Örök nyugalomra helyezték Mádl Ferencet

2011. június 07. kedd 17:14

Frissítve: 2011. június 07. kedd 19:30

Örök nyugalomra helyezték Mádl Ferencet

Mádl Ferenc volt köztársasági elnököt katonai tiszteletadás mellett, a katolikus egyház szertartása szerint búcsúztatták kedden délután a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben.

Mádl Ferencet a Fiumei úti Nemzeti Sírkert 28-as számú parcellája első sorának 40. sírhelyén helyezték végső nyugalomra, amelyet a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság múlt szerdai ülésén nyilvánított a Nemzeti Sírkert részévé.

A volt államfő búcsúztatására a politikusok és közéleti személyiségek mellett több száz gyászoló érkezett.

Erős jellemű embernek nevezte elhunyt elődjét Schmitt Pál államfő a volt köztársasági elnök keddi budapesti temetésén. "Szeretett nemzete határon innen és túl most fájdalommal búcsúzik" - mondta.

A köztársasági elnök azt mondta, hogy Mádl Ferenc azok közé tartozott, akik a saját sorsukon túl egy nemzetnek adnak belső tartást, jövőt remélő szilárdságot.

Úgy vélte, Mádl Ferenc hatással volt az őt ismerők sorsára. Felidézte, úgy vált vezető egyéniséggé, hogy nem magát helyezte erre a posztra, hanem mások kérésére fogadta el, szolgálatként élte meg, és mélységes humanizmussal vitte végbe a közösség és a sors által rátestált feladatokat.

Mádl Ferenccel kapcsolatban szinte senki sem felejti el megemlíteni mindenen átsugárzó derűjét, közvetlen emberségét. Nem csak a pulpitusról hirdette, naponta kipróbálta, hogy két ember között a legrövidebb út tényleg egy mosoly - tette hozzá.

A köztársasági elnök emlékeztetett arra, hogy Mádl Ferenc elnöki mandátumának befejezése után is közösséget épített, tanácsokat adott és szeretetet sugárzott. Schmitt Pál kiemelte: elődje államférfi volt, aki komolyan vette a közéleti szerepvállalás erkölcsi parancsait, amelyek szerint akik az élen járnak, azoknak példát kell adniuk.

Vallotta, hogy a mérték mindennek elébe való, mértéktelen volt azonban az igazság tiszteletében, a család és a barátok szeretetében, a tudás előtti alázatban, a nemzet iránti elkötelezettségben és a művészetek iránti rajongásban - vélekedett.

A köztársasági elnök kitért arra, hogy Mádl Ferenc a nemzet boldogulását a magyar örökség továbbvitelében és az európai szellem kiteljesítésében látta. Mint mondta, egész életével, minden cselekedetével e kettő szintézisét képviselte.

Nemcsak tanított a katedrán, hanem nevelt is, politikusi, államfői kiállásával, emberi jellemvonásaival, értéket képviselő jelenlétével - közölte.

Schmitt Pál arról is beszélt, hogy Mádl Ferencnek bizonyára örömmel telt meg a szíve, amikor az alaptörvény nemzeti hitvallásában viszontláthatta saját krédóját, mely szerint: "Valljuk, hogy együttélésünk legfontosabb keretei a család, a nemzet, összetartozásunk alapvető értékei a hűség, a hit és a szeretet. Valljuk, hogy a közösség erejének és minden ember becsületének alapja a munka, az emberi szellem teljesítménye".

Felidézte, hogy amikor Mádl Ferencet köztársasági elnökké választották, azt mondta, "még sok dolgunk van", és nem fejtette el, hogy a tennivalókból mindenkinek, neki is ki kell vennie a maga részét. Akkori beszédében a volt államfő azt is hangsúlyozta: "felelősek vagyunk azért, hogy legyen mindenki számára nagyobb és jobb kenyér, több értéktermő munka, még biztatóbb gazdasági növekedés, nagyobb biztonság és törvénytisztelet, szolidaritás a rászorulókkal szemben" - emlékeztetett az elnök.

"Bizony még sok dolgunk van, mélyen tisztelt elnök úr, egyre több. Elvégeznünk szent kötelesség" - szögezte le Schmitt Pál. Közös dolgaink közül már megcselekedtük az egyik legfontosabbat: még életében, nem csak lélekben, de törvény által is létrejött a magyar nemzet újraegyesítése, összetartozásunk megvallása - tette hozzá.

Schmitt Pál búcsúbeszéde zárásaként a nemzet nevében búcsúzott elődjétől, akinek az utódok nevében köszönte meg életművét, példamutatását, szellemi és erkölcsi hagyatékát.

Igazodási pont volt, ezért ragaszkodnak hozzá olyan sokan az országban - jelentette ki Granasztói György történész, egyetemi tanár. Úgy fogalmazott: a volt államfőt a hitén is alapuló jósága és erkölcsisége, nagy tudása, kritikus intelligenciája tette tekintéllyé, igazodási ponttá.

Az ELTE nyugalmazott egyetemi tanára azt mondta, hogy hiányozni fog Mádl Ferenc kikezdhetetlen erkölcsisége és szellemisége, tévedhetetlen ösztöne, egyszerű szívbéli jósága, szelíd tekintélye.

Mádl Ferenc az országot felemelni képes erények megjelenítője a közéletben, amely ma egyöntetűen tiszteleg előtte, és amelyet ő mindig meg akart békíteni - mondta Granasztói György a volt államfő sírhelyénél.

Utalt arra, hogy Mádl Ferenc néhány hónapja, 80. születésnapján "a felé áradó szeretet és megbecsülés nagy hullámait élhette meg, köztük régi barátja, Orbán Viktor miniszterelnök különleges méltatását".

Ez az ünneplés is jól mutatta, "közéleti pályafutásának ez a széles íve (...) politikai ugyan, de jóval szélesebb pályát és mélyebb rétegeket foglal magába".
"Mádl Ferenc (...) része a jelenünknek, és hatással van a cselekvésünkre" - jelentette ki.

Jelenits István piarista szerzetes arról beszélt, hogy Mádl Ferencet magáénak érezhette az egész ország, amelynek néhány éven át első embere volt. Különös felelősségtudattal figyelt a legszegényebbekre, "nemzetközi kapcsolataink alakításában a béke útját járta, építette".

Mádl Ferenc "jogász lett egy olyan korban, amelyben már-már megrendült a bizalmunk a jog és a közélet tisztasága iránt. Ő visszaszerezte a devalválódott szavak, értékek becsületét" - mondta Jelenits István.

Emlékeztetett arra, hogy Mádl Ferenc jó tanára volt tanítványainak, majd megbízható vezető a közéletben.

"Nem kereste a népszerűséget, de megnyerte az egész nemzet bizalmát" - fogalmazott.

Keresztény államférfiú volt, de nem úgy, hogy az egyház vagy a keresztények érdekeit védelmezte a másképpen gondolkodók ellenében, hanem úgy, hogy "keresztény lelkiismerettel munkálkodott az egész nemzet javára". Hitt abban, hogy "nem egymás ellenében, hanem egymásért, együtt kell és lehet élnünk, boldogulnunk" - tette hozzá.

Korzenszky Richárd, a tihanyi bencés apátság perjele kiemelte, hogy a néhai államfő "szerette az igazságot, távol állt tőle a gonoszság. (...) Tudta, hogy mennyire fontos a család, az otthon, a testvérek. (...) Tudta, hogy mit jelent elfogadni a másik embert. (...) Tudta, hogy európai látókörre van szükség, és biztos ismeretekre".

Mádl Ferenc "tudatosan élt, képes volt a megismerésre, elszánt akarattal rendelkezett (...), foglalkoztatták az élet nagy kérdései. (...) Hű volt az európaisághoz, hű volt a magyarsághoz és hű volt mindhalálig a kereszténységhez" - jelentette ki a perjel.

A temetési szertartáson Frajka Félix ferences szerzetes is szolgált.

Este nyolckor a Szent István-bazilikában engesztelő szentmisét celebrál Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek. A gyászmisét a Duna Televízió közvetíti, és a bazilika előtti téren kivetítőkön is követni lehet.

Mádl Ferenc akadémikus, aki 2000 és 2005 között volt Magyarország köztársasági elnöke, május 29-én, életének 81. évében hunyt el.

Képünkön:
Mádl Ferenc volt államfő koporsójánál felesége, Mádl Dalma és fiuk, András vesz végső búcsút a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben.

MTI - Fotó: Soós Lajos