült, hogy az egészségügyi dolgozók véleményével kiegészítve kerüljön a kormány asztalára. Ezt méltányolja az ágazat - fogalmazott Tulassay Tivadar, a vendéglátó egyetem rektora, aki szerint az egészségügy változtatása a 24. órában van, sok időt elpazaroltak az előző kormányok.

A Semmelweis-vitairat átdolgozott változata tegnap került a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetője elé. Ennek alapján pontos digitális kapacitástérkép készül a hazai ellátórendszerről, az egyes intézmények kihasználtságáról, a betegforgalomról. Ezzel bizonyítja Szócska Miklós, miért és mire is kell többletpénz az ágazatnak. A cél a humán- és a technológiai erőforrás koncentrációja, amely a betegellátás biztonságát is javítaná - állítja. Nem akarnak mindenáron államosítani, a fővárosban is az önkormányzat kezdeményezte kórházainak állami működésbe adását. Ám ez olyan egészségügyi menedzsmentrendszer lenne, amelyben az állam venné kézbe az intézmények kapacitásainak összehangolását, a betegforgalom irányítását. Nem ellenzik a szektorsemleges tb-finanszírozást, de nem a magánklinikáké, hanem a közszolgáltatásé az elsőbbség.

Forrás: vg.hu